15. Komín jak se z opravy stala stavba

Autor: Karel a Vendy (18 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
22. 1. 2025
0 komentářů
15. Komín jak se z opravy stala stavba
Příspěvek stavebníka
Starý komín, jako zacpaná mušketa po výstřelu byl potřeba uvést do provozuschopnosti.

Komín

Starý komín, který byl sice funkční pro stará litinová kuchyňská kamna, byl ale v rizikovém stavu, co do používání. Nejen kvůli stavu nadstřešní části, ale i po délce byla stěna místy popraskaná a nejistá.

Prvním krokem bylo komín v nadstřešní části rozebrat a pak vystavět zpět nahoru. Byl jsem v té době větší optimista než dnes, kdy vím, v jakém stavu komín v pohledovém stavu byl.

Vylezl jsem střešním vikýřem na střechu, s patřičným jištěním (horolezecký postroj a lano kotvené na půdě s odměřenou délkou lana jen na pohyb okolo komínu). Usedl sem na sedlo vedle komínu a v rukavicích uchopil nejsvrchnější cihlu v komíně. Ta se vůbec nebránila, jako by ji tam jen někdo nasucho odložil. Takto jsem odebíral a podával parťákovi v okénku až se otevřel prostor mezi komínem a střechou.

Pak jsem podával dírou tudy. Inu komín ubýval a ubýval a onen bod kdy jsem očekával, že cihly budu už navzájem soudržné nepřicházel.

Takže jsme uzavřeli dolní otvory v komíně a házel jsem cihly rovnou do komínu, po cca 5 kusech a druhý je v přízemí vybral a odvezl před dům na suťovou hromadu a zase zaslepil komín před prachem/sazemi před dalším shozem. Komín jsme takto snížili/zlikvidovali celý až k podlaze v přízemí. Takže bylo jasné, že bude třeba postavit komín nový, přičemž umístění se nezměnilo.

Plechy, plachta, desky a vruty postačily k dočasnému uzavření a utěsnění stávající díry ve střeše po komínu před deštěm a nečasem do doby než vznikne komín nový s novým oplechováním a utěsněním.

15. Komín jak se z opravy stala stavba15. Komín jak se z opravy stala stavba15. Komín jak se z opravy stala stavba

Nový komín

Bylo třeba vybrat co za komín chceme. Prioritou je vědět, co ke komínu bude připojeno. Tedy v čem a čím se bude topit. V mém případě šlo o komín, který měl "sopouch" (vývod) v obytném prostoru v obývacím pokoji, což tak i zůstane. Zde dle plánu budeme topit dřevem, a to v kamnech běžného charakteru, a to po dobu rekonstrukce. Později je v úmyslu vystavět kachlová, sloupová kamna na dřevo. Takže jsem si našel kontakt na kamnáře, který takováto kamna staví a který je členem kamnářského cechu, což je nemalá záruka kvality a úspěchu.

Naštěstí v rodině v nedávné době takovéto kamna vznikly, takže sehnat kontakt na prověřeného člověka nebyl problém. S tímto jsem pak prodebatoval detaily, které on nejprve potřeboval znát, aby mi řekl, co za komín je třeba pro kachlová kamna postavit. Detaily jako velikost a výhřevnost budoucích kamen, stejně tak průměr přívodu vzduchu, který mi on sám doporučil atd.

Pro můj případ vyšel nejlépe komín z šamotových cihel s vatovou izolací mezi tvarovkami a šamotovými vložkami. Průměr mi kamnář doporučil 200 mm, tak mám 200 mm. Tím je zajištěn i prostor pro budoucí zmenšovaní případným vložkováním, kdyby komín třeba puknul. To se stává například, když topíte "petrami do ruda".

Reklama

Podle průměru komínu volte i průměr potrubí pro přívod vzduchu pro kamna, jinak Vám to bude špinit sklo, špatně hořet, nebo kouřit do místnosti. Fyzika prostě potřebuje v rovnici rovnováhu na přívodu i odvodu.

15. Komín jak se z opravy stala stavba15. Komín jak se z opravy stala stavba

Stavba komínu

Nový komín jsem si nechal dodat jako komplet ze Stavebnin DEK. Po dohodě a prohledání alternativ padl výběr na výrobce Schiedel, a šamotový komín s izolací. Výška komínu v mém případě byla potřeba cca 8 m.

U těchto komínů je postup slovně i obrázkově skvěle zpracován, takže je to takové pěkné stavební lego pro velký kluky, kteří jsou aspoň trochu zruční. :) První je třeba komínový základ. Pro komín o výšce 8 m je to v součtu už slušná váha a je třeba vybetonovat základovou desku. Já ji udělal v prostou starého komínu po vyčištění a vyhrabání všeho co tam bylo, a to až na hlínu. Do základu jsem přidal zbytek roxorové kari sítě průměr 8 mm, takže mam klidné spaní.

Je třeba si napočítat správnou výšku umístění sopouchu (vývodu komínu pro spotřebič), jelikož tvárnice ani šamotky na výšku nelze zkracovat kvůli hrdlům. Na prvních metrech je třeba dát si záležet. Jednak je zde mnoho různých částí jako revizní-čistící otvor, hned nad zakládací částí, kde je miska na kondenzát ale je třeba i kompletního hlediska mít dobře udělanou spodní část komínu na kterém bude nemálo komínového materiálu.

Takže kontrola svislosti a vodorovnosti ve všech směrech je absolutní alfa a omega. Po přidělání sopouchu už je to rutina, kdy dokola pokládáte tvárnici, izolaci, šamotovou vložku, vymazání spoje šamotu, namazání komínové malty na tvarovku, kontrola svislosti a vodorovnosti dle olovnice-provázku i vodováhy. A takto znovu dokola až ke střeše.

Detaily zdůrazněné v postupu od výrobce se vyplatí kontrolovat a dodržet. Nadstřešní část jsem řešil komínovými tvarovkami v podobě imitace cihel a koncovky s betonovým poklopem a hliníkovým konickým ukončením šamotového středu. V neposlední řadě bylo třeba nalít do všech 4 děr tekutou maltu pro spojeni tvarovek komínu ve svislé ose i v rozích tvarovek a vložit do těchto děr závitové tyče s koncovkami.

Výrobce doporučuje kotvit komín po 4 metrech, já jsem kotvil do krovu střechy, a pak dilatoval 5 cm od všech hořlavých materiálu, a to při prostupu podlahou od trámů i u prostupu střechou ale i po cele délce komínu. Ostatně tak, jak norma pro kolaudaci-revizi komínu přikazuje.

Reklama

Detaily zdůrazněné v postupu od výrobce se vyplatí kontrolovat a dodržet pro celkový pozitivní výsledek bez zbytečných problémů.

Nedělejte si sopouch s šikmým vstupem 45°, ale pěkně postaru 90° kolmo do stěny. Vyhnete se případnému stékání kondenzátu se sazemi z komínu do interieru a spotřebiče/kamen.

15. Komín jak se z opravy stala stavba15. Komín jak se z opravy stala stavba
Reklama

Finalizace

komínové tvarovky je nutno natáhnout do lepidla s perlinkou, aby byl "uzavřen plášť" komínu, to je také podmínka pro revizi. Dobrá věc, kterou se teprve chystám koupit a namontovat je tzv. Napoleon. Jde o kryt komínu, aby do něj svisle napřímo nepršelo, jelikož pokud zanedbáte hadičku pro odvod kondenzované vody z misky komínu úplně vespod, tak Vám po větších deštích a netopení bude komín chytat nemálo vody, která když vyteče, tak Vám krom jiného nechá černou stopu na všem.

Okolo komínu je třeba instalvoat klempířske prvky, které utěsní prostor mezi komínem a střechou a svedou vodu z komínu na střechu. Neobejdete se ani bez kominového tmelu, který má neustálou vyšší pružnost. díky tomu při všech teplotách v roce nedojde k praskání a trhání při roztahování vlivem teplot, díky kterému by se jinak dělaly díry a netěsnosti, které voda ihned využije.

Nakonec je třeba si sehnat od kominíka, který má oprávnění dávat a dělat revizi, komín zkontrolovat a udělat revizi, že je vše v pořádku. To Vám ulehčí život při budoucím případném řešení čehokoli s pojišťovnou.

Udělejte si sifonové napojení do odpadního systému od komína pro bezproblémový odvod vody z misky komínu ať Vás nepřekvapí žádný větší déšť.

Napoleonová nerezová čepice na komín ušetří namáhání šamotek vodou a prodlouží životnost komínu.

Náklady

Název položkyCena
Schiedel uni 8m sestava s kominovým nadstřešním ukončením
45 000 Kč
odvoz a skladkovne suti/cihel z kominu skrze technicke sluzby mesta
9 000 Kč
Celkem54 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (18 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací