Teplo od základu: Jak jsme si vyhřáli domov podlahovým topením

Autor: NikyaKajous (6 příspěvků)
8. 3. 2025
0 komentářů
Teplo od základu: Jak jsme si vyhřáli domov podlahovým topením
Příspěvek stavebníka
Podlahové topení je nejen praktické, ale také příjemné řešení, jak si doma zajistit rovnoměrné teplo a pohodlí. V našem článku vám přiblížíme, jak jsme tuto důležitou etapu zvládli, na co jsme si dali pozor a co nám během realizace usnadnilo práci. Připravte se na inspiraci a tipy přímo z naší stavby!

Začátky našeho podlahového topení

Opět se ukázalo, že čekání na volné termíny řemeslníků by bylo nekonečné, a tak jsme se rozhodli vzít věci do vlastních rukou. Podlahové topení, které mělo být dalším krokem k našemu vysněnému domovu, jsme si naplánovali a zrealizovali sami.

I když jsme měli respekt k této fázi stavby, s trochou odhodlání, pečlivé přípravy a týmové spolupráce jsme se pustili do práce. Výsledek? Nejen spousta zkušeností, ale hlavně teplo, které teď doslova přichází od podlahy!

Nákupní seznam

V první řadě jsme pořídili 1 km trubky PVD PERT-AL 16x2 z plasto-hliníku a k tomu 3000 spon PVD 15-20/40 mm. Doporučujeme investovat do delších spon, protože lépe drží trubky v podkladu a usnadní vám práci. Důležité příslušenství je rozdělovač, skříň na rozdělovač a spojovací materiál.

Důležitou součástí jsou také chráničky na trubky, které jsme použili ve dveřních průchodech, abychom předešli poškození trubek, například při montáži prahů. Tohle opomenutí už vedlo v minulosti k tolika problémům, že jsme si na něj dali obzvlášť pozor.

A nakonec nesmíme zapomenout na kladívko – věrného pomocníka toho, kdo celý den trpělivě sponkuje trubky k podkladu.

Reklama

Víkendová akce

Během jednoho víkendu jsme ve třech lidech zvládli nainstalovat 8 okruhů podlahového topení. Klíčem k úspěchu bylo dobře si rozvrhnout úkoly. Trubky jsme umístili na „káču“, což je stojan běžně používaný elektrikáři na odmotávání kabelů, a práce mohla začít.

Jeden z nás odmotával trubky z kluba, další měl nejméně vděčnou úlohu – celý den lezl po kolenou a sponkoval trubky k podkladu. Třetí člen týmu přidržoval trubku a určoval přesnou trasu, kudy podlahové topení povede. Díky této spolupráci šla práce od ruky a my jsme se posunuli o krok blíž......

Teplo v každém rohu domu

Natáhli jsme podlahové topení do všech koutů domu, abychom měli jistotu, že nám nebude nikde prochládat. Nechtěli jsme riskovat studené rohy nebo místa, kde by se držel chlad, a tak jsme pečlivě rozvrhli rozvody tak, aby pokryly celou plochu podlahy rovnoměrně. Díky tomu se teplo krásně rozprostře do každé místnosti a my si můžeme užívat příjemné klima bez studených míst, ať už budeme kdekoliv.

Podlahové topení na poslední chvíli

Důležité je pečlivě naplánovat jednotlivé kroky, jako je dokončení natažení podlahového topení a následné vylévání podlah. Jakmile jsou trubky položené, je nutné zabránit jakémukoliv pohybu po domě, aby nedošlo k jejich poškození nebo narušení podkladu.

Jakákoliv neopatrnost by mohla znamenat opravy a zdržení, proto jsme si vše dobře promysleli a sladili návaznost prací tak, aby bylo vše hotové bez zbytečných komplikací.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
NikyaKajous
NikyaKajous (6 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací