Jak vybrat správný pozemek

Příspěvek stavebníka

Vybrat správný pozemek není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Při hledání pozemku by si člověk měl dát pozor na mnoho věcí a já se vám ty nejdůležitější z nich pokusím popsat.

Před samotným hledáním si musíme uvědomit některé skutečnosti. Jednou z nich je potřebná velikost pozemku. Zamyslete se nad tím, jak veliký dům budete chtít mít. Budete chtít bazén, zahradní domek, garáž, či dokonce hospodářství? Pak se určitě musí přemýšlet v řádu tisíců metrů čtverečních. Ovšem naopak, pokud člověku stačí dům s terasou, tak je zbytečné kupovat pozemek moc velký a ušetřit si tím nadávky při sekání. My máme pozemek o velikosti 1.600 m2 a přijde nám to jako ideální, protože na něm stojí starý domeček, budeme stavět druhý nový a do budoucna plánujeme věci jako garáž, garážové stání, bazén, záhony, venkovní kuchyně, dětské hřiště a podobně. Takže určitě přemýšlet do budoucna, co byste mohli chtít budovat, abyste později nelitovali.

Pokud víme, jak velký pozemek přibližně chceme, bude potřeba si zmapovat "terén". Nejlépe podívat se na stránky realitních kanceláří, sreality apod. a zjistit si přibližnou cenu pozemku v námi určené oblasti. Určitě je potřeba zvážit, pokud chceme žít nebo pracovat ve městě, zda by nám třeba nevadilo dojíždět X kilometrů na úkor levnějšího pozemku. My máme pozemek 20 km od velkého města a ušetřili jsme tím, dalo by se říct i miliony. A důležité je brát částku za pozemek jako část obnosu peněz, který chceme do domu investovat. Určit si hranici, kolik peněz by nás měl celkově dům s pozemkem stát, poté si nechat dům nacenit firmou, případně svépomocí (většinou 30-50 % z ceny domu na klíč) a vycházet z dané částky, aby se nám nestalo, že budeme mít pozemek za X milionů a na něm si postavíme akorát tak stan, protože na nic dalšího nezbyde...

Když máme všechny tyto věci v hlavě srovnané, tak se můžeme pustit do samotného hledání. My jsme využívali hlavně internetové zdroje (ale určitě není na škodu poptat se lidí v okolí, ve vesnici, ve městě, zda třeba neví o někom, kdo prodává pozemek). Snažili jsme se hledat inzeráty od soukromníků, ale těch je bohužel hodně málo. Pokud uvidíte nabídku za pár drobných, která nabízí kus pole, na kterém si o elektřině a vodě můžete akorát tak nechat zdát a inzerát je ještě ke všemu vyvěšený více jak rok, tak takové nabídky můžete rovnou přeskočit. Pokud se vám zalíbí nějaký slibný pozemek, pak je dobré navštívit www.ikatastr.cz a daný pozemek si vyhledat. Kolikrát se stane, že ho vlastní 20 lidí současně a jsou na něj uvrhnuté různé exekuce a koupě by se mohla protáhnout na hodně dlouho.

Když už se pojedete na pozemek podívat a bude se Vám líbit, další z věcí, kterou je potřeba řešit, jsou inženýrské sítě. Je na pozemku voda, elektřina a přípojka kanalizace? Pokud ne, je o sítě zažádáno? Pokud také ne, je vůbec možné tam sítě zbudovat? Dojít si na obec, zavolat do příslušné společnosti (eon, čez apod.) a tam by vám tyto informace měly být sděleny. Viděli jsme mnoho případů, kdy lidi koupili pozemek a x let čekali, než jim na pozemek svedli elektřinu/vodu, a to byste určitě nechtěli...

Důležité je si uvědomit, co od dané lokality budete požadovat. Školu, školku, obchod, poštu... Ne každá obec má veškeré občanské vybavení. Vždy je lepší se do obce zajet osobně podívat, zjistit, co se v ní nachází a jak na vás bude působit.

Další dobrou otázkou je, zda se na pozemku vůbec dá stavět. Vyhledejte si stránky dané obce/města a najděte si územní plán. V něm zjistíte, zda se na pozemku dá stavět (zda je v zastavěném nebo zastavitelném území) a mimoděk tam také zjistíte, zda se třeba kolem vašeho vysněného pozemku neplánuje stavba dálnice . Pokud vaše obec územní plán online nemá, tak zajděte za starostou a on by vám ho měl ukázat. Dále se také hodně informací dozvíte na ÚZEMNÍM PLÁNOVÁNÍ A STAVEBNÍM ÚŘADĚ. Řeknou Vám, co a jak můžete na pozemku stavět a co to bude obnášet. Tuto návštěvu na SÚ beru jako velmi důležitou!

A samozřejmě se nesmí zapomenout na sousedy. Ti nám totiž můžou pěkně zavařit, pokud se stavbou nebudou souhlasit. My jsme ještě před podpisem rezervační smlouvy zašli za oběma sousedy. Představili jsme se, řekli jsme jim naše záměry a na rovinu se zeptali, zda s tím nebudou mít nějaký problém. Myslím si, že ve většině případů člověk dokáže vycítit, jak na něj soused působí a zda bude dělat problémy. V našem případě to bylo úplně perfektní, nebyl jediný problém a lepší sousedy jsme si nemohli přát (v tuto dobu už máme podepsané situace a od obou přislíbenou případnou pomoc 

Nám se tedy nakonec podařilo najít pozemek na www.bazos.cz. (zkuste hledat i na facebooku Marketplace, sbazar, bazos, sreality, bezrealitky, reality idnes apod.), zašantročený v úplně jiné kategorii a oblasti. Proto vám ještě na závěr doporučím zadávat do vyhledávače různá hesla a slovní spojení. A určitě neztrácet naději! Někdo najde pozemek za měsíc, někdo za rok, ale důležité je, aby byl spokojený a nevybíral z nouze i z pozemků, které se mu vlastně vůbec nelíbí! 

Hledání zdar! Mějte se!

A nezapomeňte mrknout na naši Facebookovou stránku Cesta do vlastního

Fotogalerie

Jak vybrat správný pozemek
Jak vybrat správný pozemek<br />Náš pozemek
Jak vybrat správný pozemek<br />Náš pozemek
Jak jsme se rozhodli
Předchozí článek autora
07.07.2019 07:00 1241 zhlédnutí
Jak jsme se rozhodli
Ahoj, tak čím asi začít? Možná by bylo dobré, přiblížit trochu náš příběh vám, lidem kteří mají...
Zázemí pro stavbu levně a stylově!
Následujicí článek autora
15.07.2019 07:00 2187 zhlédnutí
Zázemí pro stavbu levně a stylově!
Tento článek bude spíš takový náš příběh, naše chlouba.

Stavební etapa: financování výběr, zaměření a koupě pozemku

1 komentář

Cathorcas
napsal(a) Cathorcas/11. čvc 2019 12:52

Zdravím,
jen bych rád k tomu výpočtu ohledně dojíždění dodal, že je to potřeba opravdu důkladně zvážit. Ono si člověk řekne je to jen pár km, ale když si spočítá dojíždění každý den, pro děti na kroužky, nákupy, holiče atd, + pořízení eventuálně dalšího auta. Může lehce zjistit, že výhledově pozemek zdánlivě o 500 000 Kč až 1 000 000 Kč dražší je vlastně ta levnější varianta. A to nezohledňuji jakou hodnotu bude mít dům postavený na okraji města a mimo něj.

Odkaz Komentáře