Podlahové vytápění! Všude hadi.

Autor: Pavel Matuš (21 příspěvků)
15. 1. 2025
0 komentářů
Podlahové vytápění! Všude hadi.
Příspěvek stavebníka
Jdeme na to, podlahový polystyren, podlahové vytápění.

Plány a příprava

Když byly hotové omítky, byla další etapa jasná. Protože jsme v domě realizovali vyrovnávku ZD a schování elektroinstalace do polystyrenbetonu s firmou HŠ Beton a byli jsme spokojení, požádal jsem je i o nabídku na realizaci suchého betonu. Protože nabídka byla dobrá, přistoupili jsme k zaměření. Proč? Protože firma si vše změří a pomůžou Vám s výběrem polystyrenu, který bude vhodný pro Váš projekt.

U nás to byl 60mm 150 grafitový podlahový polystyren pro dům (kde je polystyrenbeton) a XPS 300 v tloušťce 50 a 40mm s drážkou pro garáž.

Podlahové vytápění! Všude hadi.

Pokládka polystyrenu

Protože v domě nebyl jediný kabel, byla pokládka opravdu zábavou. Příprava povrchu nebyla prakticky žádná - bordel na stavbě nemáme a polystyrenbeton uklidit nelze, vzít ho vysavačem tak se nakonec prosajete až k ZD. Jediné, co mi bránilo v té nejsnadnější pokládce bylo PPR s vodou, které jsem vynechával, zapěnil, pěnu seřízl, poté zase zapěnil a po seříznutí pro jistotu přemetl pískem.

Protože je zima a nelze použít písek zvenku, kupoval jsem křemičitý písek ve stavebninách. Celkem padlo asi 8 pytlů tohoto písku. Pěny jsem kupoval zimní a padlo jich cca 15.

Pokládka není nic složitého, 60mm lze ještě celkem dobře řezat ulamovacím nožem a tak jsem si nepůjčoval ani žádnou řezačku a celý dům položil.

Reklama
Podlahové vytápění! Všude hadi.

Pokládka v garáži

Garáž už byla o něco horší. Obě desky jsou opět v pohodě řezatelné nožem, ale na podlaze už nebyl žádný polystyrenbeton a tak jsem musel zápasit s elektroinstalací, vodou a nerovností asfaltových pásů/ZD.

Jsem rád, že jsem používal polystyren s drážkami, protože mi pokládka přijde mnohem kvalitnější - nicméně to není pro každého. Tím, že jsou jednotlivé desky do sebe propojené, celé to pracuje úplně jinak.

Každá deska má 4 strany tudíž co deska, to soustava 5ti navzájem propojených desek atd. atd. Celé to tedy vypadá potom tak, že nerovnost na jednom bodě se Vám projeví třeba až o dvě desky dál, ale přežít se to dá a jsem rád, že to mám hotové.

Reklama

Vingl na hranu vjezdu garáže

Čemu moc nerozumím, proč nikde pořádně nevidím instalaci tohohle vylepšováku. U několika známých jsem viděl, že nájezdová hrana do garáže, třebaže je v jedné rovině se zámkovou dlažbou, se jim bortí a láme. Pátral jsem tedy na internetu a našel jsem video pana Stacha a viděl jsem tam instalaci úhelníků s pracny.

U nás je nabízí zámečnictví Pluhař na svých stránkách, nelíbila se mi ale cena a tak jsem si ho vyrobil. Zbouchl jsem bednění garáže a úhelník do něj připevnil. Krok po kroku si to můžete prohlédnout v galerii.

Podlahové vytápění! Všude hadi.

Podlahové vytápění

Kdo pozorně četl články, které jsem zatím publikoval, ví, jak málo řemeslníků u nás bylo a co vše jsme zvládli. Tohle jsem ale vyloženě dělat nechtěl. Začal jsem tedy poptávat různé firmy, které by podlahové vytápění zhotovili. Jak jsem ale narazil, jedinou kloudnou nabídku jsem dostal od firmy Ptáček, která byla ale předražená, nicméně byli jediní, kdo alespoň komunikoval a dal nějaký nákres.

Když už jsem trochu nevěděl kudy kam, přidal jsem se do skupiny Podlahové vytápění na Facebooku a začal přemýšlet o tom, že se nachytřím a nakonec to celé opravdu zrealizuji. Když jsem ale viděl tu aktivitu tam, zkusil jsem svoji poptávku napsat právě do této skupiny.

Na to konto se mi ozval pan Maňák z firmy podlahtop.cz a udělal solidní nabídku, výborně mě vyzpovídal, zodpověděl všechny dotazy a tak jsme si plácli. Ve dvou lidech za dva dny vystřihli vytápění radost pohledět. Celé to zakončili tlakovou zkouškou a jsme připraveni na beton!

Reklama

Náklady

Název položkyCena
Podlahové vytápění dům
100 000 Kč
Rozvaděče + skříně (zasekány v minulých etapách)
19 000 Kč
Propojení rozvaděčů s vnitřní jednotkou TČ
20 900 Kč
Polystyrenbeton dům
106 519 Kč
Stavební dozor kontrola vytápění + konzultace
2 700 Kč
Podlahový polystyren
39 043 Kč
Pěna
2 946 Kč
Písek
1 141 Kč
L profil do garáže
1 016 Kč
Dřevo na bednění garáže
240 Kč
Beton do mezery podbetonáže
290 Kč
Separační fólie pod beton do garáže
510 Kč
Celkem294 305 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Pavel Matuš (21 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací