Cesta do vlastního - pozemek

27.01.2019 08:15 1657 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Koupě pozemku a stavba domu pro nás byla ''samozřejmost''. S přítelem pocházíme oba z malých vesnic, ale teď, než dokončíme školy musíme bydlet v Praze v pronájmu, a tak jsme se rozhodli začít pracovat na našem snu - domečku, už teď. 


Nejdříve jsme si ujasnili, co vlastně hledáme: 

  • pozemek o velikosti min.2000 m2

  • mimo centrum obce

  • velké město do 15 min autem

  • vlaková/autobusová dostupnost

  • min.občanská vybavenost v obci

A tak jsme začali hledat, to byl březen 2018.

Začal kolotoč prohlídek, e-mailů, až jsme našli inzerát - přes 4000 m2 , jiho-západní svah, potok (spíš potůček) přes spodní část pozemku. Prvotní úvaha byla nechat pozemek rozdělit na poloviny a koupit pouze 2000m2 (což jsme nakonec zjistili, že není možné), a tak jsme zavolali realitnímu makléři, domluvili prohlídku a zamilovali se. Pozemek je nejvyšším místem v obci, s krásným výhledem na západ, pouze jeden soused, za pozemkem už jen louka, ovce, les a 15km do krajského města. Radovali jsme se, že jde všechno tak rychle a my našli pozemek za 2 měsíce - v květnu 2018. Následně nás čekalo několik schůzek s realitním makléřem, podepsat rezervační smlouvu, zaplatit rezervaci, podepsat smlouvu o smlouvě budoucí....., schůzek s finančním poradcem ohledně hypotéky. Původní majitel nechal udělat nový geometrický plán, který se později kvůli chybám ještě předělával a tak jsme čekali a čekali.  

Dalším zádrhelem byl odhad od banky. Každý, kdo si tím už prošel, bude chápat naši zoufalost. Kupní cena stavebního pozemku byla za 4.053m2 = 1.950.000 a odhad banka udělala pouze na 1.250.000. Vzhledem k tomu, že jsme mladý pár (24,25 let) a opravdu nemáme milionové úspory, tak padl návrh na zástavu nemovitosti bance. Než se celá administrativa (odhad ceny, správné pojištění, výmaz věcného břemene na nemovistosti, vklad na katastr,..) ohledně zástavy vyřešila, byl říjen 2018. 

Po půl roce, v listopadu 2018 jsme se konečně dočkali. Poslední schůzka s realitním makléřem, finančním poradcem, převod peněz z banky původnímu majiteli pozemku a ten krásný kousek země je náš. :) 

V této chvíli se snažíme najít projektanta, který nám ten náš vysněný domeček přenese na papír. 

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku rozhodnutí stavět

Název položky Cena
Pozemek 1 950 000 Kč
Daň z nabytí nemovitosti 78 000 Kč
Vklad na katastr 1 000 Kč
Celkem 2 029 000 Kč

2 komentáře

Veronika a David
napsal(a) Veronika a David/06. úno 2019 12:09

Dobrý den, byli 2 možnosti - zkusit udělat odhad znovu s riskem, ze to opět nevyjde nebo využít do zástavy bance dům který mame v rodině. Využili jsme tedy zástavu.

Odkaz Komentáře
Cathorcas
napsal(a) Cathorcas/28. led 2019 09:07

Dobrý den,
mohu se zeptat jak se Vám podařilo vyřešit onen problém s odhadem od banky? Sehnali jste peníze jinde, nebo našli lepší banku s přesnějším odhadem? Děkuji

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Zdivo a strop suterénu
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jak rostou papriky
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Stavební buňka

Související články