Broušení fasádního polystyrenu a stěrkování lepidla

Autor: Majkí (13 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
16. 11. 2024
0 komentářů
Broušení fasádního polystyrenu a stěrkování lepidla
Příspěvek stavebníka
Činnost, kterou důrazně doporučuji dělat minimálně ve dvou, pokud se chcete vyhnout zbytečnému broušení, jak tomu bylo v mém případě.

Příprava podkladu

Tzv. zatáhnout polystyren do lepidla s perlinkou je dobré co nejdříve po samotném zateplení, a to z několika důvodů. Tím hlavním je, že vrstva lepidla chrání polystyren před slunečním svitem a tím pádem před degradací. Tím druhým, že jej chrání před zobáky slepic, které si v mém případě na fasádním polystyrenu pochutnávaly a vyklovávaly mi jej přímo ze stěn. Třetí důvod je, že pokud stihnete fasádu před zimou po lepidle ještě napenetrovat, ochráníte ji před nasáváním vlhkosti a degradací již natáhnutého lepidla.

Před tím, než se do samotného stěrkování pustíte, musíte si povrch polystyrenu patřičně připravit. Zprvu jsem začal tím, že jsem fasádu prošel ještě několikrát do okola a našel případné mezírky mezi jednotlivými tabulemi polystyrenu a vyfoukal je montážní pěnou. Tato činnost mě bavila, jelikož mi to dodávalo mylný, ale příjemný pocit, že s každou zafoukanou mezírkou zabráním nechtěnému úniku tepla a ušetřím na energiích.

Celoplošné broušení polystyrenu bylo dalším krokem. Věděl jsem, že přebrousit bude nutno minimálně spoje jednotlivých desek, aby nebyly znatelné a neprokreslovaly se skrze fasádu. Dal jsem ovšem na radu zkušenějších a přebrousil zateplení celoplošně, což bych doporučil udělat všem. Jednak z důvodu srovnání drobných úskoků jak mezi deskami, tak mezi deskami a zátkami kotev a druhak tím sjednotíte a zdrsníte podklad pro stěrkování. Broušení jsem prováděl krouživými pohyby hladítkem na polystyren, větší korekce jsem učinil s brouskem na polystyren, který připomíná struhadlo. Na konci jsem fasádu pozametal smetákem , protože všudypřítomné kuličky polystyrenu dokážou pod perlinkou a lepidlem opravdu naštvat.

Stěrkování špalet a rohů, okapnice, APU lišty

Než začneme se stěrkováním plochy, je nutno začít s prostory okolo oken a s rohovníky. Za umístěním APU lišt a rohovníků nehledejte žádnou zapeklitost. Rohovníky jsem zakoupil ocelové, jak jinak, než na Bazoši. Začal jsem právě jimi, protože mi připadalo, že na nich toho nebude tolik co zkazit, oproti APU lištám a špaletám. Lepidlo jsem rozmíchal od oka, aby mělo tak nějak správnou konzistenci. Později jsem zjistil, že je k tomu přímo návod a gramáž prášku v poměru k litrům vody, ale to jsem na stavbě moc neměl jak odměřovat, proto jsem se do toho pustil se zapojením selského rozumu. V čem jsem si ale nechal poradit bylo to, že do kýblu naliju prvně vodu, do ní pak nasypu lepidlo, ne naopak. To nechám chvíli odstát, promíchám, nechám odstát a promíchám. Tento postup jsem se snažil dodržovat po celou dobu stěrkování, ale ne vždy se to povedlo. Rohovníky, okapnice i APU lišty jsem krátil nůžkami na plech dle potřeby.

Rohovníky jsem umístil do všech svislých rohů, tedy na vnější svislé rohy špalet, na vnější rohy fasády a nad okny, které jsou ve výklenků, tedy tam, kde nebude pršet, například na terase, i na horní hranu špalety. Okapnice jsem oproti tomu umístil na vodorovné horní rohy tam, kde se předpokládá, že poteče voda, tedy horní hrany špalet, hrany výklenku nad terasou a nad vchodem. APU lišty jsem umístil na dveře a okna.

Je známo, že perlinka se zapravuje vždy s přesahem 10 cm, který bývá na perlince vyznačen modrým pruhem. V případě špalet, které mají hloubku v mém případě 20 cm, došlo k tomu, že perlinka APU lišty a rohovníku se na špaletě sotva potkala, natož aby byla se vzájemnou převazbou. Mohl jsem tuto skutečnost vyřešit dalším 20 cm pruhem perlinky, kterým tyto dvě perlinky překryji, ale já věděl, že v polovině špalety (což vychází přesně na tento spoj) budu frézovat drážku pro kolejnici na předokenní žaluzie, tak jsem to neřešil, protože bych tuto perlinku stejně narušil.

Důležitým krokem při přípravě špalet ovšem je to, že musíte umístit obdélníky z perlinky do rohů stavebních otvorů. Zpětně zjišťuji, že to nemám nikde vyfoceno, ale jakmile si přichystáte špalety a ještě před tím, než začnete stěrkovat plochu, vyztužte rohy otvorů těmito obdélníky, abyste předešli případným prasklinám v těchto místech.

Reklama

Stěrkování plochy + perlinka

Plochu jsem stěrkoval postupně po jednotlivých stranách. Na každou stranu jsem požádal o pomoc některého z kamarádů, případně tchána. Začali jsme jednoduchou, východní stranou, která nemá žádná okna. Je to ideální strana na vyzkoušení a naučení se, až na to, že je to strana pohledová, která jde vidět z cesty. Nu což, broušení to bude muset zpravit.

Práce šla pěkně od ruky. Zprvu jsme si změřili výši fasády od terénu po střechu, přidali zhruba 10 cm a nařezali perlinku na takovéto pásy, které jsme si srolovali a nachystali, ať se s ní nezdržujeme mezitím, co bude lepidlo schnout. Já byl nahoře na lešení, tchán pode mnou, aby nemusel vylézat nahoru a dolů. Rozmíchal jsem dva kýble lepidla. Jeden pro mě, druhý pro tchána a každý jsme si natáhli svou polovinu na šíři perlinky a pár cm navíc.

Tento rozměr brzy chytnete do oka a nebude potřeba vyměřovat. Já jsem perlinku umístil nahoře, spustil dolů na tchána, jedním nebo dvěma tahy hladítkem jsem ji přichytil, aby držela a učinili jsme drobné korekce. Jakmile byla na svém místě (u rohovníku na dotyk s ocelovou hranou rohovníku, ne však přes ni) začali jsme perlinku zapravovat odprostřed nahoru a dolů. Nepotkávali jsme se uprostřed, protože by nám to způsobovalo hrby na perlince. Kde nám přes perlinku prolezla kulička polystyrenu, vytáhli jsme ji zalamovákem. Tomu se holt nevyhnete.

Takto jsme pokračovali pás za pásem, až jsme byli na konci. Po skončení práce je dobré všechny nástroje i kýble vyčistit vodou a záchodovou štětkou (nesmějte se, tuto fintu mi poradil kolega a starou štětkou jsem poctivě čistil všechny nástroje po betonování a práci s lepidlem a lepší metody neznám). Jakmile lepidlo na hladítkách zaschne, již ho nedostanete dolů.

Při natahování severní strany, při kterém mi ochotně pomohl jeden z kolegů z práce, nás zastihl deštík. Ten byl sice drobný, tak jsme chtěli činnost směle dokončit. Nemilým zjištěním ovšem bylo, že právě na tuto stěnu se svažuje střecha a všechna voda z ní bude stékat právě na nás a na námi čerstvě natáhnuté lepidlo. Tomuto se, pokud možno, vyvarujte, neboť vymyté lepidlo budete muset natahovat znovu.

Stěrkování druhé vrstvy

Druhá vrstva lepidla je již daleko lehčí než ta první, protože se nemusíte párat s perlinkou, ovšem právě v tomto kroku doporučuji mít k ruce pomocníka, protože budete tahat druhou, tedy finální vrstvu lepidla, která bude sloužit jako podklad pod fasádu.

Budete-li to tahat sám, jako já, ještě k tomu na pohledové straně, brzy zjistíte, že nestíháte sbíhat dolů z lešení a zpátky nahoru a lepidlo vám už zasychá a vám se dělají krásně viditelné spoje suchého lepidla s čerstvým, čehož se nezbavíte jinak, než zbroušením. Dělejte to raději ve dvou, o to méně se nabrousíte. Lepidlo pro tuto druhou vrstvu si rozmíchejte řidší, než na vrstvu první.

Reklama

Lepidlo tahejte raději ve dvou, o to méně se nabrousíte. Lepidlo pro tuto druhou vrstvu si rozmíchejte řidší, než na vrstvu první.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkí
Majkí (13 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama