Předposlední část instalací domu (pak následuje topení) je rozvod užitkové vody. V mém případě se bude o ohřev vody starat tepelné čerpadlo a bojler. Systém ohřevu budu řešit dále, nyní se budu zabývat pouze rozvodem vody po domě.
Na rozdíl od běžných instalací v PPR jsem se rozhodl pro rozvod vody v ohebných 16mm PEX/AL/PE-RT hadicích. Hadice se nesvařují, ale lisují pomocí speciálních fitinek. V technické místnosti bude rozvaděč podobný tomu na podlahové vytápění. Z něho půjde v ideálním případě vždy jedna hadice k jednomu spotřebiči. Jediné zazděné spoje budou přímo u nástěnek. Stejný systém rozvodu vody je vidět na blogu Dobkouvých.
Dante867. 8. 2023 8:21:27
Dobrý den, momentálně řeším jakým způsobem budu dělat rozvody vody a vaše řešení a řešení na blogu Doubkových s použitím pex-al-pexu se mi líbí. Jediné co mi vrtá hlavou je význam rozvodů do hvězdy a použití rozvaděče. Spotřeba potrubí a cena je pak vyšší než natažení např. 26 páteřního potrubí a z něj pak odbočky v menším průměru 20 nebo 16. Jediné co vidím jako přínos je uzavření a servis jednotlivých okruhů, ale přemýšlím jestli to opravdu potřebuju... Jste s tímto řešením spokojen, nebo dělal byste to dnes jinak? Děkuji...
Peťan7. 8. 2023 9:46:18
Výhoda je v možnosti odstavení jakéhokoliv kohoutku a absenci spojů ve stěnách - vždy je spoj jenom u rozvaděče a nástěnky. Cestou v ideálním případě není žádný spoj.
Dále mě napadá menší množství vody v rozvodu při použití slabší hadice. Ale to je otázkou o kolik by bylo vody více ve společné hadici třeba průměru 26...
Já osobně jsem s řešením spokojen. Jediný rozdíl je, že bych to teď zadělal do nějaké bedny. Takhle to mám na stěně a není to nějaký designový skvost... Dal bych to do standardní bedny na rozvod podlahovky. Ale protože mám rozvody 3 (teplá, studená, užitková), musel bych použít dvě bedny - rozvaděče nemůžou být přímo nad sebou, protože by tam nešla připojit hadice.