Výroba zahradního stolu s lavicemi svépomocí

21.12.2018 12:25 1577 zhlédnutí
zahradní dřevěný nábytet- vlastní výroba zahradní dřevěný nábytet- vlastní výroba
Příspěvek stavebníka

Kvůli úspoře času a proto, že nemám se stavebnictvím žádné větší zkušenosti, jsme si nechali s manželkou postavit dům na klíč, nicméně mám rád práci rukama a chtěl jsem aspoň něčím přispět + něco málo ušetřit, takže jsem dodělával vlastnoručně poměrně dost věcí okolo zahrady. V tomto příspěvku bych se s Vámi chtěl podělit o výrobu zahradního setu dřevěného nábytku z masivního dřeva.

Zprvu jsem zvažoval pořízení nějakého setu nábytku, ale do naší zahrady jsem chtěl něco obyčejnějšího, ale přitom bytelného a masivního, co nějakou dobu vydrží a nebude zbytečně zatěžovat životní prostředí. Po prohlédnutí několika sestav nábytku jsem usoudil, že bude pro mě vhodnější si něco vyrobit sám, protože klasický dřevěný nábytek prodávaný v hobby marketech mi přišel zkrátka moc chatrný a kvalitní masivní sety zase moc drahé. Svou roli v mém rozhodování sehrál také fakt, že máme vlastní kousek lesa a kotel na dřevo, takže jsem věděl, že budu mít materiál prakticky jen za cenu nařezání a po ukončení životnosti nábytku jej využiji jako topivo do kamen.

Držel jsem se toho, že nemám smysl vymýšlet zbytečně nic nového, když už to bylo vymyšleno, takže jsem víceméně zkopíroval set dřevěného nábytku, který má provozovatel posezení u nás na hřišti a jen jsem jej zvětšil + vyrobil z prken cca dvojnásobné tloušťky. Základový rám je poměrně jednoduchá šroubovaná konstrukce z trámků o průřezu 100x45mm. Deska stolu a sedáky jsou vyrobeny z latí tloušťky 30mm. Na spodky nohou jsem uchytil kovové patky kvůli tomu, že dřevo v těchto místech rychle trouchnivělo. Stůl už máme na zahradě něco okolo 5 let a pořád bezproblémově slouží- z fotek je evidentní, že už má něco za sebou- příští rok na jaře přijde lehké obroušení a nátěr pravděpodobně lazurou. Stavba není nic složitého a za sebe můžu podobný typ nábytku jedině doporučit, i když je fakt, že není při dlouhodobém sezení tak pohodlný, jako klasické židle. Na druhou stranu ale vydrží i nešetrné zacházení a při pořádání oslav se ke stolu s klidem vejde celá rodina.

Stavební etapa: zahradní nábytek

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Hrubá stavba
75 fotografií ze stavby  e4 domu!
Komerční
Dokončení stavby
Markýzy pro fasádní okna FAKRO
Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Střecha, dodělávky, nákupy

Související články