Vyzdění podkroví

Autor: Roman (6 příspěvků)
15. 11. 2024
0 komentářů
Vyzdění podkroví
Příspěvek stavebníka
Po zimě už mě svrběly ruce, tak jsem s úderem března 2024 začal se stavbou podkroví.

Založení zdiva

Založení jsme prováděli s manželčiným (teď už i mým) kamarádem zedníkem na jeho doporučení jiným postupem než v přízemí. Kamarád dovezl rotační laser a zakládací sadu. Já jsem ve velké lodně míchal dvou vřetenovým míchadlem pytlovanou zakládací maltu a  zedník zakládal.

Srovnali jsme do výšky maltu kolem dokola a pod vyměřenou středovou stěnu. Vynechali jsme místa, kde budou podle projektu dveře ve středové stěně. Celé jsme to stihli do oběda. Srovnanou maltu jsem nechal od soboty do pondělka ztuhnout. Ze zakládání nemám žádné fotky, nebyl čas.

Už sám jsem na tuto vrstvu nanesl zdící lžící na porobeton tenkovrstvou maltu a založil rohy a středovou stěnu. Změřil jsem úhlopříčky,  natáhnul šňůry a nalepil první šár. Další postup už byl totožný jako v přízemí. Tato varianta založení zdiva na srovnanou a vytrvrzenou zakládací maltu byla jednoznačně příjemnější.

Zdění podkroví

Zdění podkroví bylo pomalejší než v přízemí. Bylo potřeba veškeré zdivo přemístit pod vrátek  a vytáhnout nahoru. Od druhého šáru jsem se přestal bát, že spadnu ze stropu dolů. Po vyzdění do výšky věnce pod pozednicemi jsem podšaloval okna, nad kterými věnec tvoří zároveň překlad.

Pak jsem z veloxu složil věnce pod pozednicemi. Ve skutečnosti nejde o plnohodnotný věnec. Je přerušený okny ve štítech, které mají jinou stavební výšku. V bednění jsem vyvázal armaturu stejným způsobem jako v přízemí, nad okny jsem na spodní stranu armování přidával ještě dva pruty.

Jako přípravu pro těžkou střechu jsem po rozměření k armatuře ještě navázal třmínky vysunuté z věnce asi o 3cm nahoru. Ty slouží k propojení věnce se střešními rovinami těžké střechy.

Reklama

Překlady, štíty a středová stěna

Následovalo vyzdění štítů a středové nosné stěny. Usazení překladů jsme zase prováděli s pomocí lešení a navijáku. Nejdříve jsme je transportovali na kolečku do přízemí, pak navijákem do patra a nakonec nad otvory.

Tady se mi už nechtělo stavět lešení i vně domu. Postavili jsme lešení podél otvoru zevnitř tak, aby se mezi ním a stěnou překlad protáhnul. Po vytažení byla délka úvazu dostatečně dlouhá, aby šel překlad na laně vychýlit ze svislice a spustit na zeď.

Z prken jsem postavil „šibenice“, na které jsem přidělal prkna vymezující šikminy štítů. Podle této pomůcky jsem zdil a dořezával s rezervou na přesné dokončení betonovou mazaninou. Tady se ukázala výhoda středové stěny. Při zdění byla provazována se štíty, nebylo potřeba nijak řešit zabezpečení štítů ani vysoké středové stěny proti účinkům větru, a že párkrát foukalo opravdu dost . Po vyzdění už jsem jenom ošaloval středovou stěnu a šikminy štítů na čistý rozměr a srovnal malou vrstvou betonu.  

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací