Zdravím stavebníky,
jsme ve fázi PD a kvůli propočítávání statiky, PENB, atd. bychom se měli nyní rozhodnout, z čeho budeme stavět.
Upřednostňujeme jednovrstvé zdivo, EPS nechceme.Jsme v Podkrkonoší, kde jsou (i nadále) trošku tužší a delší zimy a tudíž uvažuji o větší šířce než 44 cm.
Navíc nevíme, jaké budou ceny energií za 10-20 let, tak asi každá ušetřená koruna za topení bude dobrá...
Porotherm je aktuálně levnější, ale i tak aktuálně favorizuji Heluz Family 50.
Stavět budeme snad na jaře.
Mé dotazy:
Z praktického hlediska stavění, vidíte nějaké nevýhody šířky 50 cm oproti 44 cm?
Jaké jsou vaše zkušenosti s kvalitou Heluzu? Někde jsem četl o popraskané fasádě kvůli tomu, že cihla kvůli teplu pracuje atd.
Zateplené systémy Porotherm 44 T Profi a Heluz Family 44 2in1 jsem nakonec zavrhl, resp. aktuálně nefavorizuji.
Předem díky za vaše zkušenosti a tipy.
Zdraví, Standa
Alda23. 12. 2021 11:35:07
Dobrý den, když jsem začal stavět, řešil jsem podobné otázky jako vy. Také jsem nechtěl zateplovat. Já dům stavím s vědomím, že v něm bude bydlet možná i některé z mých dětí, jednou to zdědí, tak jsem nechtěl z důvodu trvanlivosti zdiva a vůbec domu nějaký polystyren a chtěl jsem cihlu "z hlíny".... Zvolil jsem Heluz Family 50 bez výplně, vyšlo mi to lépe v poměru cena/výkon oproti cihlám s vatou nebo s polystyrenem. Hrubou stavbu jsem dozdil asi před 2 lety. K vašim dotazům: 1) první 2 šáry mám vyzděné z 40 nebo 44, už ani nevím co tam je, zbylé z 50. Zdil jsem se 2 zedníky a nevšimnul jsem si nějakého rozdílu. Padesátka je těžší, to je jasné, ale problém to nebyl. Zdilo se na tenkovrstvou maltu, nejdříve jsem měl zapůjčený maltovací vozík, ale ten jsem po 2 dnech vyřadil. Důvodem byly hrudky v maltě, zanášelo se to (byla to moje blbost, dlouhé uskladnění malty...). Pak jsme maltu dávali do 2 pruhů fankou, na to cihla, doklepnout a šlo to dobře a drželo to. Na řezání bloků doporučuji pilu aligátor. 2) co se kvality zdiva týče, žádné výraznější problémy s kvalitou jsem nezaznamenal. Tím, že jsme zdili na tenkovrstvou maltu a nikoliv na pěnu, tak se možné drobné mikronerovnosti vyrovnaly. U věnce byly výškové rozdíly z různých rohů stavby minimální, menší než 5mm. Při zdění jsem zakrýval zdi nařezaným linoleem. Než se celkově zdivo dostalo pod střechu, tak mi to určitě 3/4 roku až rok trvalo než jsem sehnal jednak tesaře a potom montážníky nadkrokevní izolace a pokrývače. Na stavbu pršelo, sněžilo, mráz, slunce a nic se nestalo. Praskliny téměř žádné, až jsem se divil co to vydrží. Dosud nemám omítnuto a žádné výrazné praskliny nepozoruji (jsem stavebník "šnek", všechno mi trvá...).K překladům - roletové opět bez problémů, mám jich 6, jeden dokonce přes 3,5 metru. Snad jen že na šířku byly asi o 1 cm užší, než zdivo, tak jsem nerovnost, která mi vyšla dovnitř zahladil tenkovrstvou maltou. Byly ale drahé, možná to lze udělat i nějak jinak a levněji.Běžné nosné překlady byly některé křivé do luku, bohužel jsem je nepoložil doprostřed, ale na kraj a nyní jeden vyčnívá nad zdivo a dělá bouli. Budu to muset talířovým diamantem zbrousit.Pokud bych to měl shrnout, tak jsem se zdivem Heluz byl spokojený a šel bych do toho znovu. Pouze drobný nedostatek, tím jak jsme při zdění "hýřili" maltou, tak mi nestačila a musel jsem na bazoši dokupovat (ale to byla moje blbost...).