10.Izolace proti vlhkosti - štěrkování/betonování(3/3)

Autor: Karel a Vendy (15 příspěvků)
Kategorie: Rekonstrukce domu
25. 10. 2024
0 komentářů
10.Izolace proti vlhkosti - štěrkování/betonování(3/3)
Příspěvek stavebníka
Třetí fáze při realiazci odvětrávané podlahy: štěrkový zásyp, rovnání, hutnění a betonování.

Odvětrávaná podlaha

Další fáze, kterou lze přímo spojovat s odvětrávanou podlahou je právě zásyp větracího potrubí, rovnání štěrku a hutnění štěrku. Následná větší fáze je pokládka kari sítí a betonáž podkladního betonu, který nám odvětrávanou podlahu zapouzdří.

Před štěrkem je třeba si vyznačit třeba sprejem na zdi linii/výšku, do které je třeba štěrk navozit. Já použil laser Parkside se svinovacím metrem a oranžový značící sprej ze stavebnin.

Na vyznačení linie sprejem jsem si v kusu kartonu udělal dvěma delšími rovnoběžnými řezy spáru/okénko, které posloužilo jako clona pro široký sprej, díky které na stěně zbyla relativně úzká linie s ostrou hranou.

Reklama

Navážení štěrku dovnitř

Při větší ploše podlah je tato fáze zdlouhavější, jelikož je třeba navozit jisté množství štěrku do všech místností, což je namáhavější činnost. Na nabírání štěrku do kotouče/koleček se mi osvědčila větší lopata s kolmým zakončením tak, aby se dalo do konce lopaty zabrat do směru nabírání. Může být T-kus dřevěný konec, nebo klasické ukončení jako vídám u Fiskars nářadí.

Navážel jsem vždy cestičku od dveří postupně do nejvzdálenějšího místa a pak abych ustupoval směrem dozadu a průběžně jsem rovnal delší(cca 2m) vodovahou tak, aby štěrk kopíroval laserovou linii niveláku. Rovnal jsem to dlouhou 3m stahovací ALU lištou s vodovahou klasickým hladícím pohybem ze strany na stranu a potahujíc od roviny směrem k sobě.

Je třeba myslet na to, že hutnicí vibrační deska sníží výšku štěrku cca o 1-3cm, v mem případě to bylo 1,5 - 2cm. Mě postačila nejmenší hutnící deska z půjčovny DEK, s kterou jsem svých cca 100m2 měl za dopoledne zhutněno (4-5x projetá celá plocha).

10.Izolace proti vlhkosti - štěrkování/betonování(3/3)

Základový beton

Základový beton jsem zvolil z betonárky, tedy litý, dovezený v domíchávači lidově mixu (C 16/20, X0, XC1, konzistence S3, maximální zrno 8). Příprava před betonování spočívala v pokrytí štěrku celoplošně geotextilii, která měla za úkol nepustit vodu ihned do štěrku, což by způsobovalo příliš rychlé vysychání a praskání betonu.

Pak také umístění kari sítí, v mém případě zbytečně předimenzované 6mm drát s okem 15x15. Jelikož jsem věděl že betonu bude 10 cm, tak jsem podložil KARI zbytkem betonové dlažby z chodbové podlahy tak aby byla síť téměř v polovině výšky budoucího betonu, cca 4-5 cm nad štěrkem. Kari sítě jsem svázal vázacím drátem (ručně s kombinačkama/kleštěma) cca co 5. okolo a v krajích a kříženích. Úpravu KARI sítě na míru/rozměr jsem dělal flexou/rozbrušovačkou, ale i pákovými kleštěmi, podle sil a nálady.

Po obvodu místností jsem si opět z nivelačního laseru naznačil sprejem výškovou linii horního konce betonu pro lepší představu a snazší orientaci při betonování. Tedy kam až má beton dosahovat, tak, aby značky v betonu zmizely. Jelikož jsem v té době měl již po výměně oken a bylo jasné, že to z mixu půjde dovnitř korytem skrze okno, tak jsem si z fošen a trámků svrtal/vyrobil takovou ochranu, ve tvaru písmene U, kterou jsem jen do otevřeného okenního prostoru vložil a celé okno i s rámem bylo schováno a uchráněno před případnými údery a horším poškozením.

Reklama

Betonování

Samotné betonování proběhlo za jedno odpoledne, kdy vykládka s rozprostřením a hlazením betonu byla hotova za 1,5 hodiny. Na hlazení betonu jsem si dle návodu You-tube vyrobil z 1m dlouhého kusu KG potrubí, kusu polystyrenu, pár vrutů a delšího dřeva skvělé hladítko. Druhým mocným pomocníkem mi byl laserový, rotační nivelák s laserovým přijímačem a tyčí, který se umístil do prostoru pro pokrytí ideálně všech míst a následně se zkalibrovala přijímací tyč tak, aby to pískalo na správnou cílovou výšku betonu.

Toto jsem si na den půjčil ve DEK půjčovně. V neposlední řadě byly třeba holíny/gumáky a kolečka/kotouč na dopravu betonu všude tam, kam už koryto mixu nedostříklo a hrábě by se udřely. Pak jsem vybral termín, kdy se to osvědčené partě přátel hodí nejvíce, a v ten den to jelo jako na drátkách. Jeden hladil, druhej měřil uhlazený prostor na výšku pípadlem, třetí a čtvrtej vozil a sem-tam pohrabal/posunul co kde bylo třeba. Postup opět od nejzazšího místa k nejbližšímu, kde to mix chrlil dovnitř.

Beton dle instrukci bylo třeba kropit, jelikož bylo léto a vyšší teploty.

Množství betonu volte s rezervou navíc (já měl cca 1/4 kubiku na víc jako rezervu), když zbyde není to takový problém, jako když chybí.

Nachystejte si cokoli, co potřebujete zabetonovat z důvodu využití případného přebytku betonu. Já měl připravené díry na plotové sloupky, včetně sloupků a štěrku, takže parta plynule vozila beton pak po obvodu pozemku a udělal jsem betonování plotu.

Reklama

Pokud zbyde jen malinkato navíc, tak si nedělejte starost, oni to v betonárně zpracují a nic navíc to nestojí.

Náklady

Název položkyCena
beton 8,5kubiku, C 16/20, X0, XC1, konzistence S3, maximální zrno 8
27 500 Kč
půjčení vibrační desky, jednosměrná do 120 kg, na 3dny (víkend)
2 200 Kč
Rotační laser, půjčovne sady na 3 dny (víkend)
1 600 Kč
doprava betonu
4 000 Kč
občerstvení, oběd, jidlo a pití pro pracující přátelé
3 000 Kč
Celkem38 300 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Karel a Vendy
Karel a Vendy (15 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací