Zemní práce a základ domu

Autor: Mvall (3 příspěvky)
18. 2. 2025
0 komentářů
Zemní práce a základ domu
Příspěvek stavebníka
Výkop základů, úprava okolního terénu staveniště, to vše proběhlo poměrně rychle za pomoci souseda s traktorbagrem a válcem...

Nejprve vyřešit brod přes řeku

Cesta již byla hotová, ještě traktorbagr upravil brod přes řeku a mohli jsme se pustit do začátku stavby. Brod se vysypal kamením a štěrkem a udusal válcem. V této podobě tam je přejezd dodnes. Chtěli jsme původně do řeky položit panely, ale nebude to nejspíš potřeba. Do teď jezdíme přes brod i osobním autem a to se už přehnala řekou několikrát opravdu velká voda, jezdily tam náklaďáky a mixy a přejezd je do dnes beze změn..

Založení rohů ze ztraceného bednění

Založení ztraceného bednění se mi ze začátku úplně nepovedlo. Byl jsem ten den bohužel na stavbě sám pásmo se v úhlopříčce neustále prověšovalo, tak jsem nakonec přistoupil k provázku s uzlíkama... Neměl jsem bohužel k dispozici digitální dálkoměr. Dnes již ho mám, je to dost nepostradatelný pomocník, teď s ním měřím takřka vše.

Tenhle šikovný nástroj, hned po laseru bych si doporučil každému stavebníkovi. Proto jsem se v úhlopříčce netrefil asi o 2,5 cm. Není to moc, ale trochu to mrzí. Ve finále to ničemu nevadí, srovnali jsme to pak deskou. Jinak založení ztraceného bednění jde poměrně dost rychle. Je třeba hlídat rovinu a výšku. Armatura je rovněž jednoduchá, jde jen o to udělat dobře rohy..

Výkop základových pasů trval vlastně jen jedno dopoledne. Poté jsme rozložili zemnící pásky, tady jsem čerpal informace krom jiných především z Youtube z kanálu Svépomocí. Následně přijel další den beton mix s posuvným pásem. Vzhledem k tomu, že k výkopu byl dobrý přístup ze všech stran, jsme nemuseli používat pumpu na beton, což vyšlo výrazně levněji. Beton se lil přímo z mixu, nebo pásem, který na sobě měl domíchávač...

Následně jsme vyskládali ztracené bednění, armaturu a vše zalili betonem. Poté přijel soused s bagrem, odebral vnitřní svrchní vrstvu zeminy a vykopal rigoly pro odpady. Následně jsme vše zasypali kamenopísčitou hlínou a vše pořád hutnili.

Reklama

Hutněte opatrně kolem potrubí

Hutnili jsme žábou (vibrační pěch), v první fázi při postupném navážení písčitokamenité zeminy. Okolo odpadů je třeba pěchovat s velkou opatrností, aby nepraskla odpadní KG roura. Žába je dobrá zejména na hutnění okolo základových pasů. Po té, když se navezla vrstva štěrku jsme dál hutnili vibrační deskou, myslím, že měla nějakých 450 kg. Žábu jsme měli půjčenou od kamaráda a desku z půjčovny. 

Doporučuji plánovat a připravit staveniště tak, aby se nezdržovala žádná technika ani lidé. V této fázi, pokud nemá člověk betonpumpu, je určitě dobré dopředu rozplánovat, kde a jak bude stát beton mix, odkud přesně bude zalévat pasy a desku. Kde se otočí atp. Pak je také dobré mít na stavbě určitě hodně kafe a nějakou tu svačinu. :)

Betonování základové desky

Po uložení trubek pro odvětrání radonu a štěrku jsme začali armovat kari sítěmi a připravovat vše na zalití betonem. To proběhlo celkem dobře a dokonce se nám vše podařilo spočítat tak dobře, že nezbylo snad ani čtvrt kubíku betonu... Rovněž jsme vše zvládli jen betonmixem s pásem (pumik), nepotřebovali jsme pumpu..

Do desky padlo cca 32m3 betonu. Desku jsme počítali v průměru 15 - 20cm tloušťky (úplná rovina štěrku se nepovede nikdy) a cca 11m šířky a 18m délky. Něco padlo i do ztraceného bednění, které jsme nezalévali všude až po okraj. 

Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací