O tom, že indukční varné desky jsou výkonné a úsporné není pochyb. Indukční varné desky se totiž zahřívají až o 60% rychleji než desky sklokeramické a spotřebovávají dokonce až o 40% méně energie. Automaticky se vypnou, jakmile hrnec sundáte z varné zóny. Navíc hladký skleněný povrch fantasticky usnadňuje čištění varné desky. Indukce jsou nejmladším a zároveň nejrychleji se vyvíjejícím způsobem vaření.
Některé indukční desky nemají vymezené varné zóny, ty jsou vhodné pro takové domácnosti, kde se často vaří pro větší počet strávníků. Vařit na takovéto varné indukční desce můžete vlastně v jakkoli velké a jakkoli tvarované nádobě a tu navíc můžete položit na kteroukoli část plochy bez omezení jednotlivých zón. Můžete na nich totiž připravovat třeba ve velkém pekáči až 10 i více porcí naráz.
U jiných indukcí najdete například možnost nastavení doby vaření třeba i na 9 hodin s následným automatickým vypnutím. Detekce zbytkového tepla anebo zámek ovládání pro bezpečí vašich dětí, to jsou další výhody z výčtu plusových bodů indukčních varných desek. Snadné a rychlé ovládání, velké barevné displeje zobrazující intuitivní symboly, i taková je současná nabídka indukčních varných desek na našem trhu.
Kromě bezpečnostních kontrolek mají funkce udržení teploty hotového připraveného pokrmu, funkci rychlého ohřevu a ochranu chodu oproti změnám napětí. S indukcí je možné regulovat teplotu s přesností dokonce až na 1°C, což vám umožní například rozehřívání čokolády bez použití jinak nutné vodní lázně. Indukční varné desky mohou být vybaveny automatickými senzory udržující nastavenou teplotu a signálem ohlašují bod varu. Senzor také oznamuje, že je nádoba prázdná, pak automaticky vypne danou varnou plochu.
Nevýhodou indukce je nutnost speciálního nádobí. Musí mít totiž feromagnetické dno. Jakmile tedy půjdete nakupovat nádobí vhodné pro indukci, vezměte si s sebou magnet, abyste dokázali rozlišit, zda se o takové dno jedná, či ne. U některých druhů nádobí to z označení na obalech není naprosto jednoznačné.
Pokud je použit obyčejný hrnec nebo malý rendlík, který nezabere dvě třetiny plochy, k zapnutí nedojde. Jako nevýhoda může být chápána nutnost třífázového elektrického připojení a příkonu 3x 400V. Obvyklých je pouze 230 V. Tento problém však může pomoci vyřešit indukční dvouplotýnka v kombinaci s jiným druhem ohřevu. K dostání jsou samozřejmě také čtyřzónové desky uzpůsobené na běžné napětí, ale jejich výběr je bohužel zatím omezený.
Zuzana Bohdalová Foto: premierelectrics.co.uk, newsroom.electrolux.com, texient.com, ohlssons.be, consumer-blog.co.uk.