U sálavého vytápění záření neohřívá vzduch, ale volně jím prochází. Ke sdílení tepla tedy dochází především sáláním. Po dopadu na předměty, stěny, podlahu a nábytek se zářivý tok částečně odrazí, ale jeho větší část čítající až 85% je pohlcována předměty, na které dopadá.
Zde dojde k přeměně sálavé energie na energii tepelnou. Předměty se zahřejí. Díky tomu, že předměty mají nyní zvýšenou teplotu oproti teplotě vzduchu, teplo se následně odvádí konvekcí. Od předmětu je ohříván vzduch. Někdy se tento způsob vytápění označuje jako infračervené vytápění.
Foto: sálavý panel Pro výrobu sálavých panelů se využívá převážně sklo a mramor. Sklo je materiálem estetickým a nadčasovým. Především v koupelnách, ale i v obytných místnostech plní reprezentační funkci. Skleněné panely jsou v podstatě vhodné do jakéhokoliv interiéru.
Jsou vyráběny z tvrzeného skla, z desek o tloušťce 12 mm. Ta má částečnou akumulační schopnost. Dále je na výrobu sálavých panelů zapotřebí topný element, omezovací termostat a přívodní kabel. Určeny jsou k pevné instalaci na stěnu, a to především k vytápění obytných prostor.
Foto: koupelnový sálavý panel Sálavé panely jsou vyráběny ve čtyřech výkonnostních řadách: 300, 500, 700 a 900 W. Výběr je nejčastěji z pěti barev. Pro koupelny jsou tyto panely vybavovány i chromovým držákem ručníků. Tato nerezová madla se dají dokoupit i zvlášť. V koupelnách se GR panely (z anglického označení Glass Radiant) instalují především na výšku. Mramorové panely mají označení MR (Marble Radiant).
Barevná škála sahá od matného zrcadla, přes červenou či žlutozelenou až po černou a bílou. Jestliže panel nelze z jakýchkoli důvodů zavěsit na stěnu, lze využít sadu chromových podpěr, které umožňují postavit panel na zem. Jednoduše se panel vloží do výřezů v podpěrách a zabezpečí se pomocí šroubů.
Foto: koupelnový sálavý panel s věšákem na ručník Dají se montovat na zdi i stropy a podlahy, a to vždy v odpovídajícím provedení. Moderní domácnosti je ocení stejně dobře i jako zdroj okamžitého tepla ještě předtím, než se dům nebo místnost stihnou vytopit klasicky. Stačí jen stisknout vypínač a teplo pocítíte okamžitě.
Vyráběny jsou ve dvou základních provedeních: jako vysokoteplotní anebo nízkoteplotní. Vysokoteplotní bývají umísťovány například ve velkých halách, do výšky 5 až 8 metrů. Pro pokojové použití jsou využívány sálavé panely nízkoteplotní, které se umisťují ve výšce do 2,5 až 3 metrů.
Foto: konstrukce sálavého panelu