Pasy
K 1.5.2023 nabylo právní moci stavební povolení, takže jsem mohl pokračovat v dalším bourání. Musela se shodit jižní štítová stěna domečku, protože je v průniku s novostavbou. Zbytek jsem zatím nechal stát, používám jako stavební boudu. Odměřil jsem a vyznačil pasy, objednal bagr a nechal udělat skrývku ornice a výkopy. Lopatou jsem dočistil dno pasů, rozmotal a uložil zemnící pásku.
Zemnící pásku jsem napojil na přesahy pásky pod sklepem a v rozích a pod rozvaděčem vytáhnul kulatinu. Spoje jsem ošetřil gumoasfaltem. Nezapomněl jsem na přípravu prostupů elektřiny, vody a kanalizace. Jsem mírně ve spádu, některá místa na pasech bylo nutno ošalovat. Výšku betonu v pasech jsem si označil natlučením prutů z armovací kulatiny s rozestupy cca 2m. Konce prutů jsem si zvýraznil stříknutím reflexní barvou.
Při betonování jsme nakonec drželi rovinu cca 2cm pod konci prutů, aby byly pořád vidět. Betonáž pasů proběhla naprosto bez komplikací. Betonovalo se pumpou. Pomohli mi naši důchodci, do oběda bylo hotovo. Asi týden jsem beton kropil. Běhal jsem po pasech se zahradní konví.
Vytyčení a stavba ZB
Protože ke kolaudaci bude potřeba protokol o vytýčení stavby, nechal jsem si na pasy vyznačit rohy ztraceného bednění a na připravené stojiny laviček i výšku základové desky. Všechny rohy vyšly na pasy. Bez problémů bylo i napojení na sklep a to také výškově.
První řadu ztraceného bednění jsem srovnal do zavadlého betonu. Proložil jsem horizontální výztuží. Svislou výztuž jsem po konzultaci s projektantem nedával. Druhou řadu ZB jsem raději ukládal na stavební lepidlo, nemusel jsem se při jeho betonování bát, že mi ujede. ZB základu pod středovou stěnou jsem ve druhé vrstvě řezal na poloviční výšku, aby deska po vylití byla celistvá. Na zalití ZB jsem opět objednal pumpu. Obvod jsme plnili do poloviny výšky horní řady ZB .
Vnitřní prostor desky
Následně jsem smontoval ležatou kanalizaci DN 125, která se sbíhá do sběrného potrubí DN150. Kanalizace zatím není připojena do stoky, je ukončena za průchodem deskou. Následně jsem protáhnul průchodkami chráničky na elektriku a vodu. Vnitřní prostor desky jsem zavezl zlomky betonů z demolice a objednaným recyklátem. Průběžně po 20 cm jsem hutnil žábou a nakonec vibrační deskou.
Protože je dle průzkumu a projektu potřeba provést protiradonová opatření, těsně pod deskou je uloženo sběrné potrubí radonu z perforované trubky a KG trubek a tvarovek. Přiznám se, že speciálně u tohoto jsem skřípal zuby. Nejsem přesvědčený o přínosu odvětrání radonu z podloží v situaci, kdy se pro dosažení lepší kategorie energetické náročnosti stejně počítá s řízeným větráním s rekuperací.
Vnitřní stěny ZB po obvodu byly po naříznutí flexou vytlučeny, vnější stěny tvořily „bednění“ základové desky. Jiné bednění jsem nedělal, všechno bylo vyměřeno a postaveno tak, aby nebylo potřeba. Poskládal jsem a svázal kari sítě, k jejich podložení jsem použil vytlučené zlomky ZB.
Betonáž desky
Protože základovou desku nedělám každý den, měl jsem pochybnosti o udržení rovinnosti na takto velké ploše. Proto jsem si plochu podélně rozdělil a na hrobečky z betonu si výškově srovnal trubky, přes které jsme pak beton prknem stahovali a následně ještě přejeli "letadlem". I tak rovinatost není zcela stoprocentní. Trubky se po stažení samozřejmě vytáhly.
Betonáž desky vyšla na prázdniny, takže mohla pomáhat školní a studující mládež a taky manželka učitelka. Betonovalo se zase s pumpou. Abychom nemuseli běhat po desce s konví, koupil jsem a nainstaloval do studny kalové čerpadlo. Zrání desky jsme využili a odjeli na dovolenou. Kropení mezitím zastala babička (moje máma).