Navíc jsem rozvedl i užitkovou vodu do Geberitu, pro pračku a pro myčku (zatím je pomocí ventilů rozvod propojen v tech. místnosti na pitnou vodu, ale v budoucnu lehce přepnutím ventilů do tohoto rozvodu přivedu třeba dešťovku nebo vodu ze studny).
Také jsem zasekal a zasádroval odpady a připevnil Geberit. Provedl jsem i přípravu u stoupačky do patra, které neplánujeme využívat, ale je dobré to mít připraveno. Zároveň jsem do podkroví umístil torzo kuchyňské linky, na kterou jsem namontoval doma vyhrabaný průtokový ohřívač. Celou linku jsem připojil na vodu a odpad, takže si člověk od té doby může v klidu umýt ruce teplou vodou nebo umýt hrnek od kafe.:-)
Bohužel jsem celý rok pořádně nefotil, až teprve před omítkami, takže na fotkách je už i elektrika a připravené lišty pro omítání.
Martin31. 5. 2013 18:33:41
Jen bych chtěl upozornit, že dle legislativy (nevím už přesně jaké) nesmí být fyzicky propojeny rozvody dešťovky a pitné vody. Mělo by to být odděleno volnou hladinou (s postupným dopouštěním dešťovky, případně pitné vody do rozvodu dešťovky.
Taky jsem nad tím laboroval, až jsem to taky propojil napřímo, do rozvodu dešťovky mám napojenou pitnou vodu přes kulový kohout a zpětnou klapku.
Co se týká praxe, provozuju to teprv od zimy, pouze na splachování, pak na mytí auta a zalévání. Mám 7m3 nádrž (do ní jen voda ze střechy cca 175 m2), přepad do trativodu.
Voda na WC čistá, nehnije, protože jímka je hluboko pod zemí a voda je studená, samozřejmě je tam tma. Přívalem deště se voda tak nějak obnoví. Před vodárnou mám filtr, zatím jsem ho nemusel čistit.
Doporučuju vyřešit filtraci ze svodů před nádrží, protože se splachuje ze střechy velmi jemný prach a pyl. V nádrži se to usazuje a asi to budu muset v období sucha po dočerpání nádrže vyčistit.
Až dojde voda v nádrži, tak přepnu na pitnou, vypnu vodárnu a hotovo.
Va výstupu vodárny je hydrostop, pokud se vyčerpá voda a nasaje vzduch, vypne přívod elektriky jako ochrana vodárny.
Nicméně doporučuju ponorné čerpadlo do nádže a tlakovou nádobu do technický místnosti, hlavně kvůli hluku. Sice to neni slyšet nějak moc, ale slyšet to prostě je. Nejhorší je, když vám to sepne, když jste v technický místnosti...
Jinak doporučuju co největší tlakovou nádobu - mám 50L, v domění že 50 litrů v pohodě vystačí na 6 spláchnutí, ale pozor, využitelný objem je poloviční, takže po každém 3. spláchnutí spíná vodárna (podle nastavení spínacích tlaků).
Co se týká spotřeby elektriky, tak je to tak, že mě kubík vody z nádrže stojí cca 2 kč. Nepočítám pořizovací náklady, ale děláme to v rámci úspory vody a životního prostředí, ne? :)
Další otázka je problém stočného, kdy takto vypouštíme do kanalizace vodu, kterou nemáme placenou....