Jednovrstvé zdivo Heluz Family 50

Autor: Stanley_BT (1 příspěvek)
Kategorie: Příprava
13. 10. 2021
12 komentářů
Dotaz

Zdravím stavebníky,

jsme ve fázi PD a kvůli propočítávání statiky, PENB, atd. bychom se měli nyní rozhodnout, z čeho budeme stavět.

Upřednostňujeme jednovrstvé zdivo, EPS nechceme.Jsme v Podkrkonoší, kde jsou (i nadále) trošku tužší a delší zimy a tudíž uvažuji o větší šířce než 44 cm.

Navíc nevíme, jaké budou ceny energií za 10-20 let, tak asi každá ušetřená koruna za topení bude dobrá...

Porotherm je aktuálně levnější, ale i tak aktuálně favorizuji Heluz Family 50.

Stavět budeme snad na jaře.

Mé dotazy:

  1. Z praktického hlediska stavění, vidíte nějaké nevýhody šířky 50 cm oproti 44 cm?

  2. Jaké jsou vaše zkušenosti s kvalitou Heluzu? Někde jsem četl o popraskané fasádě kvůli tomu, že cihla kvůli teplu pracuje atd.

Zateplené systémy Porotherm 44 T Profi a Heluz Family 44 2in1 jsem nakonec zavrhl, resp. aktuálně nefavorizuji.

Předem díky za vaše zkušenosti a tipy.

Zdraví, Standa

Alda23. 12. 2021 11:35:07

Dobrý den, když jsem začal stavět, řešil jsem podobné otázky jako vy. Také jsem nechtěl zateplovat. Já dům stavím s vědomím, že v něm bude bydlet možná i některé z mých dětí, jednou to zdědí, tak jsem nechtěl z důvodu trvanlivosti zdiva a vůbec domu nějaký polystyren a chtěl jsem cihlu "z hlíny".... Zvolil jsem Heluz Family 50 bez výplně, vyšlo mi to lépe v poměru cena/výkon oproti cihlám s vatou nebo s polystyrenem. Hrubou stavbu jsem dozdil asi před 2 lety. K vašim dotazům: 1) první 2 šáry mám vyzděné z 40 nebo 44, už ani nevím co tam je, zbylé z 50. Zdil jsem se 2 zedníky a nevšimnul jsem si nějakého rozdílu. Padesátka je těžší, to je jasné, ale problém to nebyl. Zdilo se na tenkovrstvou maltu, nejdříve jsem měl zapůjčený maltovací vozík, ale ten jsem po 2 dnech vyřadil. Důvodem byly hrudky v maltě, zanášelo se to (byla to moje blbost, dlouhé uskladnění malty...). Pak jsme maltu dávali do 2 pruhů fankou, na to cihla, doklepnout a šlo to dobře a drželo to. Na řezání bloků doporučuji pilu aligátor. 2) co se kvality zdiva týče, žádné výraznější problémy s kvalitou jsem nezaznamenal. Tím, že jsme zdili na tenkovrstvou maltu a nikoliv na pěnu, tak se možné drobné mikronerovnosti vyrovnaly. U věnce byly výškové rozdíly z různých rohů stavby minimální, menší než 5mm. Při zdění jsem zakrýval zdi nařezaným linoleem. Než se celkově zdivo dostalo pod střechu, tak mi to určitě 3/4 roku až rok trvalo než jsem sehnal jednak tesaře a potom montážníky nadkrokevní izolace a pokrývače. Na stavbu pršelo, sněžilo, mráz, slunce a nic se nestalo. Praskliny téměř žádné, až jsem se divil co to vydrží. Dosud nemám omítnuto a žádné výrazné praskliny nepozoruji (jsem stavebník "šnek", všechno mi trvá...).K překladům - roletové opět bez problémů, mám jich 6, jeden dokonce přes 3,5 metru. Snad jen že na šířku byly asi o 1 cm užší, než zdivo, tak jsem nerovnost, která mi vyšla dovnitř zahladil tenkovrstvou maltou. Byly ale drahé, možná to lze udělat i nějak jinak a levněji.Běžné nosné překlady byly některé křivé do luku, bohužel jsem je nepoložil doprostřed, ale na kraj a nyní jeden vyčnívá nad zdivo a dělá bouli. Budu to muset talířovým diamantem zbrousit.Pokud bych to měl shrnout, tak jsem se zdivem Heluz byl spokojený a šel bych do toho znovu. Pouze drobný nedostatek, tím jak jsme při zdění "hýřili" maltou, tak mi nestačila a musel jsem na bazoši dokupovat (ale to byla moje blbost...).

Bunny15. 10. 2021 22:01:16

Hezký den. Já stavěl před dvěma lety z heluz 30 broušené na pěnu. Co se týká kvality cihel tak to byl asi jeden z největších omylů při výběru na stavbě. To, že jsou nebroušené strany opravdu různě prohnuté a křivé - takže občas je to jak hledání bludišťáka aby vám nevznikla boule/lavor - budiž. Bohužel broušené strany taky nejsou nic extra (když chytnete mix palet z obou výrobních závodů, tak je to.... ano, přesně tam. Rozdíl výšky 2-3 mm). Ale nejhorší byly doplňkové (rohy). Křivé, odlišná výška oproti ostatním cihlám - řešeno i se zástupcem Heluzu. Nakonec dodány nové palety těchto doplňkový(ale stejný zmetky). Dost cihel mělo praskliny - některé vydržely a jiné se rozpadly při pouhém zvednutí. Soused stavěl s Wienerbergeru na pěnu a žádný problém. Vše sedělo, minimum popraskaných.

Martas14. 10. 2021 7:59:51

Stavel jsme z 50. Vaha cihly je znat, ale da se na to zvyknout. Je potreba uvazovat tak, aby se cihla musela vzit pokud mozno jen jednou do ruky:) Uvazovali jste rovnez o heluz 50 s polystyrenem? Nevim, jaka je kvalita dnes, ja stavel pred 4-mi lety, a nemel jsem zasadni problem s nejakymi vadami. Praskani fasady nepozoruji. Resp na celem dome jsem zaregistroval jednu vlasecnicovou prasklinu. Cihly jsou krehke, to je pravda. Vetsi problem, jsem mel s Heluz preklady /na rolety i bez/ kde v polovine pripadu nepasnul na sirku cihly, a vetsinou byl(a) skladba sirsi.

Stanley_BT14. 10. 2021 9:29:19

Díky za reakci.
Vy jste tedy nezateploval :-) a nedokonalé spáry jste neměl a řemeslníky (např. síťaře) jste si asi pohlídal, že?
Jak jste to vyřešil s těmi překlady pro rolety? Na webu Heluzu píšou, že aktuálně dělají roletové překlady o šířce 380, 440 a 490 mm. Je možné, že před 4 lety nebyly?

Martas14. 10. 2021 9:38:11

Nezateploval, obecne pocitove nemam polystyren na na cihle rád. Velkou cast remesel jsem si delal sam, nebo jsem delal pomocnika, takze ano, ohlidal. Pokud byl preklad sirsi (i 2cm) hodil jsem vetsinu presahu smerem dovnitr, protoze na jedne strane se pak dalo vice sadrovky, a venku to meli v podstate rovne, kde se nahazovala cela plocha steny domu. Naopka Heluz velmi mile prekvapil stropními panely. Mam je jak I.NP. tak pod strechou. Ulozit jerabem, zabetonovat zamky, venec. Rychle, funkcni, zadny problem, ze by strop praskal nebo tak neco.

Red14. 10. 2021 6:52:35

Ještě z trochu jiného pohledu...

Říkáte, že uvažujete nad cenami energii v budoucnu, ale zavrhujete nejefektivnější řešení zděného domu a to je co nejtenčí nosná zeď s co nejtlustší dodatečnou izolací.

Jednovrstvé zdivo má z tohoto hlediska pouze horší vlastnosti.
Výhoda rychlejší stavby je na pováženou právě vzhledem k nedokonalosti tepelné izolace.
Z hlediska ceny také prohrává.

Ale pokud chcete jednovrstvé zdivo, ještě můžete vzít v úvahu Ytong 500 (550, 600), kde se lepí i vertikální spáry termomaltou a nevznikají tak teplené mosty mezi bloky cihel jako u pálených cihel.

Ale hlavně pokud opravdu chcete stavět na jaře, tak se rozhodněte hodně rychle a už si to zdivo u výrobce zajistěte nebo rovnou objednejte.
Jelikož v tomhle státě staví z pálených cihel většina lidí, tak v lednu už může být pozdě.

Stanley_BT14. 10. 2021 9:36:36

I Vám díky za postřehy a za tip ohledně včasného objednání!
Je opravdu tenké zdivo a vnější izolace opravdu levnější... při aktuálních cenách polystyrenu už asi ne...

Red14. 10. 2021 17:34:33

Heluz family 50 je kolem 2500kč/m2 zdiva, Heluz family 50 2in1, kde je taky EPS, je kolem 3800kč/m2, podle slevy.
EPS šlo o cca 30% nahoru a i tak je cena s VPC zdivem kolem 2200kč/m2. A to ještě ušetříte na omítkách, které mohou být tenkovrstvé.
A taky musíte mít na pamětí, že izolačními vlastnostmi se Heluz family nevyrovná VPC + 30cm EPS. Akumulace je též nesrovnatelná. Množství tepelných mostu taky nesrovnatelné. Rosný bod je v izolantu a ne v nosné části zdiva.... atd.
Takže parametrově těžko porovnávatelné skladby... ale sendvičová skladba vždycky vyhraje, to tak je.

Jde o to jestli se řídíte pocity o tom jestli máte nebo nemáte rád EPS na cihle nebo vás zajímají fakta a čísla, které se promítnou do ceny výstavy a jejích užívání v čase.



Martas14. 10. 2021 17:46:52

Naprosto souhlasím. Pokud je někdo, kdo da na cisla a fakta, a je mu skladba ukradena, tak ok. Mně potukani na EPS a jeho charakteristicky zvuk proste vadi, + dalsi negativa. Stejne tak nemusim drevostavby. A pokud stavim dum, ve kterem mam prozit vetsinu sveho zivota, tak ho chci mit k obrazu svemu. CImz nerikam, ze si nejsem vedom toho, ze zmenou skladby, jsem mohl dosahnout lepsi energeticke uspornosti, apod.

Z+K13. 10. 2021 16:39:56

Z Heluz family 50 stavím. Musím říct, že těch 20kg na cihlu není málo. 44 je o něco lehčí a při tom počtu (u mě je to něco kolem 2000 cihel) je to určitě znát. Zase ale o něco hůř izoluje.

Co se kvality týká, měl bych pár postřehů:
- cihly jsou běžně popraskané (nějaká prasklina se vyskytne asi tak u půlky), ale drží pohromadě a stavět se z nich dá.
- kromě broušených ploch jsou opravdu křivé - šikmé, zaoblené, různě široké... Když se sejdou dvě cihly opačně zaoblené na spoji pero/drážka, tak tam vznikne slušná díra...
- někdy jsou křivé i broušené plochy
- cihly jsou hodně křehké, je velmi snadné kousek urazit, nebo i úplně rozbít. Kolikrát je rozbitá cihla na nové nerozbalené paletě.
Samozřejmě nemůžu porovnávat s Porothermem ani s jinými materiály, je možné, že je to všude stejné.

Stanley_BT14. 10. 2021 9:32:42

I Vám díky za reakci a postřehy! Zajímavé, jaké máte zkušenosti s kvalitou. Stavebník Martas před 4 lety OK. Asi je to také o štěstí..... Nejvíce se asi bojím těch špatných (děr) ve sparách mezi cihlami, dalších tepelných mostů nad překlady, hodně poškozených cihel a příp. řemeslníků, kterým je jedno, co poškodí či ne.... abych nakonec i při 50ce taky nebyl nucen to oplácat polystyrenem...

Z+K14. 10. 2021 15:51:07

Je možné, že teď, jak je všeho nedostatek, tak se asi vyrábí co nejrychleji na úkor kvality. Ale pokud už někde vznikne nějaká větší spára, vždycky se dá vypěnit.
Překlady mám klasické (vnější stínění mít nebudu) a jsou docela křivé a vznikají tedy mezi nimi mezery. Když tedy dodržím skladbu z projektu (5 překladů a 15cm izolace) je to taky širší než zeď.Takže musím dát méně izolace.
Každopádně včasné zajištění materiálu je dobrý postřeh. I když jsme měli potvrzený termín, tak došlo ke zpoždění snad všeho co šlo.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama