Počet zásuvek a vypínačů, které jsme v domě spotřebovali
Při zapojování v e4 domě svépomocí a v zahradním domku více jak 160 kusů zásuvek, přes 55 kusů vypínačů a bezmála 130 rámečků. S dalšími přístroji v podobě internetových zásuvek, snímačů pohybu či svorek pro připojení reproduktorů jsme na celkovém počtu 390 položek.
K nim je však nutné připočítat ještě více jak 300 kusů montážních rámečků, které jsou přišroubované na elektroinstalačních krabicích a zásuvky i vypínače Schneider Unica, které jsme pro tento dům zvolili. Jejich výhodou je, že jsou v rámečcích již zacvaknuty a nemusí se šroubovat.
Zapomenout nesmíme ani na desítky Wago svorek, které využíváme při zapojování vypínačů. Kompletní seznam komponentů najdete na konci článku.
Nářadí, bez kterého bychom se neobešli
Prvními nástroji, které využijeme již při rozvodech elektroinstalace jsou jednoznačně štípací kleště a kabelový nůž. Při finálním zapojování se pak neobejdeme bez odizolovacích kleští, sady šroubováků a běžného odlamovacího nože. Pokud se vám podaří mít vše pohromadě, a navíc přehledně uspořádané, můžete se vrhnout do práce.
Upozornění: dbejte na bezpečnost
Stavebníci buďte opatrní! Před montáží odpojte elektřinu a pamatujte, že instalaci i jakýkoliv zásah do elektrických rozvodů smí provádět pouze osoba s příslušným oprávněním dle platných norem a předpisů. Všechny postupy prováděné v tomto videu vznikly pod odborným dohledem příslušné osoby.
Jak si zapamatovat který vodič je L a který N
Pokud neprovádíte zapojování často, možná nevíte z hlavy, který vodič označujeme jako L, který jako N a který má označení PE. Ve videu se dozvíte vtipný paměťový tip, díky kterému budete mít na vždy jasno!
Zapojení zásuvky
V celém domě i uvnitř zahradního domku, jsou použity jednonásobné zásuvky na 230V v provedení Schneider Unica.
Při provádění rozvodů elektřiny jsme v místech s větším počtem krabiček, přivedli kabel do první krabičky a následně z poslední krabičky pokračovali do dalšího zásuvkového místa. Propojení jednotlivých zásuvek v jednom zásuvkovém místě provádíme až při jejich instalaci. K propojení používáme kabel CYKY J 3x2,5.
Vodiče podle potřeby zkrátíme a konce odizolujeme v délce přibližně 12 mm. Důležité je, abychom při čelním pohledu na zásuvku, měli vlevo vodič hnědé barvy, tedy fázový vodič, uprostřed zelenožlutý ochranný vodič a vpravo nulový vodič modré barvy.
Do bezšroubových svorek se vodiče pouze zasunou a po jejich připojení zkontrolujeme, zda v přístroji pevně drží. Stejným způsobem provedeme zapojení i dalších zásuvek a následně můžeme přistoupit k urovnání vodičů v elektroinstalační krabici a zacvaknutí přístroje do instalačního rámečku.
Zapojení objímky pro žárovku
Když není čas na výběr konkrétního osvětlení nebo lustrů, spokojíme se na provizorní dobu s plastovou objímkou a obyčejnou žárovkou. Při zapojování objímky využijeme modrý a hnědý vodič. Hnědý vodič s označením L tedy fáze, zapojíme na konektor ve spodní části objímky a modrý vodič s označením N na konektor propojený se závitem uvnitř objímky.
Jakým způsobem se zapojí vypínač řazení 1, jak probíhá zapojení dvou vypínačů řazení 6 tzv. „schodišťáku“, nebo zapojení tří a více vypínačů, dál podrobně popisujeme ve videu, tak se podívejte.