Rok na stavbě u NEDA: od prvního kopnutí až po obložení koupelny

Autor: Tereza Malinová (redakce) (58 příspěvků)
20. 12. 2024
0 komentářů
Rok na stavbě u NEDA: od prvního kopnutí až po obložení koupelny
Redakční článek

Stavebník známý pod přezdívkou NED se pustil do stavby svého přízemního rodinného domu bez zkušeností. Inspiraci a cenné rady čerpal z webu Svépomocí.cz, a nyní se rozhodl podělit o své zkušenosti s komunitou, která mu tolik pomohla. V sérii více než třiceti článků sledujte, jak krok za krokem stavěl svůj dům, do kterého se nedávno nastěhoval. V tomto článku přinášíme to nejzajímavější!

Nedoporučuji označit výšku pasů sprejem

"Do základových pasů padlo cca 20 m3 betonu. Výšku základových pasů jsme si vyznačili sprejem a roxory zatlučenými do stěny. Toto řešení nebylo úplně ideální, sprej po chvíli nebylo vidět a roxory byl problém v betonu najít. Příště bych si půjčil rotační laser, abychom si pořádně pohlídali výšky," popisuje stavebník NED, který se nedávno do svého domu nastěhoval.

Dvě řady ztraceného bednění nestačily

"Dle projektu měla být použita jedna řada ztraceného bednění. Počítali jsme ale s tím, že pasy nebudeme betonovat tak vysoko a řady dáme dvě. Nakonec to dopadlo tak, že jsem před vybetonováním sháněl narychlo ztracené bednění ještě na třetí řadu, protože jinak by byl dům moc utopený v terénu."

"Velké množství nápadů, inspirace, návodů a mnoho dalšího jsem nalezl na těchto stránkách. Tím, že popíši naši stavbu svépomocí bych rád této komunitě část načerpané inspirace vrátil, snad to pomůže někomu dalšímu."

Reklama

Při betonování desky pomáhali i sousedé

"Desku jsme začali betonovat ráno, na pomoc jsme si opět přizvali sousedy ze vsi. Vše vylito betonem z mixu, do nedostupných míst "dopádlováno" lopatami. Museli jsme ručně domíchat několik koleček betonu, protože nám trochu chybělo v posledním mixu. Je složité odhadnout, kolik betonu bude ještě potřeba, když domlouváte poslední mix.

Rozhodl jsem se udělat prvně izolaci pouze pod zdivem, celou plochu desky jsem dělal až později, když už bylo zastřešeno. Za prvé jsme chvátali a za druhé jsem se bál případného poškození izolace v celé ploše."

Rok na stavbě u NEDA: od prvního kopnutí až po obložení koupelny

Po dlouhém rozvažování jsem vybral zdivo Porfix

"Pro stavbu domu svépomocí jsem po dlouhém rozvažování vybral zdivo Porfix, šířka 300 mm a následně zateplení polystyrenem 200 mm. Pórobeton jsem si vybral z důvodu jednoduchosti práce se zdivem, Porfix potom kvůli ceně, která byla v porovnání s Ytongem o dost nižší.

Materiál jsem si spočítal ještě, než byl dokončený projekt a objednal již v březnu 2022. Ještě, že jsem to udělal, protože pár týdnu po objednání Porfix zastavil objednávky. Během léta už se dal koupit v podstatě pouze Heluz, který ale stál 2x tolik."

Reklama

Výroba armovacích košů podle videa na Youtube

"Podle videa na Youtube jsem vyrobil z L profilu a pár šroubů ohýbačku na třmínky. Použil jsem roxory o průměru 6 mm a pak už jen řezal a ohýbal, řezal a ohýbal.

Pro výrobu košů svépomocí jsem použil roxory o průměru 12 mm a předem připravené třmínky. Na jeden koš o délce 6 m jsem použil 10 třmínků. Koše jsem vázal na zahradě a pak jsme koše převezli na valníku na stavbu a umístili na věnec."

Pokládání střešní krytiny komplikovalo bláto a málo elektřiny

"Pálená taška byla nesmyslně drahá, takže jsme nakonec vybírali mezi taškami betonovými. Rozhodli jsme se pro černou barvu značky Betonpres. Naše účast na pokrývání střechy bylo nakládání tašek na žebříkový střešní výtah. Vzhledem ke všemu bahnu okolo to nebyla žádná sláva.

Také jsem musel půjčovat ještě jednu elektrocentrálu, protože jsme stále nebyli připojeni k síti. Jedna centrála táhla výtah a druhá úhlové brusky na řezání tašek. Pálená taška byla nesmyslně drahá, takže jsme nakonec vybírali mezi taškami betonovými. Rozhodli jsme se pro černou barvu od výrobce Betonpres."

Týden strávený studiem typů rámů a parametrů oken

"Při výběru oken je velká konkurence a není problém při porovnání nabídek vyjednat lepší ceny. Někde nebyl problém při ukázání výhodnější nabídky zlevnit i o desítky tisíc, což nás ve finále spíše rozčílilo. V podstatě vám dodavatel řekne, že první nabídku hodně přestřelil. Na základě nabídek jsem strávil asi týden studiem typů rámů a parametrů oken, hrůza…"

Reklama
Rok na stavbě u NEDA: od prvního kopnutí až po obložení koupelny

Při zdění jsem nahradil provázek laserem

"Pro držení roviny při zdění příček svépomocí jsem nakonec přestal používat provázek a nahradil ho laserem Aku křížový liniový laser 360. Uvnitř nebylo tolik světla, takže byl laser dobře vidět a nepřekážel nám při zdění provázek. Laser zobrazoval jak svislou rovinu, tak vodorovnou rovinu zdi, nebyla tedy skoro potřeba ani vodováha."

Elektrické kabely vedou v husích krcích

"Domluvili jsme se, že všechny kabely nataháme do předem připravených husích krků (ohebných trubek) ve zdi. Vše bude vyvedeno nahoru nad vazníky, odsud všechny kabely svedeme vrchem k rozvaděči. Kompletní elektro instalace bude tedy později kdykoliv dostupná bez sekání do zdi."

Vnitřní omítky s tchánem a jen za náklady

"Nechával jsem si nacenit sádrové omítky, ale celý dům vycházel tak na 180 000 Kč. Dále jsem měl naceněnou klasiku lepidlo s perlinkou a štuk, cenovka zhruba 150 000 Kč. Nakonec jsme se po domluvě s tchánem, který přislíbil svou pomoc rozhodli si omítky udělat svépomocí. Volba padla na lepidlo, perlinku a štuk. Materiál na vnitřní omítky vyšel zhruba na 26 000 Kč."

Sádrokartony a betonovou podlahu dělala firmy

"U sádrokartonů jsme rozmýšleli, zda je uděláme svépomocí nebo ne. Nakonec jsme zvolili jsme variantu nechat si sádrokartony udělat (stejně jako betonovou podlahu) a souběžně jsme začali zateplovat fasádu svépomocí, abychom mohli zaklopit podbití."

Vytápění pomocí TČ v kombinaci s krbovou vložkou a výměníkem

"Původně jsme chtěli elektrokotel a krbovou vložku s výměníkem, tato varianta nebyla již papírově možná. Další variantou k elektrokotli byla fotovoltaika spolu s rekuperací, to jsme zavrhli. Nakonec jsme zvolili tepelné čerpadlo v kombinaci s krbovou vložkou s výměníkem."

Zateplení fasády

"Uříznout desku polystyrenu rovně chtělo trochu cviku, s trochou broušení vše dopadlo poměrně dobře. Hodně pomalu šlo také uložení poslední řady polystyrenu, která přesahovala věnec a museli jsme vyřezávat otvory pro vazníky. Hlavně u rohových vazníků se špatně odměřoval řez, protože jsou pod úhlem. Vzniklé mezery mezi vazníky a polystyrenem jsme z obou stran vypěnil."

Rok na stavbě u NEDA: od prvního kopnutí až po obložení koupelny

Pokládku vinylové podlahy jsem dělal s manželkou

"Vinylovou podlahu jsme pokládali svépomocí převážně ve dvou s manželkou. Koupil jsem sadu pro pokládání podlahy s klínky a nářadím na doklepávání. Beton jsme vždy důkladně vysáli, pod podlahu jsme dávali folii. Začali jsme dětským pokojem, pokládkou zleva, u zdi naříznout a zlomit a zbývajícím kusem opět začít. Tak stále dokola, hlídali jsem přesahy, odpad minimální. Složitější byly podélné řezy u zdi, prvně jsem zkoušel přímočarou pilu, nakonec se mi více osvědčila úhlová bruska s řezným kotoučem na železo."

První zkušenost s pokládkou dlažby dopadla dobře

"V září jsem potřeboval rychle položit dlažbu v technické místnosti, abychom mohli instalovat vytápění. Jednalo se o zhruba 6 m2. Než někoho narychlo shánět, tak jsem se do pokládky dlažby pustil sám. Byla to moje první zkušenost s pokládáním dlažby. Dopadlo to dobře, a tak již nebyl problém pustit se do dalších místností jako spíž nebo předsíň."

Obložení WC a koupelny byla výzva

"Po úspěšném obložení dlažbou těchto místností jsem se vrhnul na větší výzvu – obložení koupelny a záchodu svépomocí. Přeci jen na tom ušetříme dost peněz, které můžeme použít jinde. Dlažba v koupelně byla tlustá 10 mm, s tím už si moje řezačka poradila jen velmi obtížně, nakonec jsem vše řezal úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.  

Zakončovací lišty jsem se nakonec v koupelně odvážil použít nerezové, protože vypadají mnohem lépe než ty plastové, které jsem použil na záchodě. Nejsložitější pro mě bylo ohýbání lišt u příčky u záchodu. Koupelnu se záchodem jsem obložil za necelých 56 000 Kč."

Dokončovací práce – parapety a kuchyň od truhláře

"Do pokojů a do ložnice jsme objednali klasické plastové parapety. Na záchodě a v koupelně jsem dělal parapety z obkladů. V jídelně a kuchyni jsme nechávali dělat parapety od truhláře ze stejného materiálu a odstínu, jako byla vyrobena kuchyně, aby vše ladilo.

S manželkou jsme se rozhodli, že bude lepší si nechat udělat kuchyň od truhláře na míru. Zvolili jsme barevnou kombinaci světle šedé, dubu a antracitu. Hrubý návrh jsme měli již od začátku, vše jsme si kreslili ve Sketchupu. 

Je úžasné sledovat stavební cestu svépomocníka NEDA, který dokázal bez předchozích zkušeností postavit pro svou rodinu dům. Již nyní se těšíme na další pokračování!

Máte za sebou také zkušenosti se stavbou domu? Pojďte s námi tvořit Svépomocí.cz. Každý článek odměníme 500 Kč jako poděkování za Váš čas.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (58 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací