„Důvod pro stavbu byl prostý – měli jsme dvě malé děti a chtěli jsme bydlet v rodinném domě. Od začátku jsem věděl, že chci jednopodlažní bungalov, jako dítě jsem totiž vyrůstal v dvoupodlažním rodinném domě se schody a ty jsem už doma nechtěl. Dívali jsme se na katalogy typizovaných projektů, nakonec jsme si uměli namodelovat individuální podobu, která kombinovala nápady naše i inspirace z katalogových řešení.
S projektem nám pak moc pomohl pan architekt Ing. arch. Miroslav Polák z firmy ArchPOLAK, který to vše doplnil a „učesal“ do finální podoby, podle které jsme pak dům od začátku až do konce bez výrazných dodatečných změn stavěli,“ ohlíží se za začátky stavby pan majitel.
Dům má užitnou plochu 140 m2 a spolu s integrovanou garáží má zastavěnou plochu 170 m2. Pro obyvatele bungalovu je tady k dispozici kuchyně s obývacím pokojem, oddělenými stěnou s vestavěným akváriem, dva dětské pokoje, ložnice, pracovna, koupelna a technická místnost. Celý interiér je prostorný a vzdušný, majitel domu v tomto ohledu nedělal žádné kompromisy. Dostatek světla v interiéru zajišťují velké okenní plochy.
Stavebník umně skloubil přednosti tvárnic Ytong a Silka s izolačními deskami Multipor
Obvodové zdivo je z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ 375 mm a na nich jsou nalepeny minerální tepelněizolační desky Multipor 80 mm. Vnitřní příčky jsou z vápenopískových tvárnic Silka 150 mm. Kromě tvárnic pro obvodové zdivo využil majitel i další výrobky stavebního systému Ytong – na domě jsou instalovány překlady Ytong, při zdění se používala tenkovrstvá zdicí malta Ytong a omítky a stěrky Ytong.
Vysoký tepelný komfort zajišťuje podlahové vytápění s kondenzačním plynovým kotlem. Majitel by ani po letech užívání na dispozici a konstrukčním systému nic neměnil. Odměnou za dobře navržený dům a správně zkombinované stavební materiály jsou také nízké částky za spotřebovanou energii na vaření, ohřev vody a vytápění, které i přes současné ceny plynu nepřesáhnou částku cca 15000 – 20.000 Kč za rok.
Ytong byl od začátku jasná volba
„Pro mne je pórobeton Ytong ze všech možných úhlů pohledu nedostižný. Je plný vzduchu, takže má výborné tepelně-izolační vlastnosti, je homogenní, takže při úpravách a zdění nehrozí chyby v umístění. Je lehký, přesný, velmi dobře se opracovává, do stavby se díky tenkovrstvému zdění a malým tloušťkám omítek dostane minimum vody, takže nějaké „vymrznutí domu přes zimu“ je naprosto zbytečné. Výborně se do něj dělají instalační rozvody, kdo to někdy v praxi zkusil, ví, o čem mluvím.
Někdo může namítnout, že se do pórobetonu hůře umisťují těžší předměty, ale to se dá snadno řešit vhodnými hmoždinkami a chemickými kotvami, navíc se jedná jen o obvodové zdivo. My máme navíc v domě příčky z akustických vápenopískových tvárnic Silka, které nejen že dokonale izolují hluk a mají schopnost akumulovat teplo, ale pevností se podobají betonu a instalovat do nich těžké předměty není problém.
Navíc vám dnes Xella půjčí speciální pilu na Silku, takže i to opracování, které je ve srovnání s Ytongem náročnější, se dá řešit,“ vysvětluje majitel domu a dodává: „Stavbu usnadní i služby firmy Xella, nám pomohli například Ytong mistři, kteří založili první řadu zdiva. Výborně fungoval i návoz materiálu, dům jsme i díky tomu postavili během šesti měsíců. Co jsem se ještě při stavbě naučil, je význam kvalitně připraveného projektu: dobrý projekt stavbu výrazně urychlí a zlevní.“