Chalupa pomalu stojí, ale kam s nářadím? Jako věčný kutil přináším pár tipů, jak šikovně, ale i levně a bez složitostí uschovat vše potřebné.
Zahradní domek
Dřevěný, nebo kovový domek si snadno na pozemku postavíte sami. Výhodou může být stabilní a bezpečný prostor. Nevýhodou pak je bezpochyby cena, případně další papírování, pokud nedodržíte několik striktních pravidel stavebního zákona:
vnější obvod stěn musí být do 25 m2,
sklep bude sahat do hloubky maximálně 3 m,
výška domku nesmí přesahovat 5 m,
stavba se musí nacházet na pozemku daného obytného domu či chalupy,
pozemek kolem musí propouštět vodu a být minimálně stejně velký jako zahradní plocha domku,
domek nesmí stát blíže než 2 metry od plotu,
nesmí mít další patra,
pro obytné účely nebo jiné velikostní parametry budete muset počítat s územním souhlasem a ohlášením stavby podobně jako u stavebního povolení.
Stavební buňka
Pokud ještě stavíte, výhodnou alternativou může být stavební buňka nebo kontejner, který snadno uzamknete a do kterého schováte vše, co je potřeba. Cenově nejpříznivější variantou se může zdát stavební buňka. Její nevýhodou však je její materiál, který nezaručuje maximální bezpečnost ani vodotěsnost. Okna obvykle netěsní, dřevotřískové stěny nezaručují ochranu před zloději.
Skladovací kontejner
Stavební kontejner proto nabízí lepší podmínky. Je vyrobený z kovu, který je bezpečnější, bytelnější, ale také vodotěsný. Kontejnery je možné je kombinovat nejen umístěním vedle sebe, ale také stohováním na sebe. Lze pronajmout i schodiště a vytvořit tak celý kontejnerový dům. Mimo to se dají kombinovat také se sanitárními kontejnery zahrnujícími záchody, umyvadla nebo sprchy. Nejmenší kontejnery mají okolo 2 m3, největší okolo devíti. Jsou tedy praktickou náhradou za garáž nebo kůlnu.