Naše představa
Od samého počátku jsme věděli, že chceme přízemní dům, a proto byl pro nás naprosto jasnou volbou bungalov.
Svažitost pozemku
Vzhledem k tomu, že námi zakoupený pozemek je mírně svažitý, rozhodli jsme se nejdříve svépomocí prostřednictvím zapůjčeného nivelačního přístroje změřit jeho výškové rozdíly. Není na tom nic složitého a náš postup byl následující.
Nejprve jsme pozemek rozměřili s použitím pásma a teprve poté si pomocí značkovacího spreje vyznačili v určitých vzdálenostech body, které byly předmětem našeho měření. Takto vzniklou šachovnici bodů jsme přenesli na papír a mohlo začít jejich postupné měření oproti výchozímu bodu, kterým pro nás byla hranice místní komunikace.
Mým úkolem bylo pouze držet tzv. nivelační lať, která svým vzhledem připomíná delší pravítko, u námi vyznačených bodů v prostoru pozemku. Přítel prováděl měření a hodnoty zapisoval. Naměřené hodnoty pro nás byly důležité při dalším rozhodování, zda budeme chtít bungalov alespoň částečně podsklepit, a tím využít výškového rozdílu pozemku (mírného svahu oproti hranici místní komunikace).
Stavebníci v našem bezprostředním okolí tento mírný svah využili právě pro částečné podsklepení svých domů, ale my jsme se po dlouhých úvahách nakonec rozhodli, že dům podsklepovat nechceme vůbec.
Průzkumy - radonový a inženýrsko-geologický
Následně jsme si nechali vypracovat nejen povinný radonový průzkum (za účelem stanovení radonového indexu pozemku), ale také nepovinný inženýrsko-geologický průzkum (za účelem posouzení podmínek pro realizaci a založení domu).
Zpětně považujeme právě inženýrsko-geologický průzkum za velmi dobrou investici, neboť se získanými údaji dále pracoval náš statik (např. při návrhu základů, čímž jsme získali jistotu, že nejsou zbytečně předimenzované čili drahé či naopak poddimenzované, což by mělo důsledky, které si umí každý asi představit).
Cesta k finální podobě projektu
Cesta k finálnímu projektu našeho domu byla poměrně dlouhá a trvala zhruba 5 měsíců. Nejdříve jsme s přítelem brouzdali internetem a prohlíželi desítky typových rodinných domů, u kterých jsme hledali inspiraci. Jeden projekt nás oslovil natolik, že jsme se s přítelem rozhodli jej pouze "doupravit" k obrazu svému a následně zveřejnit k připomínkám našim známým.
Ti nám projekt totálně rozebrali a svými argumenty přesvědčili, že tudy cesta nepovede. Za zmínku stojí také fakt, že velká část známých nás odrazovala i od garáže. Dle jejich slov nenachází garáž příliš uplatnění v praxi, protože budeme stejně kvůli pohodlnosti parkovat venku, a jedná se dle jejich názoru pouze o jakýsi luxus dnešní doby, který představuje poměrně vysokou položku nákladů v rozpočtu samotného domu.
Tyto názory nás však neodradily a na garáži jsme si i nadále trvali. Během předpracování projektu nás s přítelem napadlo kontaktovat s prosbou o pomoc jeho spolužáka z vysoké školy, který se v současné době živí jako architekt. Kamarád souhlasil a bez zbytečných průtahů se přijel osobně podívat na náš pozemek s tím, že se pokusí namyslet, jak nejlépe dům na pozemku umístit a orientovat námi požadované místnosti ke světovým stranám.
Zanedlouho jsme již drželi v ruce první nákres půdorysu našeho domu, který se nám velmi zalíbil a vyžadoval již jen drobné doladění. Poté jsme s tímto projektem přišli na územní plánování, abychom získali předběžný neformální souhlas. Zde jsme však dostali studenou sprchu, neboť paní úřednice byla zcela nekompromisní a doslova nám sdělila, že máme začít znovu a lépe.
Její výtka směřovala především k tomu, že garáž byla předsazena před přední částí domu, čímž nebyla splněna tzv. uliční čára. Další výtka směřovala k valbové střeše, kdy byl vznesen požadavek, že hřeben střechy musí být rovnoběžný se silnicí... Žádný z těchto požadavků jsme však písemně nikde nenašli, nicméně hádejte se s úředníky.
A tak jsme začali znovu a lépe! Přepracování projektu však mělo negativní důsledek na dispozici uvnitř našeho domu, neboť "zasunutím" garáže do jedné roviny s uliční čárou nás postavilo před rozhodnutí, zda zmenšit obývací pokoj s kuchyní a díky tomu mít i nadále šatnu vedle ložnice, anebo se vzdát této šatny a ponechat raději prostorný obývací pokoj s kuchyní.
Nakonec jsme se rozhodli pro druhou variantu, tedy vzdala jsem šatny. Zpětně rozhodnutí nelituji, protože díky němu nám zůstal středem domu právě prostorný a velmi prosklený obývací pokoj s výhledem na okolní krajinu a třešničkou na dortu je zde také krb, který v zimních měsících doladí tu správnou atmosféru...Postupně jsme provedli všechny úpravy dle připomínek úřednice a ve druhém kole nám už projekt naštěstí prošel.
Velkou zásluhu na finální podobě projektu má také přítel, který má vystudovanou vysokou stavební, ale v oboru bohužel nezůstal. Ve finálním projektu je nakonec obsaženo vše, co jsme vyžadovali, a to konkrétně: dva dětské pokoje, ložnice, obývací pokoj s kuchyňkou linkou a jídelním koutem a krbem, prostorná koupelna, technická místnost, sklad a „luxus“ dnešní doby, tedy garáž. Zastavěná plocha činí 214 m2 a užitná podlahová plocha představuje 167 m2.
Použité materiály, technologie a celkový vzhled domu
Rodinný dům bude postaven za použití páleného zdícího systému firmy KM BETA a.s. (Profiblok). Cihly Profiblok budou zděné na tenkovrstvé lepidlo v rámci systémového řešení PROFIMIX ZM. Překlady budou řešeny také pomocí systému prvků firmy KM BETA a.s. Obvodové stěny budou celoplošně opatřeny zateplovacím systémem ETICS.
Fasáda bude v odstínech šedé s obklady v imitaci štípaného kamene. Střecha bude realizována dodavatelskou firmou v podobě dřevěných sbíjených vazníků a střešní krytina bude pálená taška v tmavě šedém odstínu. Okenní a dveřní výplně budou plastové v odstínu antracit.
V domě bude teplovodní podlahové vytápění a zdrojem ohřevu topné a užitkové vody bude tepelné čerpadlo vzduch-voda. Jako lokální zdroj tepla je navržena krbová vložka na kusové dřevo. V domě je do budoucna plánována také klimatizace, která bude složena z jedné venkovní multisplit jednotky a čtyř vnitřních jednotek. Klimatizace budou složit jak pro chlazení, tak také případné topení.