Nepodceňujte zateplení soklu. Hraje důležitou roli v ochraně stavby

Autor: Saint-Gobain.cz (14 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
6. 11. 2024
0 komentářů
Nepodceňujte zateplení soklu. Hraje důležitou roli v ochraně stavby
Komerční

Izolace soklu je nezbytná součást dobrého zateplení. Zabrání ztrátám tepla, zamezí vzniku plísní v interiéru, prodlouží životnost suterénního obvodového zdiva i základů. K zateplení se používají speciální polystyreny, které mají nízkou nasákavost a vysokou mechanickou odolnost. Jejich instalace není příliš složitá, dejte si ale pozor na časté chyby.

Sokl představuje důležitý detail stavby. Pokud není sokl správně zateplený nebo tepelná izolace úplně chybí, uniká jím nemalá část tepla. Nejde ale jen o vyšší účty za energie. Jakmile promrzne obvodové suterénní zdivo, dochází ke kondenzaci vlhkosti v rozích místností a vzniku tzv. koutových plísní.

Na sokl jedině soklové desky z extrudovaného nebo perimetrického polystyrenu

Zateplení soklu však plní i další funkce. Přece jen jde o extrémně namáhanou část stavby – musí vydržet tlak zeminy, odolat agresivním složkám půdy i vlhkosti a zvládnout mechanické namáhání, které způsobuje pohyb osob či aut v okolí stavby.

K izolaci se proto používají soklové desky z extrudovaného polystyrenu nebo perimetrického polystyreny. Na rozdíl od klasického expandovaného polystyrenu (EPS) se neřežou do bloků, ale vyrábí se vypěňováním přímo do forem. Díky tomu splňují náročné požadavky na izolaci soklové části:

  • mrazuvzdornost

  • velmi nízká nasákavost

  • vysoká mechanická odolnost

  • skvělé tepelně-izolační vlastnosti

Typickým znakem „soklového polystyrenu“ je také vaflová struktura povrchu, která zajišťuje lepší přídržnost lepidel a tmelů.

Nepodceňujte zateplení soklu. Hraje důležitou roli v ochraně stavby

Návod: jak správně zateplit sokl

Všechny potřebné materiály k izolaci spodní stavby najdete u značek Isover a Weber. Jako izolant můžete použít perimetrický polystyren Isover EPS Sokl 3000, který se vyrábí v tloušťkách až 300 mm. Opadá tedy nutnost lepit izolanty na sebe.

Anebo sáhněte po novince – Isover EPS Ground Protect 29. Má tak dobré izolační vlastnosti, že hned zaujal místo nejvýkonnějšího izolantu pro sokl na trhu.

K lepení desek pak využijete lepicí hmotu webertec 915, smíchanou s urychlovačem tuhnutí. Od Weberu pořídíte i materiály k následnému dokončení fasády – perlinku, stěrky a celou řadu omítek.

Nevíte, kolik materiálu nakoupit? Nechte si připravit kalkulaci od Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain, je to úplně zdarma.

A pak už nezbývá, než se pustit do práce:

  1. Připravte si podklad: pokud je izolace celoplošně přilepená, omeťte uvolněný pískový posyp. Pak celou plochu izolačního pásu natřete podkladním nátěrem. Ten získáte smícháním 1 dílu hmoty webertec 915 s 10 díly čisté vody.

  2. Zkontrolujte hydroizolaci: tlakem dlaní a prstů ověřte, že je hydroizolace správně celoplošně nalepená. Pokud objevíte bubliny, prořízněte je, přilepte a doizolujte.

  3. Namíchejte si lepidlo: do lepicí hmoty webertec 915 přimíchejte práškovou hmotu pro urychlení tuhnutí. Použijte k tomu míchadlo nastavené na nízké otáčky.

  4. Naneste lepidlo: lepicí hmotu aplikujte po celé ploše desky zubovým hladítkem s velikostí zubů minimálně 10 x10 mm. Lepení na body nebo kombinace rámeček + terče jsou u zateplování soklu nepřípustné.

  5. Nalepte desky: izolaci osaďte na připravený podklad a jemně přitiskněte. Vodováhou kontrolujte rovinnost a nezapomeňte desky podepřít. Podpěr bude potřeba hodně – připravte si je nejlépe dopředu. Nechte je pak na místě pár hodin, než lepidlo zatuhne.

  6. Vyplňte případné spáry: pokud nejsou spáry mezi deskami větší než 5 mm, vyplňte je přířezem izolační desky nebo polyuretanovou pěnovou hmotou.

Chcete vidět postup na vlastní oči? Pusťte si video s návodem:

Zateplení soklu polystyrenem Isover EPS Sokl 3000

Nepodceňujte zateplení soklu. Hraje důležitou roli v ochraně stavby

V čem se nejčastěji chybuje? Podívejte se na tipy od profíků

U zateplení soklu je snad ještě víc než jinde potřeba obezřetnost. Jde totiž o přechod stěn na základ domu, a když se izolace neprovede správně, může vzniknout výrazný tepelný most. Odborníci s dlouholetou praxí upozorňují na tyto nejčastější chyby:

Nepoužívejte materiál s hladkým povrchem. Hrozí, že desky časem odpadnou. Povrch by měl mít vaflovou strukturu, v opačném případě ho aspoň zdrsněte.

Desky se vždy lepí, nepřipevňují se hmoždinkami, aby nedošlo k proražení hydroizolace. Měly by přitom přesahovat aspoň 300 mm na základovou desku. Vyhnete se tak riziku, že se do zateplení fasády nad soklem dostane voda.

Pozor taky na používání hliníkové lišty mezi izolaci soklu a fasády. Hliník zbytečně vytváří tepelný most. Pokud nemá izolace soklu a stěny stejnou tloušťku, zvolte spíš plastovou lištu. Jinak stačí vyztužit přechod perlinkou.

Až budete pak dělat finální vrstvu fasády, umistěte perlinku aspoň 30 cm pod úrovní terénu. Ochráníte polystyren před mravenci a hlodavci. Omítku je dobré provést taky až pod navazující terén nebo okapový chodníček. Ideálně tak hluboko, aby se při sesedání terénu neobnažil spodní okraj omítky.

Držíme palce, ať se zateplení podaří. A kdybyste nevěděli, jak na to, můžete se znovu obrátit na odborníky ze Saint-Gobain. Poradí vám s obecným postupem montáže.

Galerie

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Saint-Gobain.cz
Saint-Gobain.cz (14 příspěvků)
Další články autora:
Kontakty na autora
https://www.saint-gobain.cz/+420 226 292 229
Smrčkova 2485/4 (DOCK 02) 180 00 Praha 8, Česká republika
Poslat poptávku