Základy domu stojí, je čas zdít

Příspěvek stavebníka

Po delší době opět zdravím všechny čtenáře. V minulém článku jsem mírně odbočil k tématu plánování zahrady (kdo četl, ví proč). Dnes bych ovšem rád navázal na fázi zemních prací, která už od té doby pokročila kupředu.

Nadešel čas zdít a dát domu tvar.

Lití betonové desky

Celá fáze lití betonové desky zabrala zhruba 14 dní, což je mnohem méně, než jsem očekával. A to i vzhledem k tomu, že práce v té době doprovázela neúnosná vedra, takže bylo nutné desku důkladně kropit. Kropení doporučuji praktikovat ihned po zatvrdnutí betonu, jinak může dojít k jeho přehřátí a následně vzniku smršťovacích trhlin.

Co už vnímám méně pozitivně, je celková cena základové desky, která se vyšplhala na neplánovaných 250 tisíc korun. To se někomu může zdát jako přijatelná částka, nicméně pokud si vše děláte sami, rozhodí vás každý zásah odborníka i vypůjčení strojů od komerční firmy. Je mi jasné, že to se při stavbě svépomocí běžně děje a dít bude, proto počítám i s možností, že část financování domu budu řešit půjčkou.

Hydroizolace základové desky

Ještě před samotným zděním nosného a obvodového zdiva bylo potřeba natřít základovou desku asfaltovým penetračním nátěrem a tavit hydroizolační asfaltový pás. Tomu předchází důkladné očištění desky a zarovnání případných hrbolků. Dále následovalo založení rohů stavby a poté zdění první řady tvárnic.

Upřímně, když jsem viděl na stavbu přijíždět obrovský náklad stavebního materiálu, neubránil jsem se úsměvu. Dům začíná růst.

Nadmíru doporučuji nechat si veškerý stavební materiál doručit až ve chvíli, kdy máte založené rohy a pečlivě propočítáno, kolik materiálu vlastně potřebujete. Ušetříte si tím dost práce s pozdějším přemisťováním materiálu, pokud situaci dobře odhadnete a předem si promyslíte, kam které tvárnice přijdou. Já jsem situaci mírně neodhadl a věřte, že přemisťovat těžké tvárnice ve 35° horku opravdu není žádný med.

Založení první řady zdiva

Jak se říká, nejtěžší je vždy první krok. Jinak tomu nebylo ani u založení první řady zdiva. V tomto kroku nedoporučuji zdlouhavě zvažovat, kde vlastně začít a jak, ale připravit si veškeré náčiní, maltovinové pojivo, vyměřit a ohraničit tvárnice zednickým provázkem a zkrátka začít.

Dále se připravte na to, že vždy poslední tvárnici v řadě je třeba zkrátit na požadovanou délku. Řezání tvárnic vyžaduje trpělivost, ale s trochou cviku a každou další řadou se nakonec stane rutinní záležitostí. Ostatně, se zkracováním materiálu se v rámci stavby člověk setkává neustále.

Jak jsme plánovali zahradu
Předchozí článek autora
05.06.2019 14:26 1402 zhlédnutí
Jak jsme plánovali zahradu
Ahoj všem stavebníkům. Po delší době se zase ozývám s tím, jak pokračuje budování našeho bydlení....

Stavební etapa: