Přízemí a strop - radost stavět

Autor: Roman (6 příspěvků)
19. 11. 2024
0 komentářů
Přízemí a strop - radost stavět
Příspěvek stavebníka
Konečně začíná být něco vidět. Přízemí je radost stavět. Rychle přibývá a ještě to není práce ve výškách.

Hydroizolace

Po návratu z dovolené jsem se vrhnul do další práce. Nejprve bylo potřeba nachystat hydroizolaci pod nosné stěny. Po napenetrování jsem nejdřív natavil první vrstvu Glastek 40 special mineral v celé šíři role s přesahem asi 15 cm přes obvod desky.

Tento přesah jsem nalepil na ztracené bednění jako přípravu na provedení zpětného spoje. Na druhou vrstvu mám kvůli radonu předepsanou izolaci s AL vložkou. Tyto role jsem podélně rozdělil na poloviny a natavil na první vrstvu. S dokončením hydroizolace na celé ploše počítám až v pozdější fázi, přesahy k napojení jsou v obou vrstvách okolo 15 cm.

Přízemí a strop - radost stavět

Založení a zdění přízemí

Nosné stěny jsou z Porfixu  o šířce 300mm. Založení stavby bylo v ceně dodávky zdiva. Přijel porfix mistr, který mi  do zakládací malty založil rohy. Obešlo se to bez výrazných korekcí výšky a polohy, nepřesnosti na desce byly v řádu milimetrů.

Podle provázku jsem si založil zbytek prvního šáru už sám. Další zdění probíhalo na tenkovrstvou zdící maltu  a vzhledem k jednoduchému půdorysu na něm nebylo nic složitého. Maltu jsem nanášel zdící lžící. Každý šár jsem po vyzdění srovnal škrabákem na porobeton, založil rohy dalšího šáru, natáhnul provázek, vyzdil a tak pořád dokola až po překlady. Do této výšky mi stačilo improvizované lešení z tvárnic a fošen.

Reklama
Přízemí a strop - radost stavětPřízemí a strop - radost stavět

Překlady a průvlak

Překlady byly jako součást dodávky zdiva taky od porfixu. Jsou všechny vyskládané ze třech kusů o šířce  10cm na šířku zdiva. Přemýšlel jsem, jak je v rámci svépomoci dostanu nahoru. Ty nejdelší měly hodně přes metrák. Nakonec jsem i s vidinou stavby dalšího podlaží z polského serveru serwisbudowy.com koupil sestavu rámového lešení Plettac, ze  které lze obsloužit 120m2  plochy. Komunikace i doprava proběhla bez zádrhelů.

Z jiného obchodu jsem pořídil elektrický naviják a šlo se na věc. Překlady jsme na stavebním kolečku převezli pod jednotlivé otvory. Na obou stranách otvoru jsme postavili z lešení dvoupatrovou kostku lešení. Přes horní podlážky lešení jsme napříč hodili trubku s navlečeným navijákem, vytáhli překlady nahoru a usadili do připraveného maltového lože.

Trojičky jsem  do zazdění svázal k sobě. Tento postup jsme zopakovali u dalších překladů. Další výzvou bylo vytažení průvlaku mezi kuchyní a obývákem. Ten byl složený ze dvou U profilů 240mm stažených přes vymezovací trubky na konečnou šířku závitovými tyčemi. Průvlak jsme vytahovali takto smontovaný. Po pozdvihnutí jednoho konce jsme ho podepřeli příčkou přimontovanou přes třmeny k nohám lešení.

Přesunuli jsme naviják na druhou stranu a tam postup zopakovali. Po několika takových krocích byl průvlak ve výšce vedle svého uložení na příčkách. Po trubkách se posunul nad stěny a následně navijákem spustil po demontáží příček na místo.     

Přízemí a strop - radost stavětPřízemí a strop - radost stavětPřízemí a strop - radost stavět
Reklama

Věnec

Nad překlady už je věnec. Obvodové stěny jsem šaloval veloxem. Jak už zde jiní stavebníci komentovali,  není to levné, ale zvládnutelné i v jedné osobě.  Aby bylo dostatečné uložení stropu na středové stěně, šaloval jsem ji na plnou šířku prkny. Do připraveného šalování jsem vyvázal výztuž z desítky žebříkové oceli a třmínků 15x20cm ze šestky. Třmínky jsem dával po 25 cm. Rohy a T spoje armatury byly vyvázány podle doporučení projektanta, byla vytažena armatura pro napojení věnce garáže. Věnce jsme betonovali zase pumpou. Vibrovali jsme ponorným vibrátorem, velkým plusem bylo lešení kolem dokola.

Položení stropu

Strop prvního NP je ze spirollů. Hned po zalití věnce, jsem kontaktoval Goldbeck. Se zástupcem jsme změřili přesné rozměry, upřesnili a následně odsouhlasili kladečský plán a prostupy. Panely po výrobě potřebují vyzrát, ve stejném období vyzrával i věnec.

Sedmého listopadu za krásného slunečného počasí proběhla pokládka panelů. Dodavatel zajišťoval i jeřáb. Konečně jsem zase něco dělal dodavatelsky, i když jsem při pokládce nakonec taky asistoval. Pomáhal jsem šoférovi na autě dávat kleště na panely. Panely se ukládaly přímo na věnec jenom „pocukrovaný“ suchým cementem. Cement vytvrdne  vlhkostí ze vzduchu a betonu věnce.

Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama