Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm

Autor: Majkí (13 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
12. 11. 2024
0 komentářů
Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm
Příspěvek stavebníka

Zateplení domu v jednočlověku.

Příprava podkladu před zateplením

Před samotným zateplováním jsem si prošel celou stavbu dokola a zapravil maltou případné mezírky mezi cihlami, které byly vyplněny pěnou. Pěnu jsem vyškrábl do hloubky asi 2 cm a zapravil maltou.

Již před touto etapou jsem si připravil kastlíky na předokenní žaluzie, kterými se dopodrobna zabývám v dalším z mých příspěvků. Tak stejně je vhodné mít hotové rozvody elektřiny a datové rozvody, včetně případných krabic na venkovní zásuvky a vypínače. Ty jsem koupil přímo typové od výrobce a samy se skládaly z prodloužené kulaté trubice, která byla z jedné strany ukončena plochou pro ukotvení 4mi hmoždinkami do zdiva, na straně druhé krabicí. To celé je obaleno polystyrenem a dá se to zkrátit dle tloušťky zdiva až do maxima 20 cm, což byl můj případ.

Severní stěna domu byla vlhká, jelikož po ní stékala voda a slunce na ni svítilo nejméně. Pokoušel jsem se ji vysušit hořákem, ale to byl doslova boj s větrnými mlýny. Zateplovat jsem, shodou okolností, začal koncem léta, během vcelku dlouhého slunného období, tudíž stěna byla nejsušší, jak by asi být mohla. Kdybych čekal o pár dní déle, opět by zapršelo a já bych byl tam, kde před tím. Zateplovat jsem tedy začal severní stěnou, aby

Případné parotěsné pásky kolem oken jsem zapravil lepidlem, aby na slunci nedegradovaly. Tuto činnost jsem dělal bezprostředně po montáži oken a jak mi bylo mnohými doporučeno, montážní pěnu kolem oken jsem neseřezával, pouze zatlačoval, což mi způsobilo, že páska byla na několika místech vyboulená a právě tyto místa jsem musel opět korigovat na zateplení. Jak? Dozvíte se o pár řádků níže.

Lepení polystyrenu

Zateploval jsem fasádním polystyrenem tl. 20 cm, nakoupeným přímo v polystyrence, čímž jsem ušetřil nějakou tu kačku. Polystyren jsem lepil lepící a stěrkovací hmotou, která byla zrovna po ruce. Nakupoval jsem ji postupně, neboť hrozilo, že mi navlhne a ztvrdne. Pokud máte v pytli sem tam nějakou hrudku, u lepení polystyrenu se to ztratí, ovšem při tahání lepidla už nikoliv.

Začínal jsem lepit od roviny, kterou jsem si pohlídal už při lepení soklového polystyrenu. Na každou desku jsem si vždy nanesl rámeček lepidla po obvodu a doprostřed nakydal dvě buchty. Takto připravenou desku jsem umístil na své místo a poplácal dlaní, aby se přilepila. Poklepem dlaní jsem také korigoval svislou vodováhu.

Tato etapa mému zápěstí vůbec neprospívala a já se každé ráno budil s patřičnou bolestí. Je to práce, které se, dle mého názoru, nemusíte bát. Jen je důležité si dát pozor na hokejky kolem oken. To znamená, že okolo oken a dveří musí být u rohu vždy deska polystyrenu vyřezaná do L z důvodu, aby fasáda v těchto místech nepraskala (vyobrazeno níže).

Při lepení desek jsem si hlídal převazbu o minimálně jedné třetině desky, což se mi povedlo ve většině případů. V místech okolo oken, kde byly vystouplé parotěsné pásky, přetažené lepidlem, jsem musel polystyren přiškrábnout škrabákem na polystyren, aby byl rovný a ve váze. Případné drobné mezírky mezi jednotlivými deskami jsem zafoukal pěnou.

Tuto činnost jsem dělal dost pečlivě, protože při každé zafoukané mezírce jsem si v hlavě představoval, že je hned o další místo, kudy by mi utíkalo teplo, méně. Jakmile jsem měl celý dům olepený deskami, přišlo na řadu kotvení.

Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm
Reklama

Řezání polystyrenu není až taková sranda

Jak vhodně a ekonomicky řezat polystyren? Já zateploval polystyrenem o tloušťce 20 cm, což nelze rovně a hezky uřezat jinak, než odporovou řezačkou. Zprvu jsem si ji půjčoval ve stavebninách, později od kolegy, který své zateplení právě dokončil. Největším problémem bylo vyřezat otvory okolo oken, tedy tzv. hokejky.

Zateplujete-li tenčím polystyrenem, možná vám půjde řezat ruční pilou, případně tak, že budete řezat a z druhé strany vám někdo bude kleštěmi držet pilu a hlídat rovinu. Já si za tímto účelem koupil ruční řezačku a řezal jsem přesně takto. Musel jsem narýsovat čáry z obou stra, a já hlídal z jedné, pomocník (v mém případě to byla manželka) drží v kleštích žhavící se čepel řezačky a jedině takto zvládnete uhlídat rovinu, neboť v jednom vám čepel vždy uhne bokem.

Řezání provádějte vždy venku, nebo v dobře větraných prostorách, jelikož při řezání polystyrenu žhavým odporovým drátem nebo čepelí polystyren tavíte a v nasládlé vůni tavícího se polystyrenu naleznete nespočet toxických plynů, mezi něž patří např. Fosgen nebo Kyanovodík, což jsou prokazatelně bojové chemické látky.

Kotvení polystyrenu

Jakožto správný svépomocný stavebník jsem se snažil ušetřit kde se dalo, z toho důvodu jsem nakoupil zbytky kotev do polystyrenu a zátek na Bazoši. Co už bylo horší stránkou této věci bylo, že jsem měl několik druhů kotev. Některé natloukací, některé šroubovací, některé s trnem ocelovým, jiné s plastovým.

Nejlépe se mi ovšem pracovalo s hmoždinkami šroubovacími, které měly hlavu na torx. Ty šly spolehlivě umístit jak do věnce, tak do cihly. Začal jsem tedy tím, že jsem nejprve jednu stěnu navrtal vrtákem o průměru 8 mm. Následně jsem s frézou do polystyrenu, umístěnou do akučky, prošel všechny vyvrtané díry a vyfrézoval otvory. Fréza do polystyrenu je chytře vytvořená kulová záležitost s dorazem a hrotem. Hrot vás navede přímo do díry, díky dorazu nevyfrézujete hlouběji, než potřebujete, práce s frézou je jednoduchá a rychlá.

Do všech otvorů jsem poté umístil kotvy a všechny je následně i ukotvil. Samozřejmě dle způsobu kotvení. Víčka jsem lepil na nízkoexpanzní montážní pěnu tak, že jsem víčky nechal mírně trčet proto, protože pokud je necháte trochu zapuštěny, bude na nich více lepidla, než jinde, bude tam kondenzovat vlhkost a budou se vám vykreslovat přes fasádu. Tuto skutečnost jsem bohužel zjistil až pozdě, kdy jsem několik víček nevědomky utopil a mám na několika místech na fasádě kolečka, ovšem nejdou vidět vždy a vím o nich jen já, proto se s nimi nikomu nechlubím.

Kotvil jsem dle návodů na fórech a internetu, tedy ve všech rozích spojů a 2x na ploše uprostřed desky, tedy tam, kde jsou dvě buchty s lepidlem.

Při víčkování kotev víčka nechte cca 1-2 mm čouhat ven, než abyste je zapustili. Takto čouhající víčka se zbrousí s hranou polystyrenu a vyhnete se prokreslování utopených víček.

Reklama
Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm Zateplení hrubé stavby fasádním polystyrenem tl. 20 cm
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Majkí
Majkí (13 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama