Obložkové zárubně
Rozhodnete-li se ušetřit a koupit dveře a zárubně v Polsku, doporučuji na to myslet již ve fázi hrubé stavby při zdění a ukládání vnitřních překladů. To vše z toho důvodu, že v Polsku je jiný standardizovaný rozměr stavebních otvorů a všechny Polské dveře a zárubně jsou tedy o 5 cm vyšší, než u nás v ČR. S tímto problémem se lze vypořádat dvěma způsoby. Buď při zdění seříznete cihlu do L, do níž následně vložíte nosný překlad (nutno již počítat s budoucí čistou výškou podlahy) případně, což bylo i mé řešení, dveře i zárubně zkrátit o požadovaný rozměr.
Koupíte-li Polské obložkové zárubně, budete muset vzít i jejich dveře z důvodu, že na dveřích jsou již předvrtány díry a seřizovací otvory pro panty a to stejné je i na zárubních. České dveře a Polské obložky tedy navzájem nepasují. V Polsku se dají sehnat dveře i s českým rozměrem, ovšem jejich cena výrazně převyšuje dveře Polského rozměru, tudíž se tato varianta ani neoplatí a můžete si je koupit rovnou v ČR.
Obložkové zárubně, tak jako i samotné dveře, jsem koupil v Polské Castoramě a jsou celé z materiálu MDF, tedy z polotvrdé dřevovláknité desky. Koupil jsem tam jak typizované zárubně do tloušťky zdiva 18 cm, tak i širší (33 cm tam, kde je nosné zdivo a 19 cm tam, kde je na zdech obklad). Standardní rozměry byly skladem a na širší jsem si musel počkat zhruba 14 dní. Každou zárubeň jsem za pomocí kamaráda a přímočaré pily s protisměrným plátkem seříznul o 5 cm na požadovanou výšku.
Samotná montáž byla velmi jednoduchá, ovšem i na ní se dá kde co pokazit, tak, jak se to povedlo mi. Od kamaráda jsem si vypůjčil 2 ks rozpěr do obložek a vrhnul jsem se na montáž dle návodu na Youtube. Širší stranu jsem si položil na zem a na sucho složil, propojil jsem svislé části s vodorovnou plastovými mezikusy, prošrouboval, tak stejně jsem je spojil kovovou sponou a zapomněl jsem vložit a přišroubovat závěsové kapsy. Takto připravené zárubně jsem namotnoval a zapěnil do třech připravených otvorů, načež jsem zjistil, že jsem kopyto a všechny zárubně musím sundat, vydlabat pěnu, očistit, vložit závěsy a namontovat znovu.
Do prošroubovaných a složených zárubní, které ještě ležely na zemi, jsem vložil připravené vzpěry. Jednu do prostoru zámku, tedy zhruba doprostřed a druhou dolů. Nahoře vám správnou rozteč udrží vodorovný kus. Díky vzpěr, které si dáte do zárubní ještě před tím, než je postavíte, vám zárubně budou držet při montáži požadovaný tvar i šířku.
Po ustavení jsem je zaklínkoval a doladil vodováhu jak na svislých, tak i vodorovných částech a následně vypěnil nízkoexpanzní montážní pěnou. Jakmile byla pěna vytvrdlá, mohl jsem sundat rozpěry a vložit protikus, čímž byla montáž zárubně hotova. U podlahy jsem zárubně ještě vytmelil tenkou vrstvou bílého silikon akrylu z důvodu, že jsou seříznuté a při vytírání by mohla případná vlhkost napáchat neplechu.
Nezapomeňte na montáž závěsových kapes, do kterých se vkládají závěsy pro dveře.
Interiérové dveře
Zakoupíte-li dveře s předstihem a budete je mít doma uloženy nějakou dobu, skladujte je výhradně a jen na ležato - horizontálně. Opřete-li je jakkoliv o zeď, ohnou se vám do luku.
Dveře, stejně jako zárubně, jsem zkracoval o pět centimetrů přímočarou pilou s protisměrným plátkem z důvodu, aby řez nebyl natolik znatelný. Dveře jsou tak stejně, jako zárubně, celé, z MDF. Výhodou je, že si je můžete seříznout a jsou bytelnější a kvalitnější, než dveře z kartonu, nevýhodou je jejich vyšší váha. Montáž dveří obnášela vložení a dotažení pantů, zavěšení dveří do připravených závěsů a seřízení tak, aby nedrhly. V závěru jsem umístil kliky a krytky zámků a domov opět dostal jiný rozměr.