Hned po koupi panelákového bytu ze 70. let bylo Vladimírovi s Eliškou jasné, že je čeká pěkná dřina. Přestavbu si pečlivě rozplánovali ještě před přihláškou do rekonstrukční výzvy. Nelíbilo se jim zastaralé jádro z umakartu ani uspořádání místností. „Problém byl i se špatnou akustikou a chybějící izolací. Dospěli jsme tedy k názoru, že bude nejlepší strhnout všechny vnitřní příčky a vystavět je znovu,” říká pár.
Jasnou volbou se při montáži nových příček stal sádrokarton. Vlastnostmi je totiž podobný tradičnímu zdivu, ale na rozdíl od něj má násobně menší hmotnost a nezatěžuje nosnou konstrukci domu. Proto se stavění mohlo obejít bez posudku od statika. Vladimír a Eliška se s celou stavbou vypořádali svépomocí, jen na obklady, elektriku a instalace si pozvali odborníky.
Na Rekonstrukční výzvu, pořádanou společností Rigips, narazil Vladimír během pátrání po návodu na montáž sádrokartonu. Svůj projekt do soutěže přihlásil, a nakonec se umístil na 3. místě v hlasování veřejnosti. Jako součást výhry získal potřebný materiál v hodnotě 35 000 Kč, 100% slevu na libovolný kurz ve Škole suché výstavby v Horních Počaplech a pomoc projektového týmu Rigips po celou dobu rekonstrukce.
Se sádrokartonem šla rekonstrukce od ruky
Nejdůležitější úkol rekonstrukce zněl jasně – dva stávající průchozí pokoje půjdou z domu pryč. Nahradit je má nový obývací pokoj s kuchyní a tři neprůchozí pokoje. Do stavby nových místností se Vladimír s Eliškou dali za použití Modrých akustických desek, které získali s výhrou.
Novou kuchyňskou linku pak upevnili na vysokopevnostní sádrokarton Habito® H, do kterého lze bezpečně kotvit těžká břemena. „Zároveň jsme zvětšili koupelnu, toaletu a předsíň, kam se nyní vejde i velký botník,” říká Vladimír. Dutiny v příčkách vyplnil soutěžící pár pomocí minerální izolace Isover Piano, která výrazně zlepšila akustiku v celém interiéru.
Veškerou elektroinstalaci se podařilo skrýt za sádrokartonovými podhledy. Ty mají v bytě nejen praktickou funkci, ale navíc taky esteticky doplňují kuchyni, koupelnu a prostor chodby. K tomu elegantně schovají i drobné praskliny, které na betonových stropech často vznikají v místě panelových spojů.
Diskrétní kamufláž se povedla také u vedení digestoře v kuchyni. Tady úspěšně pomohl sádrokartonový záklop. Nespornou výhodu přinesla suchá výstavba i díky štíhlosti sádrokartonových konstrukcí. Vladimír s Eliškou tak ušetřili spoustu cenného místa, které by jinak zabraly stěny z tradičního zdiva.
Na stavbu příček stačily jen 4 měsíce
Vlastní byt si Vladimír a Eliška pořídili do začátku roku 2021. „Rekonstruovat jsme reálně začali v polovině dubna 2021 a do bytu jsme se nastěhovali na začátku září 2022. Samotná stavba příček začala v listopadu 2021 a tmelení bylo dokončeno někdy na přelomu února a března,” líčí Vladimír. Tmel Rifino Top, který obdrželi s výhrou, stačilo nanést celoplošně na sádrokarton. A to bez nutnosti následného broušení. Takové svépomocné řešení je mnohem snadnější, než detailní tmelení spár do ztracena.
Finální vzhled interiéru dotvořili Vladimír s Eliškou pomocí jednoduchých tmavých prvků. Nechali se inspirovat hlavně skandinávským industriálním designem. Novou domácnost doplnili černými klikami, lampami, šedivými dveřmi a už spolu konečně spokojeně bydlí.
Vyhrajte stavební materiály v Rekonstrukční výzvě
Připravujete se na rekonstrukci domácnosti? Přihlaste svůj projekt do nového ročníku Rekonstrukční výzvy – přihlášku můžete podat už jen do 31. 5. 2024. Na vítěze čekají výrobky od značek Rigips, Isover a Weber. Tři hlavní výherci se mohou těšit na materiál v hodnotě 300 000 Kč (1. místo), 200 000 Kč (2. místo) a 100 000 Kč (3. místo). Součástí výhry je také technická podpora od projektových manažerů. Tu získá i 20 dalších výherců a spolu s ní i poukaz do Školy suché výstavby a dárkový balíček Saint-Gobain.