Navaření asfaltových pásů
Navařování asfaltových pásů jsme záměrně nechali až těsně před tím, než dorazí materiál na zdivo. Jako hlavní izolační vrstvu jsme použili ELASTOBIT GG 40, což je obdobný typ jako častěji zmiňovaný Glastek Special Mineral. Podle radonového průzkumu jsme spadali do středně vyššího radonového rizika, ale protože máme odvětrávané základy a počítáme s rekuperací, zvolený typ izolace byl vyhodnocen jako dostačující.
Pásy jsme navařovali pouze pod nosné a obvodové zdivo, s přesahem ven z desky pro napojení na další izolaci. Vím, že ideální by bylo navařit je celoplošně ve dvou vrstvách, ale finančně i časově by to byl zásah, který jsme si v té chvíli nemohli dovolit. Pro penetraci podkladu jsme použili Penetral ALP – při aplikaci působila kvalitně, ale ukázalo se, že podklad musí být opravdu suchý jinak nám na povrchu nedržela.
Kolem prostupů z desky jsme si vyřezávali tzv. kalhotky z pásů – což není nic jiného než tvarovaný díl okolo trubek. Těsně před pokládkou podlahového polystyrenu ještě plánujeme tyto místa přetřít tekutou hydroizolací, abychom uzavřeli případné spáry.
Zdržení kvůli cihlám
Cihly jsme poptávali už několik měsíců předem, během covidového období, konkrétně Heluz Family 30. I přes včasnou objednávku dodávka stále nepřicházela. Když jsme se pokoušeli zjistit, v čem je problém, dostali jsme odpověď, že "není materiál" – což působilo trochu ironicky, když se cihly vyrábějí z hlíny. Nakonec se ale díky aktivitě našeho obchodního zástupce situace pohnula a zhruba za týden dorazily první palety.
Zakládání první řady zdiva
Založení první řady jsme si netroufli dělat úplně sami. Pozvali jsme si kamaráda, který měl s tímto krokem zkušenosti. K tomu jsme si v půjčovně vzali zakládací sadu a laserový nivelák, které pomohly přesně nastavit výšky.
Používali jsme přiloženou maltu Heluz Trend Plus, která obsahuje keramzit a má lepší izolační vlastnosti než běžná zakládací malta. Problém byl v tom, že jsme neměli míchačku – pouze SDS vrtačku s míchadlem, a navíc bez boční rukojeti. První pytel se ještě dal zvládnout, ale po dvaceti pytlích už to bylo dost únavné.
Postup začal klasicky – vyměřili jsme desku, našli nejvyšší bod a podle něj založili rohy stavby. Pak jsme přeměřili úhlopříčky, abychom ověřili kolmost stěn. Řezání cihel jsme prováděli pomocí velké úhlové brusky, která sice udělá čistý řez, ale vzniká při tom spousta prachu. Já jsem střídavě míchal maltu a řezal cihly, zatímco kamarád zakládal. Práce nám zabrala celý den – zhruba 10 hodin.
Tipy z vlastní zkušenosti
Tipy z vlastní zkušenosti
Zpětně bych některé věci udělal jinak, nebo alespoň lépe připravil. Tady je pár postřehů, které mohou pomoct i dalším stavebníkům:
Řezání cihel – Úhlová bruska je použitelná, ale Aligator pila nebo stolová řezačka je mnohem efektivnější, hlavně z pohledu čistoty řezu a bezpečnosti.
Míchání malty – Doporučuju míchačku nebo profesionální míchadlo s madly. SDS vrtačka se bez madla špatně drží a je to fyzicky náročné.
Přesnost měření – Rotační laser nebo nivelák zásadně zjednoduší měření výšek. Bez něj je to zbytečně složité a náchylné na chyby.
Pomocná síla – Ideální počet lidí na zakládání je minimálně tři – jeden zakládá, druhý míchá a třetí nosí materiál. Práce je tak plynulejší.
Zkušený pomocník – Pokud nemáte zkušenosti, je dobré první řadu zakládat s někým, kdo to už dělal. Nám to hodně pomohlo a druhé podlaží jsme si už zvládli založit sami.
Zajištění materiálu včas – Objednávky cihel a klíčového materiálu doporučuji řešit s dostatečným předstihem a průběžně ověřovat termíny dodání.