Pokud hodláte v budoucnu kromě kotle zřídit v domě i krbová kamna, budete potřebovat komín alespoň se dvěma průduchy. Pro správnou volbu komínové konstrukce je třeba vědět už při návrhu, k jakému spotřebiči bude komín vázán.
Do základní klasifikace komínů můžete nahlédnout v ČSN EN 1443, která řadí komíny podle různých tříd.
Při stavbě nových komínů platí, že univerzálnost v použití z hlediska topných materiálů může být nespornou výhodou. Nelze však zaměňovat s univerzálností ve volbě spotřebiče. Velmi důležité je správné nadimenzování komína, jelikož právě to bude mít rozhodující vliv na spotřebu paliv a tah komína. Při nesprávném nadimenzování komína by časem při nesprávném tahu docházelo k zadehtování komínu, což by v budoucnu mohlo být i příčinou požáru.
Dnes se na trhu uplatňují především moderní komínové systémy. Jsou to v podstatě speciální tvarovky a komponenty vyvinuté dle základních požadavků na komíny. Komínové systémy jsou ve státních zkušebnách zkoušeny dle platných předpisů a následně certifikovány. Konečný zákazník obdrží Prohlášení o shodě, což mu zaručí jistotu, že odzkoušen byl opravdu jemu dodaný materiál a žádný jiný.
Komín ve své podstatě je velmi důležitou částí stavby domu, kde se opravdu nevyplatí nic zanedbat. Z hlediska požární a provozní bezpečnosti nelze jakkoli při jeho konstrukci improvizovat. Z hlediska stavebního je nutné u komínového tělesa zajistit vysokou odolnost vůči statickým a dynamickým zátěžím.
Pravým oříškem v tomto smyslu je dilatace vrstev komína s nestejným tepelným namáháním. Materiálem s nejvhodnější odolností vůči agresivnímu kondenzátu jsou keramické komínové vložky. Avšak i u nich je potřeba sledovat kvalitu. Nenasákavost, parotěsnou a odolnost vůči teplotním změnám jsou jejich nejdůležitější vlastnosti.
Pokud nastane situace, že komín musí být používán již v průběhu výstavby, musí být u něj nutně předem provedena revize se zapojeným spotřebičem.
Pro většinu spotřebičů na tuhá paliva je minimální účinná výška komínů 5 metrů. U spotřebičů na kapalná a plynná paliva tato výška činí 4m.
Pokud v průběhu používání komína dojde ke změně typu paliva, je bezpodmínečně nutná kontrola stavu komínové vložky. Jestliže revizní technik (kominík) neshledá na vnitřní konstrukci komína závadu a shledá konstrukci jako celek v pořádku a vhodnou pro připojení jiného typu spotřebiče, není pak zapotřebí komín vložkovat.
Po delších provozních odstávkách komína, či při prvním uvádění komína do provozu je nutností pozvolné roztápění. Ani pravidelně a bezpečně sloužící komín se však neobejde bez pravidelné údržby a pravidelných prohlídek včetně čištění.
Nařízení č. 91//2012 Sb. O podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv uvedené v č. 34/2010 Sbírky zákonů na straně 1106 nabylo účinnosti dne 1.1.2011.
Revizní zpráva spalinové cesty musí mít jako přílohu technickou dokumentaci obsahující projektovou dokumentaci, popis stavby, spotřebiče, popis kouřovodu a komínu, dále pak název firmy jako zhotovitele, zatřídění spalinových cest podle ČSN EN 1443, umístění identifikačního štítku, výpočet spalinové cesty, uzemnění konstrikce spalinové cesty, vyjádření k požární bezpečnosti, k bezpečnosti práce, info o přívodu spalovacího vzduchu, info o nainstalování digestoří nebo o odsávacích el. ventilátorech a dále o tlakové zkoušce spalinové cesty. Každá revizní zpráva musí být závěrem opatřena podpisem a razítkem odborně způsobilé osoby provádějící revizi.
Zuzana Bohdalová Foto: theultimatehomesolutions.com, roofersbergencountynj.com, chimneys.com, public-domainimage.com,northeastohiofoundationrepair.com, clearviewplumbing.ca,northtryon.com pixmule.com. Přílohy: tzb-info.cz