Výběr realizační firmy
Vše začalo pročítáním diskuzí a příspvěků na internetu, které se problematice vrtů věnují. Neocenitelnou váhu mají i recenze firem. A poté, co známému vrtali „levně“ 17 m studnu v pískovém podloží 3 dny soupravou na Zilu, řekl jsem si, že tudy cesta asi nepovede. Vybral jsem si tedy dvě kladně hodnocené firmy v blízkém okolí a poslal poptávku. Obě odpověděly, 3% cenový rozdíl byl zanedbatelný, zvolil jsem tu bližší.
Super je, že s firmou mám podepsanou smlouvu, jsou jasně dány termíny a platební podmínky. Za mě jako investoru mi přišlo dobré, že faktury neplatím předem, ale až po odvedené práci. Tedy poté, co je získáno povolení k vrtu, po vrtných pracech a poslední za projekt studny včetně povolení k odběru vod, rozboru a čerpací zkoušky.
První setkání proběhlo na pozemku v únoru. Hydrogeolog měl za úkol určit vhodné místo k provední vrtu. Přiznám se, že když vysokoškoslsky vzdělaný člověk vytáhl z kapsy měděný drát, trochu jsem znejistěl… Nicméně jsem rád, že pramen našel přesně v oblasti, kterou jsme pro vrt zamýšleli. Tedy co nejdále od sousedních studní, mimo budoucí zastavěnou oblast a u hranice pozemku.
Následovalo období relativního klidu, kdy si firma zajišťovala potřebné povolení. Koncem května je vydán souhlas a stanoven termín vrtu. Ten je však v rozporu s harmonogramem smlouvy a po upozornění, že bych vymáhal smluvní pokutu se domlouváme na konec července.
Pramen v hloubce 16 metrů
A je to tady. Ráno vyrážím na pozemek a tam již stojí dva náklaďáky. Hydrogeolog je na místě a začíná s monitorováním okolní studně a vrtu. Vrtaři doráží asi za hodinku a nastává symfonie!
Dva obsluhují vrtnou soupravu a třetí ramenem podává, co zrovna je třeba – pažení, tyče, trubky, kačírek. Souprava se prokusuje jílem a slíny. Hlušina je z vrtu vyfukována stlačeným vzduchem. Nicméně když už jsou v hloubce 21 m a voda stále nikde, začínám být trochu nervózní. Teprv v hloubce 25 m se na povrchu spolu s vyfukovanými mračny prachu objevuje voda. Hurá! Ale čekal jsem toho více… Vrt končí 30 m pod povrchem a je čas na svačinu.
Hydrogelog opět kontroluje sousední studně. Vše je ok. Ptám se tedy, kde je „má voda“ s předpokladem pramenu v 10 – 15 m pod úrovní terénu?! Dostává se mi vysvětlení, že při vrtání může hlušina – obzvláště jíl – „přicpat“ pramen, a proto je nutné dát si delší svačinu. A opravdu, při kontrole po půl hodině hladina stoupá a při posvícení do vrtu je vidět i místo, kde pramen je – 16 m hluboko.
Vrtaři vytahují tyče, vkládají pažení, provádí obsyp kačírkem a těsnění bentonitem. Balí na cestu dom. Sehraná parta – v 8 hod. začali, v 11.30 vyráží domů.
Voda jen jako užitková
Asi dva týdny po provedení vrtu probíhá čerpací zkouška. U té jsem osobně nebyl, takže věřím dodaným dokumentům. Vody je dostatek, vydatnost 17 m3 / den je více než potřebuji. Bohužel laboratorní rozbor vykazuje větší obsah Fe, Mn a bakterií. Voda je tedy vhodná pouze jako užitková. Ale na stavbu domu, zálivku zahrádky a splachování WC prozatím dobré.
Momentálně je hotová veškerá dokumentace pro úřady a čekáme na poslance, až přestanou řešit svoje platy a budou se věnovat důležitějším věcem pro občany, třeba slíbenému snížení poplatku za studny, abych v létě mohl dobudovat zhlaví vrtu.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
Vstupní hydrogeologický posudek, povolení pro vrt | 12 000 Kč |
Vrt 30 m (pažení, obsyp, bentonit atd.) | 71 000 Kč |
Kompletní dokumentace vrtu (čerpací zk., zhlaví, rozbor vody, povolení k odběru vod ...) | 27 000 Kč |
Celkem | 110 000 Kč |