Finální omítka

Autor: Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Kategorie: Vnitřní omítky
19. 1. 2011
4 komentáře
Finální omítka
Příspěvek stavebníka
Když jsem měl hotové hrubé zdivo,tak jsem se rozhodl  pro sádrovápenou omítku Hasit 150 ve 30 kg pytlích, nanášení ve dvou vrstvách s perlinkou.

Na stěnu jsem nanesl  plechovým gletovacím hladítkem rozmíchanou směs Hasit 150, vmáčkl perlinku a zahladil povrch zase gletovacím hladítkem. Když jsem měl celou místnost nataženou jednou vrstvou s perlinkou, přebrousil jsem zdi a začal jsem natahovat druhou vrstvu a po zavadnutí jsem povrch vzal krouživým pohybem filcem a houbogumovým hladítkem až byl povrch omítky dokonale rovný.  Začal jsem od špalet, až jsem takto dokončil celou místnost. Po zavadnutí jsem odtrhl igelitovou folii zakrývající okna a dveře, která je přilepená k lepícímu proužku na omítacích okenních lištách a pak jsem opatrně okraj okenních lišt odlomil. Všude se mě to úplně nepovedlo a před tím bych chtěl varovat. Neboť špatné lišty nemusí tolik práci ušetřit, když už za ně dáváme peníze navíc. Musel jsem někde vyzpravovávat. Zjistil jsem ale, že to bylo chybou některých okenních omítacích lišt, neboť se mě to stalo u okna, kde jsem měl okenní lišty vzorně udělané a tam, kde jsem je měl trochu utopené to šlo odrhnout dobře.Některé ty lišty se špatně odlomovaly, byl tam špatně udělaný prolis.    Ve spodním patře, kde jsou zděné stropy, jsem začal od stropu. Strop v obýváku a kuchyni je z betonových miako tvárovek a je celkem rovný. Tak jsem jej napenetroval a pak srovnával Webrtmelem 700 s perlinkou a po opětovné penetraci jsem jako finální vrstvu filcoval Hasit 150, to samé i na stěny a stropy upravené jádrovou omítkou.  Sádrovápenná omítka 150 má kamínkový povrch a pracovalo se mě s ní o dost lépe než z klasickým štukem. Perlinku a rohové lišty jsem dal skoro všude, v jedné místnosti jsem zapoměl dát rohové lišty z perlinkou a přiznala se mě v rozích místnosti prasklinka, kde jsem rohy mistnosti pak přetmelil štukovým tmelem se stejnou zrnitostí. Celkem jsem s brigádníkem udělal 5 místností z toho obývák z kuchyní, 2 koupelny, 3 chodby, schodiště, garáž. Omítky jsme dělali ve volnu většinou po víkendech asi 3 měsíce.  

Náklady

Název položkyCena
materiál, perlinky, rohy, lepidla, penetrace, rzn. nářadí
22 200 Kč
brigádník
11 800 Kč
Celkem34 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Luboš Dolejš

Luboš Dolejš16. 1. 2017 12:14:40

když dáte perlinku, tak není třeba těch 10 mm, spáry se neprokreslí, již to je přes 5 let v pohodě, v garáží jsem ty vrstvy třeba ošidil a také dobrý, chce to všude perlinku a rohy s perlinkou,když se nedají rohy, tak bude v rozích místnosti prasklina při tak malé tlouštce omítky, takže se není čeho bát, klidně tu jednu vrstvu vynechte.

Ondra a Barča

Ondra a Barča16. 1. 2017 11:29:15

Tak to jste mě překvapil. Doufal jsem, že 2 vrstvy budou bohatě stačit. Trošku mě zaráží, že v technickém listě je minimální vrstva 10mm.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš16. 1. 2017 11:13:34

Natáhl jsem jednu vrstvu, do toho vložil perlinku, pak přes perlinku další vrstvu až to uschlo, tak jsem na většině míst, ale přiznám se že ne v celém domě, jsem natáhl ještě jednu vrstvu a po zaschnutí přebrousil. 4 nanesenou vrstvu jsem již filcoval, jestli má každá vrstva cca. 2 mm, tak by to mělo mít cca. 5 až 8 mm.

Ondra a Barča

Ondra a Barča15. 1. 2017 12:52:01

Dobrý den,

moc pěkná práce.
Jakou silnou vrstvu jste natahovali?