Při hledání pozemku ke koupi jsem měl jasny podmínky, mezi které patřilo, aby na místě byl vrt nebo studna. Tedy aby prostě byla k dispozici voda. Nejen na splachování, pití apod., ale protože ona stavba/rekonstrukce je neuvěřitelný žrout vody.
V našem případě se jedná o studnu, která je přímo za plotem. To je již na obecním pozemku, nicméně náš objekt je na ni připojen již dlouhá léta, a tak po přezkoumání a konzultaci s místním stavebním úřadem se došlo k závěru, že připojení k historickým studnám není třeba řešit:
Všeobecně:
"Pokud se jedná o historickou studnu, zřízenou před 1.1.1955, zákon č. 11/1955 Sb. stanovil, že takové studny se považují za povolené (odběr, stavba, užívání)." tedy "pokud je využití historické studny pro domácnost, považuje se odběr za povolený."
Tak tedy studna je. Voda v ní je. Potrubí do domu nějaké vede. Ale: voda ve studni je užitková a nepitná z bakteriálního hlediska nevyhovující vlivem přítoku vody ze směru od okolních polností a luk. Nicméně nemělo by to být nic, co by úpravna vody neměla zvládnout tak, aby na konci byla pitná voda.
Druha věc je připojení na studnu. Kdo ví, jak je provedeno a v jakém je potrubí, respektive vodovodní plastová hadice stavu. Třetí dosud nepotvrzený problém je množství pesticidu ve vodě. Je známo, že právě pesticidy jsou vysoce rakovinotvorné a zdraví škodlivé.
Rozbor vody, po kterém bude jasno vyjde na cca 5 000 Kč, tudíž jej prozatím odkládám po částečném ujištění, že lze pesticidy vyfiltrovat uhlíkovými filtry a uvažuji o řešení vody jiným způsobem. (Obecní vodovod není přítomen a ani není v planu k realizaci, jelikož dle vedení obce není třeba. Lidé prý mají své studny s dostatečnou vydatností a kvalitou O "skrytém" problému pesticidu se mlčí a doplňování studen vodou v horkých měsících z hasičských cisteren ani nemluvě.)