Krbová vložka, tepelné čerpadlo a příprava pro něj

Autor: Majkí (15 příspěvků)
27. 11. 2024
0 komentářů
Krbová vložka, tepelné čerpadlo a příprava pro něj
Příspěvek stavebníka

Montáž a zprovoznění tepelného čerpadla, včetně přípravy měděných trubek, jsem svěřil profesionálům tak, jak jistě většina ze svépomocných stavebníků. Ovšem popíši zde pasáže, které si člověk bez problému zvládne udělat sám, jako například základ pod venkovní jednotku.

Výběr zdrojů vytápění

Nejsem si jist, jestli již v době vyřizování mého stavebního povolení bylo povinností mít dva zdroje vytápění, nicméně já byl rozhodnut, že je to nutností. Jeden by si řekl, že žijeme ve 21. století, tudíž nemůže hrozit dlouhodobý výpadek elektřiny, nicméně pandemie, karanténa a válka na Ukrajině nás přesvědčují o tom, že stát se může opravdu i doposud nepředstavitelné. Jako alternativní zdroj vytápění jsem tedy zvolil horkovzdušnou krbovou vložku.

Vzhledem k tomu, že k našemu pozemku, ani jeho blízkosti, nevede plynové potrubí, plynový kotel je ze hry. Sáhli jsme tedy po tepelném čerpadlu vzduch/voda, tedy osvědčenou klasikou. Můj pozemek nenabízí plochu poblíž domu, pod kterou by se daly umístit zemní kolektory, navíc je tento typ tepelného čerpadla finančně náročnější na realizaci.

Vybráno tedy bylo tepelné čerpadlo vzduch/voda. O jednotlivých výrobcích jsem si začal sbírat informace zhruba rok dopředu na internetu, u lidí v okolí a v neposlední řadě na výstavě Infotherma. Právě na ní jsem narazil na čerpadlo Wiessmann, které vypadá co se designové stránky týče bezkonkurenčně nejlépe.

Poptal jsem tedy u různých dodavatelů čerpadla značek Wiessmann, Nibe, IVT a Hitachi. Ke každé poptávce jsem přiložil projektovou dokumentaci, udávající požadovaný výkon tepelného čerpadla. Cenové výkyvy u jednotlivých typů byly poměrně zásadní a já nakonec sáhl po čerpadle značky Nibe, které se mi povedlo sehnat za nepatrně příznivější cenu u dodavatele, na doporučení od kamaráda.

Jediné specifikum bylo, že čerpadlo musím koupit ihned, nebo na něj budu čekat Bůh ví jak dlouho a za Bůh ví jakou cenu. Koupil jsem tedy tepelné čerpadlo Nibe F2040-6KW s vnitřní jednotkou S320, což lze, dle mi dostupných informací, považovat za Mercedes mezi čerpadly.

Čerpadlo mi dorazilo zhruba rok před tím, než jsem jej skutečně potřeboval, uložil jsem jej tedy do sklepa, patřičně zabalil ochranou před uhelným prachem a nechal odpočívat. Samozřejmě jsem si ověřil, jak je tomu se zárukou a k mému uklidnění jsem dostal informaci, že záruka začíná plynout ne po koupi, ani po instalaci, avšak až po schválení instalace technikem od Nibe, k čemuž se blíže dostanu později.

Krbová vložka

Již zmíněným sekundárním zdrojem vytápění je v mém případě krbová vložka Romotop heat L, obestavěná tak, že lze vidět pouze okénko krbu a mřížky. Rohovou vložku jsem zvolil proto, aby byla viditelná ze dvou stran. Z čela a od jídelního stolu. Vložku na druhou stranu jsem nezvolil proto, aby se plameny nezrcadlily v televizi a vložku do U jednak z finančního důvodu, druhak z důvodu, že jsem chtěl do obestavby zakomprimovat niku pro uložení polínek dřeva, z čehož upouštím na doporučení mnohých, kteří mě varovali před hmyzem, sídlícím ve dřevě a dychtícím po ubytování se v mé domácnosti.

Niku nejspíše tedy využiji za účelem vitrínky a vystavení pár pohledových nalakovaných polínek. Ve hře byla ještě možnost krbové vložky s výměníkem, na což musíte myslet již při pokládce odpadního potrubí v základové desce z důvodu potrubí pro odvod kondenzátu.

Vzhledem k finančním možnostem a jednoduchosti jsem sáhl po klasické, horkovzdušné krbové vložce. Vložka s výměníkem má výhodu, že vám při topení ohřívá podlahové vytápění. Její nevýhodou je nejen pořizovací cena, ale je také nutno myslet na to, že při výpadku elektrické energie potřebujete alternativní zdroj elektřiny pro pohon oběhového čerpadla.

Reklama

Příprava pro tepelné čerpadlo

Jak jest známo, tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá z vnitřní a venkovní jednotky, z vnitřního a venkovního termostatu, z měděného potrubí propojujícího vnitřní jednotku s vnější a stejného potrubí mezi vnitřní jednotkou a rozvaděčem podlahového vytápění.

Instalaci měděných trubek jsem svěřil profesionálům z řad dodavatele čerpadla, kteří se na tuto pasáž vrhli ještě před omítkami a zateplením podlahy, aby mohlo být potrubí zasekáno a vyvedeno ven pod úrovní podlahy. Informace k potřebné kabeláže jsem získal od elektrikáže právě z této společnosti, který mě nainstruoval jaký kabel s jakým přesahem mám kde vyvést a já přesně takto učinil, rovněž před omítkami. Docílil jsem tedy toho, že mi po technické místnosti nikde nevedou lišty s kabely. Tedy do doby, než se zprovoznil internet, ale to je jiná písnička.

Nějakou dobu před instalací vnitřní a venkovní jednotky přišla na řadu nutnost vybudování základu pod venkovní jednotku čerpadla. Ta svým tvarem připomíná krabici s jedním či dvěma větráky a nemůže stát jen tak na hlíně z důvodu, že nejen, že něco váží, ale musí být umístěna ve váze a vyveden z ní kondenzát do kanalizace, pokud pod jednotkou nechcete mít kaluž.

Chopil jsem se tedy rýče, lopaty, krumpáče a především zbijecího kladiva a započal jsem výstavbu základu. Pokud si pokládáte otázku proč zbíjecího kladiva, tak přesně proto, že přebytky betonu ze všech betonáží jsem nechal kydat prostě před dům v domění, že to budu řešit až někdy v budoucnu a stejně budu zvedat terén.

Ovšem jak při kopání přípojek, tak při budování základu jsem musel zápolit s odstraněním těchto betonových kvádrů. Pro zhotovení základu je nutno znát rozteč nožiček, na kterých samotná jednotka stojí. Za potřebí bylo zakoupit 6 ks ztraceného bednění tl. 15 cm, dostatek betonu, 4 roxory. Vykopal jsem pod budoucími patkami ze ztracenka dvě díry o rozměru ztacenka + pár cm na korekci.

Jakmile byly dostatečně hluboké pro umístění ztracenek tak, aby vycházelo necelé jedno ztacenko nad budoucí terén, umístil jsem jej do vodorovné i svislé vodováhy a pohlídal stejné rozměry jak mezi patkami vzájemně, tak mezi patkami a domem.

Tím jsem docílil roviny, umístil ztracenka, do jílu natloukl po dvou roxorech do každého ztracenka a pomalu zaléval betonem za průběžného hutnění. Beton na hraně posledního ztracenka jsem hezky zarovnal zednickou lžící s mírným přesahem, protože hladina betonu později klesla a já tak docílil hezky rovného základu.

Krbová vložka, tepelné čerpadlo a příprava pro nějKrbová vložka, tepelné čerpadlo a příprava pro něj

Zprovoznění tepelného čerpadla

Samotné čerpadlo instalovali odborníci od dodavatele tepelného čerpadla a zprovozněné čerpadlo, ohřívající jak vodu, tak podlahy, mi přivedlo nesmírnou radost. Teplá voda v domě a na dotyk teplé podlahy jsou k nezaplacení, doporučují si v této pasáži lehnout na podlahu a vychutnat si pocit tepla při uvědomění, kolik práce máte již za sebou a jak málo proti tomu zbývá do nastěhování.

Nějakou dobu po instalaci čerpadla mě navštívil prvně revizní technik, který nahlédnul do rozvaděče a na čerpadlo a vystavil revizi, krátce na to technik od Nibe, který zkontroloval stav instalace, software v čerpadle, zaškolil mě v jeho obsluze a vystavil záruční list.

Reklama

Důrazně doporučuji ihned po instalaci tepelného čerpadla zažádat o změnu sazby ze stavebního (drahého) tarifu na tarif d57d, což vám přinese nemalou finanční úsporu. Potřebujete k tomu formuláře, které vám poskytne ČEZ a také revizní správu, kterou vám vystaví revizní technik po instalaci čerpadla.

 

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkí
Majkí (15 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací