Šalování, armování a betonáž vnitřního schodiště

Autor: Roman (9 příspěvků)
27. 3. 2025
0 komentářů
Šalování, armování a betonáž vnitřního schodiště
Příspěvek stavebníka

Schody jsou dvouramenné s podestou v souladu s projektem. Odchylka od projektu je v tom, že nejsou prefabrikované, ale vyšalované, vyarmované a vybetonované na místě. Nějakou zkušenost už jsem měl ze stavby schodiště do sklepa. Opravdu hodně inspirace jsem čerpal i z blogu Doubkových, kde je stavba prakticky stejného schodiště podrobně popsána a zdokumentována (tímto panu Doubkovi děkuji za sdílení zkušeností).

Rozměření a šalování

Pro realizaci schodiště bylo nutné nejdřív vystavět příčky v přízemí, které ho ohraničují a taky příčku mezi rameny. Po vyzdění příček jsem si vyznačil výšky čistých podlah v přízemí a podkroví a vypočítal výšky stupňů. Počet stupňů a délku nášlapů jsem zachoval podle projektu. Na příčky jsem si rozkreslil schody. Tady dost pomůže natažení provázků od spodního po horní stupeň.

Hrany schodů a jejich styk musí být v přímce! Od styku stupňů jsem si odměřil 15cm jako tloušťku desky ramen schodiště a vynesl čáry spodního bednění. Podesta má tloušťku 25 cm, do její konstrukce jsem vložil zbylé POT nosníky, které mají na výšku 23cm. Z trámků jsem sestavil a turbošrouby namontoval mezi příčky konstrukci bednění podesty. Na podestu jsem navázal konstrukci ramen ze střešních latí.

Celé šalování schodiště je zabedněno hoblovanými prkny (beton bude přiznaný) a zespodu ještě doplněno podpěrami. Do příček jsem v každém schodu a taky  v prostoru podesty vykroužil korunkovým vrtákem slepé díry pro lepší spojení schodiště se zdivem. Bylo to jednodušší a čistší než řezat a sekat drážky.

Šalování, armování a betonáž vnitřního schodiště

Armování

Pokračoval jsem s přípravou armování. Čtyři centimetry nad bedněním jsem navrtal v místě styku navazujících stupňů díry a vložil desítky roxory. Na tyto vodorovné jsem položil podélně pět prutů do obou ramen.  V horním ramenu jsem podélné pruty pouze  zaháknul za ocelovou výměnu stropu, do panelu jsem nic nevrtal.

Pruty ve spodním ramenu jsem v nástupním stupni pouze ohnul kolem bednění. Kotvení do desky jsem neprováděl, abych si neporušil hydroizolaci.  Vše jsem svázal a na tuto osnovu jsem položil a přivázal karisítě 6mm 10x10cm. Od všech nakreslených výšek schodů jsem si odečetl 1cm pro budoucí povrch nášlapů (počítám s dlažbou, nebo vinylem).

Pak už jsem pouze prkny zabednil jednotlivé stupně kromě nástupního. Hrana každého stupně je po vzoru Doubkových také vyztužena vloženým prutem. Po dokončení jsem celé bednění vyfoukal zahradním fukarem na listí a dobednil i nástupní stupeň.

Reklama
Šalování, armování a betonáž vnitřního schodiště

Betonování

Následně už zbylo pouze spočítat, kolik bude potřeba betonu. Vyšlo mi to na 1,6 kubíku. V betonárce jsem objednal dva kubíky zavadlého betonu C25/20 s tím, že mi ho dovezou a složí v kontejneru na ulici. Po deváté ráno v dohodnutý den přijel beton. Beton jsme nakládali do kyblíků a ručně nosili do bednění.

Postupovali jsme odspodu nahoru s průběžným hutněním vibrátorem nejdřív nahrubo asi 3 cm pod hranu bednění stupňů a pak už načisto shora dolů. Aby šel beton při začišťování stahovat a rovnat, musel jsem si ho před vysypáním z kýble naředit vodou.

Výpočet klapnul poměrně přesně. Po zabetonování schodů zbylo na kontejneru osm koleček betonu. Protože jsem s touto možností počítal, měl jsem vykopané díry na patky budoucí pergoly. Tam jsme přebytek v pohodě uložili. Končili jsme i umytím nářadí o půl druhé, krátce nato začalo pršet.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací