Jak jsme vybírali stavební pozemek: Naše cesta k vlastnímu domu

Autor: David Richtr (2 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
3. 11. 2024
0 komentářů
Jak jsme vybírali stavební pozemek: Naše cesta k vlastnímu domu
Příspěvek stavebníka
Vybrat ten pravý stavební pozemek pro váš vysněný dům není jednoduchý úkol. Prošli jsme si tím nedávno a cesta k našemu pozemku nebyla přímočará, ale přinesla nám řadu cenných zkušeností. Rádi bychom se o ně podělili v tomto článku, kde vám ukážeme, na co se zaměřit při hledání pozemku, jak postupovat krok za krokem a jak může štěstí hrát důležitou roli.

Volba lokality a rešerše aktuálních cen

Prvním krokem při hledání pozemku bylo rozhodnutí, kde přesně chceme stavět. Oba s partnerkou pracujeme v Praze, a proto jsme se soustředili na blízké okolí města, abychom měli rozumnou dojezdovou vzdálenost, ale zároveň klid a přírodu kolem nás. Při volbě lokality je potřeba zvážit více faktorů – dostupnost práce, škol, zdravotnických zařízení, ale i osobní preference ohledně životního stylu.

Když jsme si ujasnili, kde chceme hledat, přišla na řadu rešerše aktuálních cen pozemků. Ceny se mohou výrazně lišit v závislosti na lokalitě, ale také na tom, zda pozemek už je připravený k výstavbě nebo bude nutné investovat do inženýrských sítí.

Rešerše nám ukázala, že ceny stále rostou, a to hlavně v okolí Prahy. Byl to impuls jednat co nejrychleji, abychom našli pozemek za přijatelnou cenu. Chvíli jsme si i hráli s myšlenkou koupě zahrady nebo kusu louky, který by se v budoucnu potencionálně mohl změnit ve stavební parcelu, ale na to nemáme “čas” 🙂

Parametry pozemku: územní plán, zastavitelnost, zasíťování

Při výběru konkrétního pozemku je klíčové podívat se nejen na jeho cenu, ale také na parametry, které určí, zda je pozemek vhodný pro váš vysněný dům. Museli jsme nahlédnout do územního plánu, abychom ověřili, že je pozemek opravdu stavební a jaká jsou na něm omezení, například maximální výška budovy nebo procento zastavěné plochy.

Důležité je také ověřit, zda je pozemek zasíťovaný – jestli je na místě voda, kanalizace, elektřina a případně plyn. Pokud pozemek tyto sítě nemá, může to znamenat další náklady a komplikace. A to buď ve formě vlastní iniciativy případně poplatku obci za zhodnocení pozemku, pokud  provádí zasíťování na vlastní náklady.

Jednat s realitní kanceláří nebo přímo s majitelem

My zastáváme názor, čímž nechceme deklasovat práci realiťáků, že lepší je si řešit věci nějak po svém. Většina zajímavých nabídek na pozemky nebo nemovitosti obecně se ani nedostane na veřejnost nebo mají například cenu na vyžádání, aby na vás realitky získali nějaký kontakt.

Navíc praktiky typu, že v den prohlídky pozemku si pozvou třeba 6 zájemců a hraje se hra “kdo dá víc” jde absolutně mimo nás. Hledali jsme tedy v inzerátech i přímo v mapě v okolí, zkoušeli i podle zajímavých parcel posílat dopisy majitelům, zda by neměli zájem pozemek prodat. Adresy jsou veřejně dohledatelné v katastru nemovitostí. Pár se jich zpět ozvalo, ale také žádná sláva.

Reklama

Ptejte se všude, kde můžete! Je dobré mít oči i uši otevřené a nebát se zeptat. Často to bývají právě osobní doporučení, která vás nasměrují k vysněnému místu.

Ptejte se všude, kde můžete

Jednou z lekcí, kterou jsme se naučili, bylo, že při hledání pozemku je dobré ptát se všude, kde to jde. Řekli jsme o našem hledání rodině, přátelům i známým a snažili se vytěžit maximum z osobních kontaktů. Někdy vám může štěstí přát – zrovna v našem případě se přes kamaráda dostala informace o pozemku, který nebyl veřejně inzerovaný, a my jsme tak mohli jednat rychle a přímo s majitelem. Je tedy dobré mít oči i uši otevřené a nebát se zeptat. Často to bývají právě tyto osobní doporučení, která vás nasměrují k vysněnému místu.

Máme ho!

A tak jsme si plácli! 1260m2, lehce do svahu, nově zasíťováno v podobě vody, elektřiny a kanalizace. Měli jsme možnost na vlastní náklady řešit i přípojku na plyn, ale vytápět jsme plánovali tepelným čerpadlem. Mohli jsme přistoupit k řešení financování.

Něco jsme měli našetřeno, ale na pozemek to ani zdaleka nestačilo. Takže jako ostatní mladé páry jsme museli řešit hypotékou. Plánovali jsme začít stavět až za nějaký čas. Jenže co se nestalo. “Vinou” Covidu a propadu úrokových sazeb jsme po roce refinancovali hypotéku na pozemek a rovnou jsme navýšili částku na stavbu domu. Plni optimismu jsme se pustili do projektu a plánování s tím, že vůbec nevíme, co nás teprve čeká!

Reklama
Jak jsme vybírali stavební pozemek: Naše cesta k vlastnímu domuJak jsme vybírali stavební pozemek: Naše cesta k vlastnímu domu
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
David Richtr (2 příspěvky)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací