Tomáš je šikovném svépomocném staviteli, dnes již s bohatou praxí a spoustou méně či více závažných, ale vždy vyřešených, problémů na stavbě. Určitě sami dobře víte, že žádná stavba se neobejde bez nějaké té komplikace a trochy zdržení.
Tomáš v minulosti pomáhal při stavbě domu – to stavěl jeho bratr. Po té si stavbu ještě „vyzkoušel“ s manželkou, když stavěli malý domeček. Po prvotní zkušenosti s kvalitním materiálem si i pro stavbu malého domku vybrali cihly Heluz.
Bydlení v přírodě a stavba bez rozpočtu
Tomáš a jeho manželka Tereza se rozhodli pro stavbu nízkoenergetického jednopodlažního domu s klasickou sedlovou střechou. Lokalitu zvolili vskutku nádhernou – severovýchodní cíp Moravskoslezských Beskyd.
„Rodinný domek jsme se rozhodli stavět proto, že chceme bydlet v přírodě, mít velkou zahradu. A rozpočet – popravdě – jsme neměli,“ přiznává Tomáš. „Měli jsme nějakou vizi, té se nějak držíme a stavíme, jak jen to jde.“
Na tomto konkrétním případu tak můžete vidět, že ne vždy je rozpočet daný předem „na korunu přesně“. Navzdory tomu se však staví a možná o to menší stres stavbu provází.
Pozemek Tomáš s Terezou objevili v nabídce realitní kanceláře, vesnici už znali, a tak je přemohla zvědavost a jeli se na místo podívat.
„Ze zvědavosti jsme se zajeli podívat. To bylo v pátek odpoledne. A v sobotu ráno jsme dovezli zálohu, že to prostě berem. Tak nás to oslovilo. Hned, na první dobrou,“ vzpomíná Tomáš
Jaký zvolil materiál?
Stavba z cihel byla pro oba manžele jasnou volbou. Preferují klasické a poctivé materiály, ze kterých se staví už léta. Zvolili tak pálenou cihlu Heluz a i krytina na domě bude tradiční – pálená taška Bobrovka, bez povrchové úpravy.
Oproti tomu u podlah je vidět, že stavba se tady opravdu vyvíjí průběžně, tak říkajíc za pochodu. I když už je dům téměř připravený na zastřešení, o podlaze se stále ještě mluví docela neurčitě. Obecná představa zní ale hezky – dubová podlaha, případně litý beton.
Projekt dali dohromady Tomáš s Terezou, převedení představ do projektové dokumentace zpracoval projektant z vedlejší obce. Projektant byl tedy znalý místních poměrů a vyřídil i stavební povolení.
Zhruba po deseti měsících tak mohla být stavba zahájena a natěšenost byla skvělým pohonem – za měsíc čistého času stála hrubá stavba domu i garáže.
„Tím, že jsme to lepili na novou technologii Heluz Sidi, bylo perfektní to, že jsem nemusel umývat žádná míchadla, míchat něco ručně a tak, a věřím tomu asi víc než PUR pěně.“
Stavba svépomocí i s odborníky a pořádná oslava
Kromě bagru na hrubé úpravy vše probíhalo svépomocí, a to i kopání základových pásů. Pomáhali jen dva odborníci, kteří hlídali výšky a stahovali beton na základové desce.
Nejtěžší fáze byla pro Tomáše a jeho pomocníky každopádně do doby, než se stavba „vyhrabala z bahna“ a dostala se nahoru – na základovou desku. Do té doby je to jen samé kopání, potrubí, kabely… A zápasení s počasím.
Zabetonování základových desek si tak vyžádalo velkou oslavu.
Technologie, mezí které patří např. elektroinstalace, vytápění, vodoinstalace a odpadní potrubí, chtějí stavbeníci přenechat odborníkům.
I když je ještě finální dokončení stavby v horizontu zhruba jednoho roku, žene vize stavebníky rychle kupředu. Přeci jen už stojí hrubá stavba, vše dostává konkrétní tvary a vidět se na terase třeba s dobrou kávou už není tak těžké.
Tomáš také férově přiznal, že další dům už by stavět nechtěl. Synům by pomohl určitě, ale do další vlastní stavby už by se nepustil.