Sádrokartonové stropy
Po dostatečném ztvrdnutí podlahy jsme opět pokračovali za pomoci certifikovaného řemeslníka v instalaci rastrů do zbylých pokojů, které jsme nestihli před podlahou dodělat.
Pro montáž rastrů a sádrokartonových desek s jejich následným tmelením se nám velice osvědčilo zakoupené pojízdné lešení, které jsme opět po skončení prací dobře prodali v bazaru.
Jako další krok jsme si rozměřili a nařezali potřebné pásy parotěsné a termo odrazivé fólie.
Ze spodu rastru jsme nalepili oboustrannou lepící pásku. Kdy po sloupnutí krycí vrstvy pásky jsme na ní lepili připravenou fólii. Doporučujeme fólii lepit až těsně před připevňováním SDK desek, protože lepící vrstva pásky neudrží váhu fólie delší dobu o čemž jsme se přesvědčili, kdy nám po pár hodinách v jednom pokoji téměř celá odpadla. :-)
Pro napojení fólií jsme používali taktéž oboustrannou lepící pásku, tak abychom měli zajištěné překrytí. Po nalepení na rastr, jsme tyto napojení přelepovali reflexní ALU páskou a v místech, kde bylo potřeba zajistit větší pružnost, tak jsme přelepovali vysoce lepící parotěsnou páskou.
Lepení fólií
Fólie jsme po jednotlivých pásech lepili ze spodu rastrů, přičemž jsme vytvořili na stěně přesah, který se po připevnění desek odstraní. Fólii jsme při lepení natahovali a snažili se jí co nejvíce napnout, tak aby nám nevznikali vlny.
Zvedák na desky
Skvělý pomocník se osvědčil zvedák na SDK desky. Práce s ním je velice snadná a usnadní vám manipulaci a zafixování rozměrných desek na stropě.
Na rastr jsme za pomoci zvedáku připevňovali SDK desky Knauf GKFi - RED GREEN, které jsou vhodné jak ke stavbě příčky, tak i k montáži stropních podhledů v místnostech a prostorách s vyšší vlhkostí. Vyšší vlhkostí rozumíme relativní vlhkost do 75 %. Vhodné jsou i do prostor s vlhkostí kolem 85 % po dobu kratší než 10 hodin nebo v prostorách, kde po dobu maximálně dvou hodin dosáhne vlhkost 100 %. SDK desky RED GREEN s označením GKFi jsou nehořlavé, můžete je tedy použít i jako ochranu konstrukcí před požárem.
Pokud plánujete mít v SDK stropě zapuštěná svítidla, tak doporučujeme si vyříznout hlavně hranaté otvory dopředu. Následné vyřezávání otvorů do připevněných desek je o dost složitější a hlavně méně přesné. Vyřezávání oválných děr vykružovákem už není tak složité.
Při upevňování desek je důležité začít až od druhé řady, aby jste měli jistotu, že vám desky budou navazovat vedle sebe, tak aby mohly být snadně přivrtány u spojených krajů do připravených CD nosníků rastru. Desku ke zdi po naměření snadněji odříznete na požadovaný rozměr, přičemž neriskujete, že vám desky nenavazují.
K vrtání stovek sádrokartonových vrutů do plechu je užitečný pomocník sádrokartonářský šroubovák se zásobníkem vrutů.
My jsme si na přišroubování desek vystačili s AKU šroubovákem a sádrokartonářský bitem. Sice práce, jako nasazování vrutů trvá o něco déle, ale je přitom větší zábava, zejména, když vám třeba po třetí upadne z bitu vrut, který akutně potřebuje navrtat. :-)
Otvory a protipožární kastlíky pro osvětlení.
Jako důležitou věc, doporučujeme rozmyslet si jaké bude budoucí osvětlení. Pokud chcete mít v SDK stropě zapuštěné bodovky, nebo LED panely, tak budete muset vyřešit ochranné boxy nad těmito svítidly.
Uzávěr nad svítidla by měl být použit nad každým zapuštěným světlem v podkroví a obalený parozábranou. Při sádrokartonových podhledech s požadavkem na požární odolnost jsou uzávěry na svítidla v provedení z protipožárního sádrokartonu nezbytnou podmínkou!
Tyto kastlíky na požadovaný rozměr nad svítidla si můžete buď objednat například u firmy Easyboard, nebo si je z odřezků sádrokartonových desek vyrobit sami. Důležité je tyto kastlíky pevně spojit provrtáním přes CD profily s deskami s následným vytmelením sádrokartonářským tmelem. Na tyto kastlíky jsme následně lepili parotěsnou fólii.
Tmelení a broušení
Po přivrtání desek nás čekalo zatmelení hlaviček vrutů, koutů a hlavně spár mezi deskami. Pro spárování sádrokartonu, celoplošného tmelení a pro aplikaci pásek a lišt zpevňujících kouty a rohy se nám velice osvědčil bílý, jemný, sádrový tmel vysoké kvality Rigips Rifino Top.
K vytvoření pevných a kvalitních koutů jsme použili no-coat pásku Habito Flex, která se i přes svoji vyšší cenu vyplatí. K jejímu nalepení za pomoci tmelu je sice potřeba rychlost a pevné vyhlazení, ale výsledný kout je těsný, pevný a přesný. Na jednotlivou stěnu se tato no-coat páska lepí v celé délce bez napojení, přičemž se spojují až v rozích koutů místností.
Ke spárování jsme používali skelnou a samolepící pásku. Skelná páska se používá na spárování ostrých spojů, kdy je vtlačena do naneseného tmelu a následně vyhlazena. Samolepící pásky se lepí na spáry, kde desky na sebe navazují zešikmením a následně je na ně nanesena vrstva tmelu.
Po zaschnutí nás čekalo broušení a případné přetmelení spár, tak aby vše bylo připravené na malování.
V dalším pokračování budeme pokračovat instalací podbití střechy, tak aby mohly být stěny domu připraveny k aplikaci lepidla s perlinkou a finální omítky. Navíc se s vámi podělíme o dobrou zkušenost při shánění řemeslníků na fasádní omítku přes webové portály.
Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
SDK strop komplet | 50 400 Kč |
Celkem | 50 400 Kč |
Inke29. 11. 2021 9:47:12
Zajímavé https://www.svepomoci.cz