Stavba ohniště a zahradního posezení svépomocí

Příspěvek stavebníka

Musím říct, že obdivuji všechny, kteří staví svépomocí celý dům. Musím říct, že mě to také jako mladého člověka lákalo, nicméně při mé časově náročné práci by bylo něco takového asi nereálné.

Proto jsme si nechali dům postavit na klíč. Ale moc rád se hrabu v zemi a starám o zahradu a něco ve volném čase kutím, tak jsem si řekl, že bych mohl dát dohromady zahradní nábytek, nebo celé venkovní posezení včetně krbu, nebo ohniště.

Mé prvotní úvahy nad výrobou zahradního nábytku a krbu / ohniště

Grilujeme povětšinou v plynovém grilu, takže nakonec padla volba jen na ohniště, ve kterém bude možno opéct občas špekáčky nebo něco podobného, ale především dodá oheň při posezení venku teplo a romantickou atmosféru.

Zprvu jsem zvažoval výrobu setu nábytku z tvárnic, ale pak jsem uviděl u jednoho známého lavičky do L, kterými jsem se nechal částečně inspirovat a řekl jsem si, že vyrobím něco podobného. Jen to dotáhnu z hlediska vzhledu i použitelnosti o něco dále. Měl jsem tu výhodu, že mi na chatě z dřívějška zůstaly žáruvzdorné cihly v šedé barvě, které by tam asi ležely ještě do teď. Přitom se na výrobu lavičky okolo ohniště perfektně hodily.

Stavba zahradního posezení a ohniště

Ohniště ani posezení nemají pevné betonové základy, jen jsou spodní cihly zapuštěné cca 20 cm do země. Zvažoval jsem i variantu s betonovými základy, ale mé řešení se nakonec ukázalo velmi jednoduché a prozatím funkční i bezproblémové (posezení stojí na zahradě asi 4 roky).

Cihly jsou pospojované montážním lepidlem a sloupky rozměřeny tak, aby vyšla vždy jedna cihla na délku a jedna na šířku. Samotné ohniště je pak seskládané podobným způsobem. Cihly jsou pospojovány jednoduše montážním lepidlem s tím, že na ohniště bylo použito speciální žáruvzdorné. Samotné sedáky jsou pak vyrobené ze smrkových trámů povrchově upravených lazurou. Tyto trámy jsou ukotvené na ocelových pásovinách, které jsou zasazené do sloupků a uchycené chemickými kotvami prostřednictvím závitových tyčí, které celé sloupky zpevňují. V prostoru uvnitř sloupků, ve kterých vzniklo volné místo, je zemina s květinami.

Stavební etapa: krb, gril zahradní nábytek