Čerpadlo do vrtu je drahá záležitost, a proto jsme jej vybírali opravdu pečlivě. Náš vrt je dost specifický, protože z něj vede voda do 2 objektů, což výběr čerpadla dost komplikovalo. Čerpadlo jsme si zařizovali sami. Původně jsme to chtěli řešit přes firmu, která nám dělala vrt, ale takhle na přímo to bylo levnější.
Jak vybrat čerpadlo?
Při výběru čerpadla jsme brali v úvahu:
Hloubku vrtu
Průměr vrtu
Přívodní kabel (jedno/tří fáze)
Výrobce a reference
Ovládání
Co je dobré vědět a na co nezapomenout?
Co se týče výběru čerpadla, měli jsme dvě možnosti fungování čerpadla. První varianta spočívá v tom, že v každém objektu, ve kterém je voda odebírána, musí být umístěna nádrž na cca 200 l. Následně je čerpadlo řízeno tlakovým spínačem.
Další variantou bylo čerpadlo s frekvenčním měničem, což znamená, že čerpadlo samo udržuje stálý tlak s minimálním kolísáním oproti první variantě. Otáčky čerpadla jsou řízeny právě frekvenčním měničem v návaznosti na aktuální odběr vody. Kdežto v první variantě by byl buď to plný nebo žádný výkon. V případě čerpadla s frekvenčním měničem je výhodou nižší spotřeba elektrické energie, oproti tomu nevýhodou je vyšší pořizovací cena a více elektroniky, která musí být ve záhlaví vrtu nebo jeho bezprostřední blízkosti.
Poté, co jsme si zvolili, že budeme hledat čerpadlo s frekvenčním měničem se nám výběr čerpadel dost zúžil.
Čerpadla mají většinou už z výroby zpětnou klapku, ale ze zkušenosti doporučujeme instalaci ještě jedné zpětné klapky nad čerpadlo a následně instalaci potrubí.
Co jsme si vybrali?
Čerpadlo s frekvenčním měničem Grundfos SQE 3-105.