Podlahy - tepelná izolace (díl 17.)

Autor: Karel a Vendy (22 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
9. 2. 2025
0 komentářů
Podlahy - tepelná izolace  (díl 17.)
Příspěvek stavebníka

Jedna z vrstev podlah je tepelná izolace, která je většinově z podlahového polystyrenu. Tento úkol si zvládne udělat každý.

Tepelná izolace podlah

Po dokončení hydroizolační vrstvy je ve skladbě podlahy, kterou jsem si realizoval, vrstva sloužící k tepelné izolaci.

Podlahových polystyrenů je celá řada. Dnes nejčastější do podlah je dle internetu a průzkumů firem, které toto realizují EPS100 a EPS150. Kdo si chce pohrát při stejné tloušťce s lepšími izolačními vlastnostmi, tak si muže zvolit grafitovou, tmavou variantu, musí si ale lehce připlatit.

Jakmile je udělaná "hydroizolační vana" (článek zvlášť), tak je čas mít nakoupený podlahový polystyren a provézt pokládku. Já měl cca 100 m2 plochy rozdělených do 5 místností, tak to bylo při pokládání v jednom člověku zdlouhavé, ale opticky to přibývalo hezky. V mé skladbě podlahy jsem měl pro polystyren výškově 10 cm, tudíž jsem zvolil desky tloušťky 5 cm, jelikož je vždy potřeba mít vrstvy minimálně 2. Důvodem je překládání spojů dolní vrstvy deskami horní vrstvy tak, aby nedocházelo k přímým cestám vzhůru pro tepelnou ztrátu, tedy tepelných mostů.

První vrstva pokládána na IPU trvala lehce delší dobu než ta druhá z několika důvodů. Prvním je nerovnost podkladu v místech spojů IPY, druhým důvodem je, že to člověk dělá poprvé.

Ve fázi příprav si dejte záležet na srovnáni svislých částí stěn u podlahy. Čím rovnější, tím lépe půjde přirazit polystyren ke stěně. To platí i u pokládky IPY.

Podlahy - tepelná izolace  (díl 17.)
Reklama

Nerovnosti a pokládka

Nerovnosti IPY, nebo husích krků, které byly třeba schovat pod polystyren se zvládly ve 2 krocích. Prvně si umístíte desku polystyrenu na cílené místo a zlehka zatížíte z vrchu, aby vznikl obtisk překážky. V druhém kroku už si naznačenou linii nebo tvar odlamovákem či nahřívaným drátem odstraníte tak, aby při položení deska už seděla na zemi bez houpání celou plochou a pojmula nerovnost vyřezaným prostorem.

Druhé zdržení se odvíjelo od předpřipravené hladkosti/svislosti stěn u podlahy. Tedy doraz ke stěnám není nikdy pravoúhlý, takže spodní hrana polystyrenu v rohu byla téměř všude nutná seříznout. Podélná hrana se pak odlamovacím nožem musela také méně nebo více přizpůsobit. Později jsem veškeré škvíry vyplnil pěnou, což proces urychlilo a zjednodušilo.

Co ale předcházelo bylo pokládka nasucho cca 2 řad "od stěny ke stěně" a úvaha odkud kam pokládat. Samozřejmostí je začít v rohu a do obou směrů tak, aby se vazbilo jako u cihel. Při pokládce byl frekventovaně používaný nástroj vodováha délky 1 a 2 m pro kontrolu vrchní rovinatosti, ale i rovnání linie ze strany kterou u první linie hlídal laserový paprsek. Přilepené desky dostaly na sebe dočasně cihlu, aby pěna nezlobila.

Při pokládce druhé vrstvy jsem odsadil desky v rohu od stěn tak, aby došlo k pořádnému překrytí spoje v první vrstvě a to cca o 1/3 až 1/2 desky. To znamenalo následný dořez podél stěn v celém obvodu, respektive vždy u odsazených 2 stěn. Tato vrstva jde o poznání lépe jelikož už je první vrstva v rovině a bez překážek a nerovností.

Aby při pokládce trubek vlivem jejich tuhosti nedocházelo ke zvedání celého polystyrenu, je každá deska v každé vrstvě přilepená cca 5 body pěnou na polystyren k podkladu.

Pár čistých cihel jsem využil k zatížení a rovněž označení již přilepených desek pro lepší orientaci a úspoře času při přípravě dalších desek vždy nasucho s případným ořezem před pokládkou na pěnu, tedy přilepením.

Reklama

Pokladka v koupelně

největší zdržení je pokládka okolo vodovodního či teplovodního potrubí jako je i přívod od kotle k rozvaděči podlahového topení. Čím lepší pokládka a menší mezery, tim lepší. Já se snažil nemít mezery vůbec a tam kde byly, mi posloužila pěna s následným seříznutím po vytvrdnutí. Rovněž místnosti jako koupelna, která je u mě jen 1,5 x 2,5 metru se hůře pokládá spolu s trubkami.

Galerie

Náklady

Název položkyCena
polystyren 50, 70 a 20mm, celkem 2vrstvy po cca 90m2
18 000 Kč
Celkem18 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (22 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací