Druhá zastávka letní ROADSHOW zavedla Pavla Tesárka do blízkosti řeky Ohře, kde třetím rokem buduje svépomocí vysněný dům stavebník Marek. S jeho články o stavbě se můžete setkat také na našem webu.
Krásná příroda Marka učarovala
„Na ploché střeše domu je nádherný výhled do okolí, pasou se tu krávy, srnky. Do budoucna plánujeme extenzivní vegetační střechu a možná i posezení, abychom si tu krajinu s výhledy užili. Je zde minimální světlené znečištění, šlo by zde i hvězdářským dalekohledem pozorovat hvězdy,“ popisuje s nadšením okolí domu Marek. A je patrné, že napojení na přírodu zde hraje důležitou úlohu.
Konstrukce rovné střechy
Dům má plochou střechu, a tak Marek popsal Pavlovi její konstrukci: „Konstrukce rovné střechy je realizována tak, že máme spádové klíny z polystyrenbetonu, pod nimi je parotěsná folie a na klínech jsou dvě vrstvy PUR desek s parozábranou a na nich je tato folie Fatrafol, kterou nám udělal známý. Na atikách je OSB a mezi OSB a věncem je izolace, abychom zabránili tepelným mostům."
Opěrná zeď ve svahu mi dala zabrat
Protože je jedna nosná stěna zakouslá ve svahu, bylo nutné ji dobře odizolovat. Marek se u její stavby dost zapotil: „Bylo to fyzicky náročné tím, že je postavena ze 400 mm ztraceného bednění. Celková hloubka opěrné zdi od věnce dolů činí asi 3,5 metru. Hydroizolace je vytažená po celé výšce stěny, zaizolovaná extrudovaným polystyrenem. Dole je pytel z geotextilie vysypán štěrkem a pod ním je vyspádovaná drenáž. Aby mi geotextilie držela, udělal jsem si z kari sítí plot, na který jsem si ji věšel a vytvořil jsem si i pevný pytel na to, abych si mohl vsypat štěrk,“ popsal Pavlovi.
Podzemní pramen pod domem využijeme ke splachování
Kromě svažitého terénu si Marek musel poradit také s podzemní vodou: "Za domem ze svahu vede několik pramenů svedených do potrubí, které ústí před domem. Další prameny ústí různě po zahradě. Je potřeba této vody v budoucnu nějak využít. Když jsme vykopali základové pasy, během chvíle zde byl rybník a my jsme museli udělat sběrnou šachtu a vyvést vodu ven před dům. Funguje to parádně, denní průtok je zhruba 8 kubíků, rádi je využijeme jak na zalévání, tak na splachování.“
Mám rád přírodní materiály: dřevěná podlaha s podlahovým vytápěním
Marek s manželkou mají rádi přírodní materiály, a tak si zvolili smrkovou podlahu v kombinaci s podlahovým vytápění. „Existují chytré tabulky, ve kterých jsou tepelné odpory konkrétních dřevin v určitých tloušťkách, podle toho lze nadimenzovat dřevěnou podlahu. U smrku, který máme my je to 19 mm, aby to ještě fungovalo, v případě dubu a buku je to kolem 15 mm."
Činnostmi svépomocí jsme ušetřili 8 milionů
"Kromě oken a střešní folie a elektřiny jsem dělal vše svépomocí. Ať se podívám na cokoli na domě, jde vše za mnou. 😊
Kdybych si nechal dělat vše stavebními firmami, dostali bychom se možná ke 13 milionům. Nás stavba vyjde na 5,5 milionu Kč. Úspora je opravdu velká, i když již stavíme 3 roky a je to už trochu dlouhé. Předpokládám, že bychom do Vánoc mohli bydlet. Patro budeme dodělávat výhledově, pak přijde na řadu zahrada, sklípek... Práce bude dost až do důchodu,“ plánuje Marek.
Děkujeme za pozvání na stavbu. Přejeme Markovi brzké stěhování a ať se jim v domě ve svahu dobře bydlí! Vy se můžete těšit na další příběhy stavebníků a prohlídky jejich staveb z letošní ROADshow.