Rozhodnutí stavět a přípravy

29.09.2018 10:05 3201 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Rozhodnutí stavět padlo u nás doma někdy minulý rok ke konci prázdnin. S přítelem jsme spolu v té době byli přes rok a několik měsíců jsme spolu bydleli v malém bytečku. Věděli jsme, že spolu chceme být a než se dopracujeme k samotné stavbě a realizaci uplyne ještě nějaký ten rok. Nic velkého jsme si s finančních důvodů pronajmout nemohli a ani nechtěli. Radši jsme šetřili, abychom jednou mohli bydlet ve vlastním. 

Začali jsme hledat pozemky, jaký typ domečku by se nám líbil a zda vůbec budeme schopni dosáhnout na hypotéku. Shodli jsme se na tom, že chceme bydlet někde na vesnici blízko rodině a práci. Také jsme se rozhodli, že chceme přízemní bungalov. Když už stavíme nový dům, tak v něm budeme chtít zestárnout a do patra by to do budoucna pro nás bylo nepraktické. S pozemky to bylo složité, bydlíme docela blízko Prahy a je to drahé. Nakonec nám velmi ulevili Pavlovi rodiče, kteří nám nabídli pozemek u nich na vesnici.

Tak pozemek bychom měli. Teď už můžeme hledat ideální domeček, který by na něj pasoval. Nejprve jsme hledali typové domy, ale žádný z nich se ani zdaleka nepřiblížil naší představě. Takže jsem si stáhla nějaké programy, že si domek vytvoříme sami. Nakonec se mi nejlépe tvořilo na stránce homestyler.com. Zadání bylo jasné: Velká kuchyně spojená s jídelnou a obývacím koutem, ze které se může vyjít na zahradu. Dvě koupelny, dva dětské pokoje, ložnice, technická místnost a moje vysněná šatna. Několik měsíců jsme různě tvořili a vymýšleli, až jsme vytvořili návrh, který je momentálně u projektanta a my čekáme na verdikt, zda rozmístění a uspořádání vůbec takto půjde. Mezitím, co jsme různě hledali a tvořili návrhy, jsme sjížděli na netu videa svépomocí a poté pročítali články od stavebníků na zdejším webu. A bylo rozhodnuto. Stavíme svépomocí vše, co zvládneme. Přišlo nám super, jak zde všichni sdílí své zkušenosti, radí si a diskutují. Takže teď, když se dali věci do pohybu, jsme se rozhodli, že taky začneme psát články o tom, jak to u nás probíhá.

Na pozemku není momentálně voda, takže budeme dělat studnu. Na konci srpna byl u nás proutkař a my doufali, že najde pramen nejlépe v místech, kde nám jednou nebude stát dům. Naštěstí se nestalo, sice bude dost blízko domu a v místě, kde měla být terasa, ale není to pro nás až takový problém. Zároveň nás pán upozornil na zvýšený radon u sousedovic plotu, takže žádný plot z tůjek. Uvidíme, co nám ukáže ofiko měření radonu.                                                                                       

Dnes 23. 9. 2018 jsme jeli na pozemek vykácet strom, který by při bagrování mohl překážet. Pozemek se rovnou posekal a celá práce od řezání větví, přes kopání a následný úklid trvala cca 5 hodin. Byla to úmorná práce, do toho nám ke konci začalo pršet, ale nakonec se nám ho podařilo autem vyrvat.

V následujících měsících, chceme začít řešit hypotéku a stavební povolení, Tak snad vše půjde tak dobře, abychom před příští zimou měli hotovu základovou desku.

Fotogalerie

Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy

Stavební etapa: rozhodnutí stavět

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Hrubá stavba
75 fotografií ze stavby  e4 domu!
Komerční
Dokončení stavby
Markýzy pro fasádní okna FAKRO
Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Střecha, dodělávky, nákupy

Související články