Vytápění bytu

Autor: Andrea (1 příspěvek)
Kategorie: Rekonstrukce bytu
23. 4. 2024
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den, chtěla bych velice požádat o radu ohledně vytápění bytu. Byt má 74 m2 a nachází se v 1. podlaží (zespodu a ze shora vytápěný jinými byty). V současné době řešíme kompletní rekonstrukci a celkem si lámeme hlavu nad výběrem vytápění. Jsme s manželem oba v tomto ohledu celkem amatéři a do této problematiky moc nevidíme, z toho důvodu jsem chtěla oslovit Vás a zeptat se na Vaše rady a zkušenosti. Popravdě uvazujeme nad třemi možnostmi. Elektrokotel s radiátory, elektrokotel s teplovodním podlahovým topením či elektrické podlahové topení. Máme vypočtené tepelné ztráty bytu na 5,5 kW a navržený 6 kW elektrokotel v případě radiátorů či teplovodního podlahového topení. Pán, který nám tepelné ztráty počítal, tak se celkem přiklání k elektrickému podlahovému topení vzhledem k nejlepší možnosti regulace tepla. Já s manželem se však bojíme, že tato volba může být celkem finančně náročná. Chtěla bych se tedy tímto zeptat, zda někdo nemá představu či neumí vypočítat finanční náročnost jednotlivých typů vytápění, které jsem napsala výše. Samozřejmě pokud má kdokoliv jakoukoliv radu, tak jsme všemu otevřeni. Jak jsem již psala, my této problematice nerozumíme a spíše zjišťujeme různé možnosti, doporučení a nasáváme zkušenosti od jiných. Chtěli bychom se do budoucna rozhodnout co nejlépe i za cenu nynějších větších prací při rekonstrukci. V případě podlahového topení bychom museli vymlátit veškeré betonové podlahy z důvodu izolace podlahy. Předem děkuji za Vaše rady. Andrea

Přílohy

TEPELNE_ZTRATY.pdf

jarkane27. 4. 2024 19:59:55

Ještě vezměte v úvahu i riziko poškození, resp. havárie. U rohoží se občas vyskytne, při pohybu konstrukcí. U teplovodního rozvodu jsem se s tím ještě za 30 roků praxe nesetkal.

travas25. 4. 2024 19:31:34

I přes počáteční větší investici bych volil podlahové teplovodní vytápění, které má oproti radiátorům nižší provoz. Příklad potřeby energie potřebné k ohřevu topné vody, kdy radiátory by potřebovaly při ohřevu např 100 l topné vody z 20C na max 50C 3,5 kWh, tak podlahovka z 20C na max 35C 1,8 kWh tj. 50.

Andrea26. 4. 2024 5:33:12

Dobrý den,
velice děkuji za reakci na můj dotaz. My se také asi nejvíce přikláníme k teplovodnímu podlahovému topení. Jen nás to celkem znejistilo, když nám pán říkal, že nejlepší jsou elektrické rohože.
Ještě jednou moc děkuji.
Andrea

travas26. 4. 2024 6:27:21

Rohože asi investičně nejlacinější, jen je potřeba spočítat energetickou náročnost.

Andrea26. 4. 2024 9:24:34

A vy třeba pro srovnání umíte spočítat a srovnat energetickou náročnost rohoží a teplovodního podlahového topení? Mě pán na energetické ztráty tvrdí, že ekonomičtější jsou rohože, jelikož se dají lépe regulovat.
Za vše Vám velice děkuji a vážím si Vašich rad a zkušeností.
Andrea

travas26. 4. 2024 10:46:27

Pán má pravdu, jedná se o byt, tak v úvahu zdroje energie přichází v úvahu pouze elektřina (pokud v bytě není rovněž plyn). Energetickou náročnost rohoží uvádí výrobce nebo dodavatel. Nevýhodou rohoží v podlaze je včas si rozmyslet rozmístění nábytku, aby nemohlo dojít k poškození přehřátím. Rovněž regulace snažší. Teplovodní určitě finančně náročnější i co se týká realizace. Výhoda lze použít různé zdroje energie (elektrokotel, plynový kotel).

Andrea26. 4. 2024 11:38:45

Plyn v rámci vytápění není možný. Máme opravdu možnost pouze elektrické rohože či elektrokotel s teplovodním podlahovým topením. Radiátory já nechci.

travas26. 4. 2024 12:34:14

Rozhodnutí je na Vás dle ekonomické stránky jak investice tak samotný provoz.