Úvod
Ahoj, jmenuju se Dan a mám problém - život v bytě už se mi zajídá. Úplně se vidím, jak za pár let sedím v okně, bradu opřenou do dlaní, a pozoruji lidi chodící po chodníku před bytovkou. Vyrostl jsem na vesnici, kvůli škole a práci se přestěhoval do města, ale nadešel čas se vrátit "domů".
Naše dvě školkové děti dupou, běhají a skáčou, a slova "promiňte, my se moc omlouváme, zkusíme je nějak ztišit" pro pod námi bydlící sousedku už máme nacvičené nazpamět. To čtvrté patro bez výtahu nás už taky neohromuje tak moc, jako předtím (výhled na město máme krásný, to ano). A víte jaký je ve městě v noci hluk? Takový ten konstantní hukot, kvůli kterému musíte mít v létě při tropických nocích zavřená okna? My bohužel ano. A pak je tu to krmítko pro ptáčky na zimu, které jsme museli odstranit, protože sousedka pod námi v závějích sněhu a -5°C kvůli němu nemůže na balkoně věšet prádlo...
Děti chtějí prostor a svobodu, a každý svůj pokojík. Já chci dílničku, větší kuchyň, pracovnu na kancelářskou práci z domova, a kryté parkovací stání na auto, aby bylo alespoň kde vyměnit olej. Manželka chce prostor na malování a jiné rukodělné tvoření, větší koupelnu a pračku vedle sušičky, nejlépe s pracovní deskou nad nimi.
Rekonstruovat, nebo stavět?
Už víme, že to co chceme, se vejde buď do bytu za 15 milionů, nebo do domu za méně než polovinu (ha, za pár let uvidíme jak moc jsem se spletl). Volba jednoduchá, chceme dům a zahradu.
Pro dům se pak nabízí dvě možnosti - buď koupíme starší dům a za současného obývání ho zrekonstruujeme (protože držet dům a byt zároveň bychom si nemohli dlouhodobě dovolit), nebo postavíme dům nový.
Mám rád vnější vzhled starých domů - sedlové střechy, přesahy střech vytvářející krytý ochoz kolem domu, komíny, stromy kolem domu. Mám rád atmosféru některých starých staveb, to jak se neplýtvalo místem, to jak prakticky bylo vše řešeno.
Nemám ale rád neekonomičnost některých starých domů, takže bychom dům dost pravděpodobně obalili nějakým moderním plastem. Nemám rád temné a vlhké prostředí některých starých domů, takže bychom možná museli provádět velké stavební úpravy, aby nám tam bylo dobře.
Nemám rád šlendrián a téměř odpadní materiály, ze kterých se některé domy, obvláště v pozdějších letech minulého režimu, stavěly (a to člověk zjistí, až když někam kopne). A po zkušenosti s rekonstrukcí již obývaného bytu - nemám rád kompromisy, které člověk udělá jen proto, že už je tam nastěhovaný.
Dohodli jsme se tedy, že se pustíme do stavby. V bytě nás nic, kromě drobných nepohodlí z prvního odstavce, netlačí, můžeme to tedy pojmout trochu volněji než je běžný moderní přístup "za 24 měsíců postavíme vše, co jsme si navymýšleli". Krok po kroku - pozemek, vybavení pozemku, a pak od podlahy.
Na co si troufneme a kde na to vezmeme?
Troufneme si na všechno, co bude dávat nějaký smysl udělat sami, a nikdo s kulatým razítkem nám nebude tvrdit že "tohle sami nesmíme".
Prozatím je v plánu nechat si od řemeslníků udělat střechu, okna a dveře, rozvody vody, vnitřní omítky, sádrokartony v podkroví, fasádu a tepelné čerpadlo. Tohle všechno jsou věci, které má smysl nechat udělat řemeslníka, protože buď to sami nemůžeme (alespoň ne legálně), nebo není úplně ideální se zrovna na tomhle něco učit. Vše ostatní jsme si už buď zkusili sami nebo s tím pomáhali, a víme, že v tom vlastně žádná věda není.
Co se týká financí, mladá rodina si moc vyskakovat nemůže. Rádi bychom začali za svoje úspory, a jakmile budeme muset někde vložit větší částku najednou (například střecha), přejdeme na hypotéku. Tento článek píšu zhruba tři roky po koupi pozemku a prvních pracích na zahradě, a mohu říct, že zatím se nám to vede dle představ. Ohledně domu jsme ještě nekopli, ale o tom zase příště.
P.S.: Na fotce první hromádka trávy z naší zastavitelné louky, ale o tom příště.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Lahev vína pro manželku na uklidnění po sdělení nápadu na stavbu | 120 Kč |
Celkem | 120 Kč |