Obvodové a příškové zdivo - přoč NEstavět z Heluzu

Příspěvek stavebníka

Nad tímto článkem jsem dlouhou dobu přemýlel, jak ho vlatně pojmout.  Ale protože články mají sloužit pro druhé, co udělat lépe, čeho se vyvarovat, a jak si zjednodušit práci, nazval jsem ho jednoduše HELUZ  nikdy víc.

Takže začneme od začátku. Před samotným projektem jsme se nechal kvalitním obchodníkem ukecat na plněné zdivo Family 2v1. 

Podle toho se též udělal projekt a poslalo se do Heluzu na prvotní nabídku skrze stavebniny DEK. Již od první komunikace s DEKem mě obchodník (pan Ing. Kýzek) varoval, jestli radši nechci Porotherm, že mají s heluzem strašně špatné zkušenosti.  No měl jsem brát varování vážně.

Nabídka  na domek na plněné zdivo přišla cena byla astronomická. Když myslím astronomická myslím astronomická a to 550.000 kč na obvodové zdivo pro patrový domek s podlahovou plochou 163 m

Původní nástřel Heluzu dle projektové studie byl 250.000 kč tedy téměř dvojnásobek a to po slevách 40 %.

A jak stoho ven.. jednoduše, zrušili jsme zdivo plněné za neplněné. Projektant a energetik mě vysvětlili, že roční úspora v tomto rozdílu bude tak neznatelná, že investice na zdivo o 100.000 kč dražší by neměla smysl  a je zcela jednoznačně nevratná. Šlo se tedy do zdiva neplněného (plněná se vzala první řada, aby se nemusela vysypávat a sloužila stejně jako polystyren v podlaze, akorát v obvodu.


No cena....  Cena klesla  o 100.000 kč níže. Tedy zdivo stejně stálo 450.000 Kč (nestálo 450, stálo 390... ale ve skutečnosti pak 450 stálo).  Jak to ?

Poslal se Heluzu projekt na dům a Heluz udělal kalkulaci.Když ale v průběhu došlo k vyčerpání celé částky 390.000 Kč, ale stále chybělo 6 palet nejdražšího materiálu, nechápal jsem. Osobní domněnka je ta. Že úmyslně podcení potřebný materiál, aby působili levněji, no a pak vám to osolí nakonec, protože už není cesta ven.

Malý výpočtík:

Cihla Heluz familly neplněná 44 cm m2 obvodového zdiva: = 16 cihel  po všech slevách vychází na: 800 Kč, pro info z Ytongu, či jiné šedé hmoty v šíři 30 cm vychází na 240 Kč ? Neskutečný rozdíl co?

Ano odpovíte, ale to je bez zateplení, jenže? Heluz potřebuje kvalitní omítky a nezapoměňte, že tepelné vlastnosti uvádí vždy s tepelně izolační omítkou !!!  Tak jako tak i základní omítka (sádra, vápenopísek + štuk) vychází na 350 Kč m - tedy máme naši zeď již s horšími vlastnostmi za 1.500 Kč.

Pokud bych vzal můj zmíněný ytong, či levnější šedé bratry a vnitřek jel lepidlo, perlinka štuk, jsem na 200 Kč m/2, a kompletní eticst zvenku ve stejných vlastnostech, tedy ekvivalent 15 cm polystyrenu, lepidla, kotev, perlinky barvy atd. zde též 350 Kč m2

Jsme na drobném rozdílu:

Heluz kompletní zdivo 44 family s omítkami a povrchy:  1500 Kč.

Ytong30 + eticst 15 cm + omítka a povrchy 840 Kč ? Ano, je to téměř polovina, mazec co?  A ano, přepočítával jsem to asi 10x a nechtěl tomu věřit, tak jsem si v ytongu nechal udělat ekvivalentní nabídku a ano je to tak...

No jdeme dál, takže když už jsem vyhodil 200.000 kč do vzduchu za nic, čekala mě další překvapení.

Objednal a zaplatil jsem první závoz a upozornil jsem, aby přijel kamion s vlekem, že návěs se nevytočí ? No, co by jste řekli ?  Ano přijel návěs ! Tedy zdivo se vyskládalo o 50 metrů dále, než bylo potřeba a vše se tahalo ručně !

Přijel zakládací mistr Pan Zubatý. Vždy, když tohle jméno slyším otevírá se mi nůž v kapse. Založení není jako od jiných výrobců zdarma, ale za 4.000 Kč. Za to přijede maník ve Fábii, s laserem a dvěma zakládacíma sadama. Ve 3 jsme se na to vrhli a protože deska byla rovná jako sklo, bylo za 2 hodiny položeno lože z malty a maník se zvedl a odjel. Ano na stavbě byl 2,5 hodiny. Zaplaceno bylo hodin 5. Takže cihly jsme začali zakládat sami. Když jsme došli ke garáži, nastalo zděšení. Bublinka vodováhy naprosto vychýlená ke straně a sklepat to už nešlo, protože po 3 hodinách byla malta už téměř tvrdá. No, takže se 20 m zakládací malty seškráblo a začalo se to celé dělat znovu. K večeru jsme zoufalí, unavení a polomrtví byli ve dvou hotovi.

Patro jsem si již zakládal sám. V Deku půjčil laser, zakládací soupravu. Vykašlal se na míchačku a postupně po pytlích míchal míchadlem v kalfasu. Za 3 hodiny bylo založeno a stálo mě to 1.000 kč za zapůjčené pomůcky.... to jen pro info. Založte si sami, budete to mít lepší bez stresu nějakého maníka a hlavně hodně ušetříte.

No, po založení se začaly lepit cihly broušené. Takže se sice lepilo na pěnu, ale pořád bylo po ruce klasické lepidlo, protože jinak by cihly visely ve vzduchu (viz jeden detailní obrázek).

V nebroušeném směru mají cihly odchylky až +-1 cm, to není vůbec žádná výjimka a mají to i v papírech, takže zdi jsou Zubaté, jak pan Zubatý.

To pomineme, že přišly většinou brutálně pomlácené.

No a tak se stavělo, místo dvou pruhů pěny jsem dával 4, protože pěna vůbec, ale vůbec nedrží. Což jsem si sám ověřil. Když bylo zdivo hotové, nelíbila se mi velikost malých oken na severní straně, takže jsem chtěl odsekávat jednu řadu cihel. Jak jsem psal, občas jsem používal klasické stavební lepislo C1T.  Co drželo na pěnu stačilo zarazit, šroubovák vyklonit a cihla se prostě odlepila. Kde bylo zalepeno na montážní lepidlo, muselo přijít na řadu kladivo tedy.

NIKDY NIKDO NELEPTE NA PĚNU !

No a když už jsme u toho lepení. Příčky jsou psané na jednu žížalu pěny. Když si vezmete plochu, kterou je cihla takto přilepena, je to cca 1/10 jejího povrchu. Dobrý fór, co ?  Tedy, zde jsem používal pěnu celoplošně. A ano, stálo mě to vše o 30 lahví víc, ale aspoň to drží.

Předběhnu....  když jsme řezali drážky v obvodovém zdivu cihly, jak drží jen v pásech se různě rozpadají a lámou. Kde jsem řezal drážky do příček, tak jsem pak raději dával z oboustran perlinku, protože zdivu už jsem prostě nevěřil (viz fotka).

Tedy znovu: NELEPTE NA PĚNU

No, dodělal se celý dům. Jak to bývá, kamarádi jednou slíbí a postupně se na vás vykašlou. Takže jsem to vlastně skoro celé postavil sám. Jen na pár dnů jsem měl brigádníka.

Kapitola sama pro sebe ŘEZÁNÍ CIHEL

Cihla je těžká pevná, nebrousitelná. První řadu jsme řezali flexou. Neskutečný množství prachu, tedy hned další den jsem šel pro pilu Aligator a nechal v obchodě 12.000 Kč. Ne, jinak to opravdu nejde, bez pily se prostě neobejdete. A to i když jsem měl dům přesně modulový. Tedy se oficiálně vůbec nic řezat nemělo. Je to přesná kostka 9x9 okna dveře vše spočítáno na půlmoduly 12,5 prostě se řezalo pořád... no, jak by ne, když cihly jsou +- 1cm náhodně, jedna paleta širší druhá užší.

S Pilou se řeže skvěle a jde to nádherně od ruky. U 4té řady mě došlo, že řezat 2 cm použky nějak postrádá účelnost a vzal jsem si vždy řídké lepidlo C1T, do něj namíchal drcený polystyren, z každé strany dal prkýnko, péro udělal z roxoru a mezeru vylil. Ano nemá to statickou únosnost ale ty 2 cm opravdu nic neřeší splňuje to tep. odpor, mezeru vyplňuje a na rozdíl od vyplnění pěnou to jde díky lepidlu omítnout. Tedy - Pozor -  Nikdy nevyplňujte prostor pěnou, nedá se to pak omítat, protože omítka na pěně prostě nedrží a musí se tam pak dávat perlinka.

Tento typ na tuto hmotu jsem pak používal ještě vícekrát v jiných místech.

No jdeme dál...

Máte vyzděné první patro a nastane problém. Jak udělat veněc s cihlama Heluz, aby jste splnili tep. izolační podmínky? Odpověď je jednoduchá... nejde.

Máte kdispozici 44 cm šířky.  Zde musíte dát věnec min 20 cm a minimálně 15 cm zateplení a dvě věncovky. Jak to tedy udělat ? Blbě... Zevnitř se věncovka prostě nedala a udělalo se šalování (opět zlatý ytong. dáte tam U profily, ty vylejete a polystyren s žaluziákem je venku a vy jste v klidu).

Tady to nejde, tedy se zevnitř šalovalo, pak se dal polystyren, ale šedý, aby se dalo zúžit tak jen 14 cm no a pak věncovku...  Řezejte pak drážky ke stropu pro elektriku věncem... opruz...

 No takže se vylil i ten věnec a dělalo se patro zase stejným systémem, dvojnásobek pěny, občas lepidlo na srovnání no a nahoře další věnec.

Výsledek: koupíte si předražené zdivo, ale díky věncům, žaluziovým překladům a podobně stejně nesplníte tepelné vlastnosti, no a díky lepení na pěnu ani ty statické.  

No tak a teď mi řekněte proč z toho zdít ?

Stavební etapa:

1 komentář

Pavel  a Monča
napsal(a) Pavel a Monča/31. led 2019 14:04

No...

Já jsem neměl tak špatnou zkušenost, ale to co píšete je jeden z důvodů proč můj první dům byl tlustá 44cm cihla a druhý dům je "úzký" 30cm Ytong byť P4-500 pevnější :)

Odkaz Komentáře