Cesta

Sváčci
08. lis 2018 21:49 #22998
Všechny moc zdravím, snad mi někdo poradí. Potřebovali by jsem k našemu budoucímu RD udělat účelovou nebo zpevněnou komunikaci. Cesta by šla prostředkem našeho pozemku a pozemek kolem by jsem chtěli rozparcelovat a třeba jednou prodat nebo nechat pro děti. Můj dotaz zní, musí být na takovouto cestu projekt od projektanta nebo je možnost něco vytvořit pomocí informací na internetu a podobně a poté to podat?Nechali jsem si projekt na cestu nacenit a 50.000 za projet je fakt mazec :( bez komunikace nám nepovolí rozparcelování. Cesta kterou chceme udělat bude navazovat na cestu která tam nyní je, prakticky chce změnit nynější a rozšířit ji. děkuji moc za rady

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Sifo
08. lis 2018 23:55 #23002
Odpověď je ve Vyhlášce č. 501/2006 Sb., § 20,

(7) Ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace3) široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.

Navazuje Zákon č. 13/1997 Sb., Zákon o pozemních komunikacích, který je dále dělí :

(2) Pozemní komunikace se dělí na tyto kategorie:

a) dálnice,

b) silnice,

c) místní komunikace,

d) účelová komunikace.

Ve vašem případě se může jednat buď c) a nebo d). V případě d) veřejně přístupné nebo nepřístupné. Mělo by to být v souladu s územním plánem, který může klást požadavky a podmínky, za kterých je možné stavbu na daném pozemku realizovat a také do toho kecá příslušný silniční správní úřad. Rozdíl mezi místní a účelovou komunikací je v příslušenství, které může být požadováno (veřejné prostranství, vyhýbny, točny, veřejné osvětlení, atd...).


Laicky řečeno. Pokud stavíte a máte to k nejbližší komunikaci dále než 50m, měli by jste zřídit komunikaci. Pokud stavíte 1-2 domy, dá se většinou vyřídit vyjímka na neveřejnou účelovou komunikaci nebo zpevněnou manipulační plochu. Musí s tím souhlasit hasiči a je požadavek, aby tato komunikace(plocha) do těch 50 m unesla hasičské auto (cca 40 t). Pokud stavíte (plánujete) více domů, zřejmě se nevyhnete veřejné komunikaci s požadavkem na výhybnu (podle délky), dodržení veřejného prostranství atd. Je třeba si uvědomit, že tam musí dojet hasiči, záchranka, popeláři atd. K tomu se navíc musí vyřešit sítě.


Osobně jsem stavěl 1 RD 80 m od komunikace a řešení právě bylo, že 30 m bylo navrženo pro 40 t vozidlo (šířkou a skladbou) a zbytek byl jako manipulační zpevněná plocha. Nicméně jsem byl u řešení lokality s více pozemky a požadavky byly opravdu náročně ( veřejné osvětlení, chodník atd). Pokud by do toho nevstoupilo město, zřejmě by se dodnes nestavělo. A na tomto stojí více hezkých lokalit, kde majitel naparceloval pozemek na více menších, ale toto nedořešil. Nepodceňoval bych to. Laicky si představte, že uděláte "cestu" 4 m. To stačí. Bude tam 6 parcel, ale když nevyřešíte sítě, to tam jako půjde v těch 4 metrech 6x voda, 6x elektro, plyn atd? Navíc Vám chybí veřejné prostranství. Takže ty 4 m na 6 parcel asi neprojdou. Troufám si říci, že toto asi řeší každý SÚ lehce jinak. Pokud má někdo jiné zkušenosti, uvítám je.

Ta cena za projekt je asi dána tím, že toto vesměs neřeší "běžný" projektant pozemních staveb ale silničních. Špatných rozhodnutím můžete ty parcely znehodnotit nebo následně značně prodražit jejich využití.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.