14. část - Podlahový polystyren, topení a anhydrid

Autor: Véna (14 příspěvků)
14. 5. 2024
0 komentářů
14. část - Podlahový polystyren, topení a anhydrid
Příspěvek stavebníka

Podlaha dělá dům.

Podlahový polystyren

Na tuto fázi jsem se moc těšil. Žádná hrubá a těžká práce, jen lehký polystyren a pohodička. Bohužel to taková idylka nebyla, ale popořadě.

Dle projektu jsem objednal 110 mm vysoký polystyrén, který se měl klást ve 2 vrstvách. Mezitím jsem uháněl anhydridáře, ať si to přijedou přeměřit a já vím přesné výšky. Sice jsem si to sám změřil, ale kdo se s nimi má pak dohadovat. Bohužel neměli čas, pak jsem neměl čas já a nakonec jsme se na stavbě sešli den před tím, než měli dovézt polystyren na stavbu.

Různá výška podlah = komplikace

Prošli jsme místnosti a zjistili, že mám díky 3 vrstvám ipy některé místnosti vyšší než jiné. Toto byl velký problém, protože jsem se potřeboval bezpodmínečně napojit na bezprahový portál. A při použití vrstvy 2 x 110 mm polystyrenu by to znamenalo nedostatečné krytí trubky teplovodního podlahového topení, což si nikdo nelajzne a podlahu nevylije.

Opět klasická minutová panika, co budu dělat s tolika polystyrenu, když potřebuju nižší. Bohužel atyp rozměr 110 mm si nikdo do stavebnin zpět nevezme. Nádech, výdech, telefon do stavebnin, jestli mají odporovou řezačku polystyrenu - mají. Je vyhráno, desky se prostě podřežou na nižší rozměr a bude.

Zaúkoloval jsem chudáka manželku a ta celý den řezala. Z tl. 110 mm vyráběla 70-80 mm. Super bylo, že ty tenké desky náhodou potřeboval kolega, tak jsem mu ten odpad udal a měl jsem pořádek. Samotná pokládka je pohoda. Na ipu jsem pokládal igelit od těch polystyrenů (kámoš vodař říkal, že to tak dělá, že některé ipy reagují s polystyrenem a fólií jsem měl dost, tak proč to tam nedat..) a na co jsem dával první vrstvu.

Klasika - kde byli na zemi trubky to byl opruz, ale i tak to šlo rychle. Kde byla mezera, to jsem dopěnil a kde jsem vynechal více mezi trubkama, to jsem dosypal zásypovým pískem. Před druhou vrstvou jsem dal po celém obvodu domu dilatační pás 10 mm, který jsem občas přisponkoval koníkem.

Dejte pozor na pořádné vytvarování vnitřních rohů, u mě 2 utekly a je tam trochu mezera. Poslední vrstva polystyrenu už je za odměnu a za chvíli není co dělat.

Dejte pozor na pořádné vytvarování vnitřních rohů!

Reklama
14. část - Podlahový polystyren, topení a anhydrid

Podlahové topení

Začal jsem roztahovat folii, kterou jsem lepil obyč. hnědou páskou ke košilce na dilatačním pásu. Pakárna, ale nenáročná práce (krom toho dřepování :-) ). Měl jsem v technické již osazení rozvaděč podlahovky, takže jsem mohl začít motat hadal.

Předem jsem si projekt opět nakreslil ve 3D, ať znám délky jednotlivých větví a rozpočítám si to. Jeden návin trubky měl 200 m, tak je potřeba s tím pracovat, protože se to nedá nadstavit. Začal jsem motat a klasicky jsem hned u prvního klubka došel zpět do technické a chyběl mi metr trubky k rozvaděči (spočítané jsem to měl teoreticky dobře, ale prakticky jsem si ustřihl ještě hodně metrů pro žebřík v koupelně a toto mi ve výpočtu chybělo :D ). Smutný pohled na trubku a rozvaděč.

Myšlenka na nadstavení metrem zahradní hadice byla lákavá, ale nedalo se nic dělat a v šatně jsem musel zkrátit okruh (tzn. rozsponkovat půl okruhu). Chybama se člověk učí a pak jsem si na to už dával pozor. Trubku jsem měl PEX-AL-PEX průměr 16 mm a dělalo se s tím super. Chytal jsem ji do podlahy tacker sponama, měl jsem na to půjčený aplikátor, se kterým to šlo jedna báseň.

Komplet materiál jsem bral z Cube eshopu, kde mi půjčili zdarma i ten aplikátor. Postupoval jsem dále dle projektu - chodba a technická bez topení, pokryje se to přívody a odvody do místností, špajz má hada jen kolem venkovní zdi (nechci plíseň, ať si o tom myslí každý co chce), obývák a kuchyně je rozdělená na 3 okruhy (ideálně by měla mít jedna smyčka max. 100 metrů).

Za den jsem měl trubky natažené a připojené na rozvaděč. do dveří jsem dával chráničky a všechny trubky, které pak trčí z podlahy ven by měly být v chráničce či izolaci (např. přívody k žebříkům, rozvaděč..). Na závěr dne jsem to celé natlakoval 3,5 barvy vody z řadu a celé jsem to prošel, jestli to někde neteče, nebo se to tím tlakem nezvedlo od polystyrenu. Vše bylo v pořádku, nechal jsem to tedy natlakované a čekal na vylití.

Lití podlahy

Anhydrid jsem měl od firmy AnhyPodlahy - naši místní ogaři. Dělají fakt dobře, vše rovné a kolega podlahář a obkladač mi je doporučoval. Před vylitím jsem zalepil půdní výlez kvůli průvanu a zalepil jsem folií všechny okna.

Přijeli kamionem TransMix, jen se připojili na vodu a bylo připraveno. Prošli barák laserem, naznačili si výšky a hurá na to. Někde se kvůli seřezanému polystyrenu dávalo 8 cm vrstva, někde je 6 cm.. Za chvíli bylo hotovo. 2 dny musel být dům uzavřen a chráněn před průvanem.

Po 2 dnech jsem začal intenzivně větrat. Zapomněl jsem na okně vevnitř kombinačky a tou vlhkostí mi zrezly :-D Týden a půl jsem to nechal přirozeně schnout a pak jsem zapojil s vodařem elektrokotel, ať to vysychá rychleji. Bohužel mám jen 6 kW kotel a to je dost málo, takže trvalo týden, než to vystoupalo na 35 st. vody.

Po 20 dnech jsem změřil orientačně vlhkost podlahy a bylo to 0,7-0,9 %, což je super. Kolega má profi odvlhčovač, který jsem teď dal do technické místnosti a pak půjde do špajzu, ať můžu pokládat podlahy. Za 3 týdny si přijedou ještě anhydrid zbrousit a pak na to půjde click vinyl s podložkou, takže už nebudu nivelovat. V červenci se musím stěhovat, tak je na čase přidat plyn :)

Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Véna (14 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama