Skladba střechy s nadkrokevkou

Autor: Zdena (1 příspěvek)
29. 1. 2022
3 komentáře
Skladba střechy s nadkrokevkou
Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o vaši radu v řešení skladby střechy s nadkrokevní izolací (BramacTherm Clima Comfort), kterou máme v plánu - zatím máme rozestavěné základy. Plán byl takový, že nadkrokevní izolace se uloží přímo na krokve a parozábranu si připevníme svépomocí spolu se sádrokartonovým podhledem z vnitřní strany krokví (viz obrázek 1). Nyní přicházíme na spoustu úskalí při realizaci parozábrany (připevnění roštu, těsnost parozábrany, prostupy,...). Hlavní otázka tedy je, zda nebude snazší více funkční a jednodušší na realizaci pobít krokve z vnější strany prkny, na které by se zvenku umístila parozábrana (viz obrázek 2 a 3). Tato varianta pak bude nejspíš i nákladnější i z důvodu toho, že podkroví nevyužíváme až do hřebene, ale jen ke kleštinám (podkroví bude rozděleno zděnými příčkami). Nemá prosím někdo s tímto zkušenost? Realizovali jste pobití palubkami nebo jiným materiálem (obyčejná prkna,...)?

Nebude něčemu vadit vzduchová mezera mezi krokvemi? Izolaci mezi krokvemi nepotřebujeme, dostačující je nadkrokevní izolace.

Skladba střechy s nadkrokevkouSkladba střechy s nadkrokevkouSkladba střechy s nadkrokevkou

František4. 2. 2022 5:06:13

Aneb, proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě 😃
Vážená paní/slečno, pokud nechcete pohledové krovy, tak pro vás nadkrokevka nemá sebemenší význam. Vždy se musí pokládat na prkenný záklop, na kterém je precizně provedená parozábrana. Je to náročné na pokládku, časově i finančně a nemůže to dělat každej venda (nemyslím to špatně). Zvolte kvalitní DHV, kvalitní čedičovou vatu, zateplete mezikrokevně a máte klid! Levnější, rychlejší a jednodušší řešení.

Mireček29. 1. 2022 15:42:11

Je fajn, že začínáte s dotazem na fóru, ale důkladně radím konzultovat finálně zvolené řešení s projektantem. Problematika střech je mnohem složitější.
Upřímně si neumím představit jak byste chtěli dělat nakrokevní izolaci, která není do hřebene. Na zbývajících částech krokví budete mít odskok 14cm co s ním? Nastavovat?

Hlavně jde o to, že existují konstrukce střech tzv. dvouplášťové a tříplášťové. A je velice nešťastné, když se míchají dohromady, protože to nefunguje pořádně. Ano "ono se to tak dělá". Bohužel se najdou i hloupí projektanti, kteří se neobtěžují vzdělávat a takhle blbě to rovnou navrhnou bez příslušných větracích opatřeních. Třeba jako u mne. Nechával jsem si dělat znalecký posudek u dvou soudních znalců se zaměřením na střechy a oba se shodli na tom, že nejlepší je mít dvouplášťovou konstrukci.

Žádná parozábrana není funkční na 100%. Pokud máte zaizolovanou střechu do hřebene, případný kondenzát bude bezpečně stékat až po vnější straně fólie pod taškami.
V nezateplené půdě se vysráží na nejbližším studeném povrchu a to bude vnitřní strana pojistné hydroizolace a pak zpět po vnitřní straně to steče do izolace.

Dostatečné větrání musí být řešené průvanem. Nestáčí pouze odvětrávaný hřeben, který nemá odkud přisávat vzduch a vyměňovat ho v nezateplené části půdy.
Dělá se to pak buďto větracími mřížkami ve štítu fasády, nebo větracími škvírami v podbití. Případně plastovými vsuvkami, které se vkládají v nejnižší části nezateplené půdy mezi přesahy pojistné hydroizolace v počtu 1ks v každém krokvovém poli odkud se vzduch nasává a nahoře hřebenem vyfukuje.

Ve finále za ty konstrukční rizika to nestojí. A taky můžete ušetřit i na půdních schodech.

Na stránkách Bramacu jsou uvedené v dokumentaci oba způsoby parozábrany https://www.bramac.cz/uploads/assets/a4-tp-bramactherm-mbi-14x9x2017.pdf
Ale v obou je nutné precizně řešit všechny prostupy. Osobně bych řekl, že z vnějšku to je výhodnější třeba pokud chcete mít přiznaný palubkový pohled.

Pro zajímavost pokud se bojíte o prostupy parotěsu doporučuji realizovat SDK podhled ve 3 vrstvách. Př. https://www.knaufinsulation.cz/postupy/zateplení-střechy/postup-zateplení-střechy-s-vyšší-funkční-bezpečností
Já jsem to takto udělal. Je tam jen pár prostupů fólií pro uchycení profilů a všechny jsou podlepené kaučukovou izolací a prošlo to blower door testem bez problému.
Neprosvítá na termokameře žádná kovová část konstrukce a díky 10cm instalační mezeře elektrikáři v pohodě tahali kabely, aniž by jakkoliv poškodili fólii.

Zdena30. 1. 2022 9:28:26

Nadkrokevní izolace až do hřebene samozřejmě bude. Bylo to myšleno tak, že jednotlivé pokoje v podkroví nebudou otevřené až do hřebene (záklop v úrovni kleštin). Jde nám tedy hlavně o to, jak realizovat pohledovou část v interiéru. Plán byl takový, že skladbu provedeme jako na obrázku č. 1, tedy krytina, latě, kontralatě, nadkrokevní izolace, krokve, parotěsná fólie, SDK. Máme však strach ze vzduchové mezery mezi krokvemi - nebude zde kondenzovat voda nebo nebudou s tím jiné problémy? Všechny příklady řešení SDK podhledů jsou s izolační výplní mezi krokvemi, což dělat nechceme - zvolená nadkrokevní izolace má tepelnou vodivost λ = 0,021 W/mK. Otázka tedy je, jestli nezvolit řešení s bedněním z palubek, na které se umístí parotěsná fólie (skladba dle obrázku 2). To však střechu prodraží minimálně o dalších 100 000Kč.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama