Nejvhodnějším materiálem pro jednovrstvé zdění je cihla
Bez zateplení stavíte rychleji a přesněji
Zdivo bez zateplení je více odolné vůči vnějším vlivům
Bez zateplení zvládnete postavit i nízkoenergický nebo pasivní dům
Cihly jsou paropropustné a udržují příjemné klima v domě
Při stavbě si připlaťte za lepší cihly
„Stavebníkům doporučuji, aby si připlatili za lepší variantu cihel. V celkových nákladech na dům to jsou naprosto minimální částky, přitom pozitivně ovlivní fungování celé stavby, sníží náklady na vytápění, ještě dále se zlepší akumulační vlastnosti a tak dále.“
Zateplení novostavby ihned po jejím dokončení přináší riziko vlhkosti
Pozor na omezenou životnost zateplené fasády
Zateplení má smysl u starších rodinných domů
Nejpoužívanější druhy zateplení: kontaktní zateplení nebo provětrávané fasády
Tepelnou izolací se problém ve zdění nevyřeší, ale jen schová
„Někdy si stavebníci od tepelné izolace slibují, že skryjí nepovedená místa. Pokud je stavba z jednovrstvé konstrukce dobře navržená a dobře provedená, není důvod ji obalovat tepelnou izolací, respektive je to spíše ke škodě. Konstrukční detaily jsou systémově vyřešené a ověřené. Polystyrenem se rádo retušuje, skrývají se zásadní nedostatky v provádění zdění, které se ale projeví tak jako tak během let. A těžko se pak opravují.“
Snadná práce se zdivem HELUZ eliminuje možné chyby
„Již jsem zmiňoval, že riziko představuje hlavně chyba při zdění. Z toho úhlu pohledu vidím velkou výhodu systému jednovrstvého cihelného zdiva HELUZ v jeho uživatelské přívětivosti a přívětivých a jednoduchých technických podkladech, které nemusíte na stavbě dlouze vysvětlovat.“
Jak se žije v domě z jednovrstvých cihel?
Rozdíl v nákladech není velký
Výhody jednovrstvého zdiva
Životnost a ekologie
Životnost cihel se odhaduje na 180 let a je podstatně delší než životnost samotného zateplovacího systému, který výrobce garantuje po dobu 30 let. Zdivo je pevné, ohnivzdorné, odolá extrémnímu počasí i různým organismům. Stavba po dokončení nepracuje, nehrozí popraskání omítek ani jiné deformace.
• Difúzně otevřená konstrukce
Nehrozí hromadění vlhkosti uvnitř konstrukcí, objekt přirozeně dýchá.
• Jednoduchost realizace
Méně kroků i materiálů znamená rychlejší postup stavby. Odpadá starost s logistikou a uskladněním zateplovacího materiálu, v neposlední řadě je potřeba i menšího počtu pracovníků
• Akumulace a tepelná setrvačnost konstrukce
Zdroj: Cihlářská svaz Čech a Moravy
KamilH28. 8. 2024 8:55:23
No jo, já to říkám pořád že jednovrstvé zdivo má budoucnost ;)
houpo3. 9. 2024 12:05:39
Proč si to myslíte? Jako článek dobrý, četl jsem dost i o tom jak umíš z Heluzu postavit na komplet všechno. No je to správná volba? Dům stavíš jen jednou za život, no dobrá možná dvakrát, tak by jsi měl být člověk jistý.
Marek Šeller4. 9. 2024 17:05:31
Když jsi o tom tolik četl tak by jsi měl mát i nastudováno jak má cihla dobré tepelnoizolační vlastnosti, že nepotřebuje zateplovat dodatečně, že se s ním perfektně pracuje atd. A ano když umíš takhle postavit celý dům s jednou značkou a navyše i s různyma benefitma tak proč do toho nejít.
zbynda5. 9. 2024 9:30:06
Taky si myslím. A když už i tady máš vypsané ty výhody hezky pokopě tak proč váhat. Jednoduchost realizace a difuzně otevřená konstrukce - to říká za všechno :)
japova5512. 9. 2024 9:19:37
S manželem jsem taky už téměř před celou stavbou. Jako ono pozemek by byl i projekt a jsme rozhodnutí i pro cihlu bez zateplení. Už jenom počkat na dobré počasíčko aby jsme mohli materiál nakoupit a začít stavět :)