Píšu články, ať se z mých chyb poučí jiní
Rozhodl jsem se zlehka sepisovat postup rekonstrukce domu, a to nejen abych si to mohl zpětně kdykoli zrekapitulovat a dohledat v případě potřeby kde co a jak jsem dělal, ale také pro to, aby se z mých chyb poučili další. Tedy abych se podělil s vámi, jelikož web Svépomocí sleduji a čerpáme z něj rady a tipy, za které moc děkuji.
Místo, kam můžeme utéct z města
Bydlíme v bytě, ale již po příchodu naší první dcery jsme se rozhodli, že uděláme něco pro to, abychom se s dětmi měli kam vrtnout zejména v letních dnech a mohli tak utéct z městské přehřívající se džungle do klidu, chladu a pohody.
Můj otec, který je zběhlý v elektrikářské branži ale i zedničině bude a je velkou oporou, krom i ostatních členů rodiny, které nelze opomenout. Všichni jsou připraveni nám na stavbě pomáhat.
Něco o pozemku
Dům s pozemkem je ve vesnici, která má jen hrstku domů, má přístup k příjezdové silnici 3.třídy a jižní štít domu (se zahradou na jih a jihozápad) poskytuje výhled na louku a kopce. Nedaleko domu vede cyklostezka, díky které se rychle lze dostat na krásná místa. Velikost pozemku je přibližně 2 200 m2.
Pro ověřovaní a prohlížení pozemků v katastru nemovitosti se nám velmi osvědčila bankovní identita, která rychle a jednoduše zpřístupní přístup k mapám a informacím o parcelách a pozemcích což mnohé věci urychlí a ujasní. Bez prověření/přihlášení už se dnes k určitým informacím nedostanete.
Financování rekonstrukce
Samotná oprava nemovitosti, tedy rekonstrukce byla po konzultaci s projektantem a pár známými (zedníci, tesaři a lidi s již dokončenou stavbou) odhadnuta v té době na 1 500 000,- Kč. Povedlo se na tuto částku schválit úvěr na rekonstrukci s ručením samotnou nemovitosti, která je/bude zrekonstruována.
Úvěr z roku 2021 je průser
U úvěru z roku 2021 na 1 500 000,- při daném položkovém rozpočtu je dnes každému jasné, že v tuhle chvíli (2024) je to průser. Covid, válka na Ukrajině a inflace způsobila v podstatě neplánovaný tlak na peněženku, takže pravidelně pluje z aktuální výplaty a úspor do chalupy něco navíc, aby se to utáhlo a do bankou daných termínu a podmínek stihlo, jelikož reálná cena stejných položek ze seznamu je vlivem nárustu cen mnohem větší.
Rekonstrukce – vskutku kompletní
Jedno z hlavních bylo rozhodnuti vzít rekonstrukci doslova od podlahy na základě stavu a nalezených faktů. Stěny obložené půlkulatou, dřevěnou kulatinou, za kterou do výšky 1 m byla plíseň. Podlaha byla jako cibule, nahoře koberec, pod ním noviny, pak lino, pak noviny pak lino (4 vrstvy lina) pak noviny "Rudé právo" abych byl přesný 🤣 a pak různě tvrdý a různě tlustý beton, který většinově už nevěděl, co to Beton vlastně je a jaké má mít vlastnosti.
Žádný kotel, bojler ani radiátory
Elektrika byla v hliníku a zásuvka jedna na místnost a jen výjimečně. Voda rozvedená do kuchyně a k umyvadlu v koupelně jen studená (jeden kohout a jedna trubka) a žádné známky po topné soustavě. Tedy nejen že žádný kotel, bojler ale ani trubky a ani radiátory nikde. V neposlední řadě eternitová střecha, do které místy zatékalo. Takže skutečně kompletní rekonstrukce. Dispozice místností jsme nechali původní, kromě jedné kant příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem.
Bourání stodoly – naletěli jsme firmě a přišli o sto tisíc
Tato „firma“ se na počátku paralelně k pracím bourání stodoly a stavbě nové zdi zavázala i k opravě střechy a pokládce nové střešní krytiny spolu s klempířskými pracemi. Práce se protahovaly stále více a já už i viděl ony chyby a vady i jako laik. Potom co jsem pánovi odmítl dál cokoli platit, se již protahující se pomalu probíhající práce zastavily úplně a začal mluvit o okrádání a neváhal i použít ostré nadávky.
Následně utichla komunikace z jeho strany úplně. Pán změnil adresu pobytu kterou měl uvedenou v občanském průkazu (uvedenou v sepsané smlouvě). Po právní stránce a prověrce tohoto pána/firmy se zjistilo, že v případě výhry soudu z něj nic nedostaneme (jelikož nic nemá, platí výživné na mnoho dětí a vše držel v hotovosti a okamžitě utrácel).
Voda ve studní není pitná
Tak tedy studna je. Voda v ní je. Potrubí do domu nějaké vede. Ale: voda ve studni je užitková a nepitná z bakteriálního hlediska nevyhovující vlivem přítoku vody ze směru od okolních polností a luk. Nicméně nemělo by to být nic, co by úpravna vody neměla zvládnout tak, aby na konci byla pitná voda.
Plán řešení vody – užitková voda na wc
Jelikož voda ve studni je problematická, plánuji ji používat na WC kde její závadnost není problém, o tom není pochyb. Na pračku možná tato voda by šla také. Nicméně na vše ostatní, jako je teplá a studená voda pitného charakteru, pro sprchu a umyvadlo v koupelnách a pro myčku a dřez v kuchyni, uvažuji řešení dešťovky s úpravnou vody na pitnou.
Pletivový plot zelené barvy s poplastováním
Pozemek má 2200 m2, takže jeho obvod činí cca 234 m s cca 11 rohy, kde se mění směr. Bylo zakolíkováno, tedy vyznačeno, kde všude bude sloupek. Pak bylo třeba kopat, respektive vždy prvně vrtat a pak v případě nalezu kamenu kopat. Plot o výšce 160 cm vyžaduje sloupky v nadzemní části cca 170 cm a pod zemí se doporučuje mít cca 40-50 cm.
Díry na plotové sloupky pro betonování vrtejte ručním nebo motorovým vrtákem k tomuto účelu. Díra je pak dostatečně malá a spotřebujete násobně méně betonu, než kdybyste kopali ručně. Úspora betonu ten vrták zaplatí. Náklady na oplocení činily 85 000 Kč.
Podlahy hrůzy – koberec, Rudé právo a 5 vrstev linolea
Podlahy nemovitosti, tak jak jsme je koupily od předchozího majitele byly příšernost. Verdikt byl jasný: podlahy ven až na rostlý terén. Co vše šlo ven? První vrstva koberce. Byly 2 na sobě. Pod kobercem vrstva “Rudého práva” oddělující koberec od vrstvy lina. Pod linem byla další a další vrstva, celkem 5x linoleum. Pod posledním linem pak byl někde beton tloušťky cca centimetr někde bez betonu primo škvára. Pod škvárou byl ještě nějaký druhy pokus o centimetrový beton.
Celkem bylo třeba vybrat cca 30 čísel bláta, krom všech těch podlahových vrstev. Akce provedena s pomocí 2 koleček a jednoho motůčka a půjčeného minibagru KUBOTA. Nová skladba podlahy napočtena na 55 cm, takže od nuly bylo třeba dostat sem o 55 cm níž.
Odvětrávaná podlaha
Jedno z řešení, jak se zbavovat vlhkosti z podloží je ji odvětrávat. Celý systém je znám jako "odvětrávaná podlaha" a způsobů její realizace je více. Já jsem zvolil "drenážovou variantu odvětrávání."
Mezi začátkem a koncem je v našem případě v celé délce drenážní perforovaná(děrovaná) hadice průměru 100. Hadici jsem pokládal při postupném odvíjení od místa nasávání podél zdí, které je třeba vysušovat a pak s odstupem minimálně 20 cm skrz celou plochu místnosti. Další detaily odvětrávání najdete v článku Izolace proti vlhkosti - sestaveni okruhu.
Štěrkování a betonování podlahy
Další fáze, kterou lze přímo spojovat s odvětrávanou podlahou je právě zásyp větracího potrubí, rovnání štěrku a hutnění štěrku. Následná větší fáze je pokládka kari sítí a betonáž podkladního betonu, který nám odvětrávanou podlahu zapouzdří.
Nachystejte si cokoli, co potřebujete zabetonovat z důvodu využití případného přebytku betonu. Já měl připravené díry na plotové sloupky, včetně sloupků a štěrku, takže parta plynule vozila beton pak po obvodu pozemku a udělal jsem betonování plotu.
Z gruntu nové rozvody elektřiny
Jelikož elektřina v domě byla prehistorická v hliníku s jednou zásuvkou na místnost, v některých ani žádná zásuvka nebyla, tak v rámci procesu nových omítek proběhl proces nové elektroinstalace v Mědi (Cu). A protože jsem vystudoval Elektro průmyslovku a následně Elektrotechnickou Fakultu ČVUT, tak jsem si elektroinstalaci dělal sám s pomocí otce, který se v branži rovněž orientuje. Některé moje rady a tipy najdete v tomto článku.
Vnitřní omítky byly v žalostném stavu
Vnitřní omítky byly v žalostném stavu prolezlé vlhkem, plísní a špínou. Takže komplet obouchat dolů až na kámen/cihlu. Bylo to 6 místností s výškou stěn 2,5m a sumou délky všech sten necelých 100 m. Stěny v mém případě jsou v cca 1/3 čistě kamenité, v druhé třetině čistě cihlové a ve zbytku pak mix obojího.
Po oklepání kangem jsem po vzoru mého dědy vzal "kramli" (kus železa s bodci na obou ohnutých koncích které je určeno na svázáni 2 tramu k sobě) a očistil spáry mezi cihlami a kamením od staré omítky, průměrně cca 1 cm do hloubky, aby nová omítka lépe držela.
Novou omítku už jsem svěřil lidem, kteří se tím živí a nedělají to poprvé, a navíc je jich na to víc a mají potřebné vybavení a znalosti. Celkové náklady činily 300 000 Kč.
Chemické podřezání zdiva proti vzlínání vody
Chemickou izolací jsem ošetřil jednu obvodovou stěnu, která byla ve svahu a trpěla na vlhko. Izolace by se měla spojit s penetračním hydroizolačním asfaltovým nátěrem, takže by mělo dojit ke stejnému jevu vodorovné izolace jako při klasickém podřezání, u kterého se nabité hliníkové desky spojují s hydroizolací místnosti. Vrtání do kamenného zdiva je teda masakr, nicméně s rozestupem děr cca 8 cm jsem nakonec po několika dnech úspěšně celou trasu cca 18 metru navrtal.
Článek o přípravě střechy je zatím posledním příspěvkem od stavebníka a my se již těšíme na další pokračování.